| 04 خرداد 1401

نحوه واگذاری و الگوی مشارکت دولت و شهرداری در امر جمع‌آوری مالیات‌های مشترک است

1401/2/20 | 13:55 | 207 | 0
نحوه واگذاری و الگوی مشارکت دولت و شهرداری در امر جمع‌آوری مالیات‌های مشترک است

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، جلسه کمیته تخصصی بررسی پایان پروژه طراحی الگوی به اشتراک‌گذاری مالیات میان دولت و مدیریت شهری با حضور عقیل منصوری لطفعلی؛ معاون مطالعات مدیریت، اقتصاد و امور اجتماعی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، ناصر یار محمدیان؛ مجری پروژه، زریر نگین تاجی؛ ناظر پروژه، شجاع امیر پور، محمدرضا لطیفی، مسعود رضا بهشتی؛ نمایندگان بهره بردار، هاشم آرام ؛ مدیر طرح و برنامه و دبیرجلسه، رضا بیات؛ رییس دفتر حوزه ریاست و روابط عمومی، علی قادری؛ سرپرست مديريت گروه مطالعات اقتصاد شهري، محسن مظفری؛ مدیر امور قراردادها و حقوقی، امیرطالقانی و سرکار خانم فرشته رمضانی؛ کارشناسان مربوطه برگزار شد.

در آغاز این جلسه هاشم آرام، مدیر طرح و برنامه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ضمن تشریح کلیات پروژه مطالعاتی به بررسی ابعاد اجرایی و حقوقی فرآیند انجام آن پرداخت.

در ادامه این نشست ناصر یار محمدیان، مجری پروژه ضمن تاکید به اهمیت این پروژه در کارایی اقتصاد، گفت: نظام مالی متمرکز در ایران منجر به این شده است که همه پایه‌های مالیاتی در انحصار دولت قرار گیرد و مدیریت شهری به‌ عنوان پایین‌ترین سطح بخش عمومی در ارائه خدمات عمومی محلی، منابع مناسب اندکی برای تأمین مالی در اختیار داشته باشد و همین امر، شهرداری‌ها را به سمت تأمین منابع مالی نامناسب سوق داده است.

وی با اشاره به اینکه در این پژوهش مالیات بر درآمد مشاغل و انواع مالیات بر املاک مورد بررسی قرارگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: انواع مالیات بر املاک عبارت‌اند از مالیات بر نقل و انتقالات املاک، درآمد اجاره، ساخت و فروش، خانه‌های خالی، خانه‌های گران ‌قیمت، عایدی سرمایه املاک.

ناصر یار محمدیان گفت: ادعای این پژوهش این است که جابه‌جایی قدرت مالیاتی برخی پایه‌های مالیاتی در ضمن خود، صرفه‌های درآمدی و هزینه‌ای دارد و نه ‌تنها با تفویض قدرت مالیاتی درآمد دولت کسر نشده؛ بلکه ممکن است افزایش یابد و شهرداری‌ها نیز از محل ایجاد کارایی در جمع‌آوری مالیاتی که ایجاد می‌کنند، بهره مند می شوند. این امر از طریق محاسبه و برآورد صرفه‌های ناشی از انتقال قدرت مالیاتی به شهرداری‌ها صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: مسئله مهم دیگر نحوه واگذاری و الگوی مشارکت دولت و شهرداری در امر جمع‌آوری مالیات‌های مشترک است؛ که این پژوهش به دنبال ارائه یک الگوی عملی با توجه به محدودیت‌های قانونی، سیاسی و اقتصاد سیاسی ناظر بر اشتراک‌گذاری مالیات‌ها بین دولت و شهرداری است؛ همچنین ارائه گزارش مدیریتی جهت پروژه مذکور ازجمله خروجی‌های این طرح است.

 شایان‌ذکر است در این جلسه ناظر علمی و بهره ‌برداران نیز هر یک به ‌نوبه خود به اظهارنظر و نقد و بررسی این پروژه پرداختند و در پایان با توجه به تائید اعضای کمیته تخصصی، پروژه اتمام یافته اعلام و مقرر شد خروجی پروژه در قالب طرح یا لایحه با همکاری حوزه‌های مرتبط، تدوین و برای تصویب در مراجع ذی‌ربط پیگیری‌های لازم به عمل آید.

 

 

 

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print