| 04 خرداد 1401

تغییر اقلیم و گرمایش جهانی! تهدید همه جانبه برای سلامت در شهرها

1401/2/7 | 11:31 | 359 | 0
تغییر اقلیم و گرمایش جهانی! تهدید همه جانبه برای سلامت در شهرها

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، وبینار علمی تخصصی «تغییر اقلیم و سلامت» با حضور مهدی زارع، استاد پژوهشکده زلزله شناسی و متخصص حوزه مخاطرات زیست محیطی، مونا خالقی راد، کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی و متخصص تغییر اقلیم و سلامت، عباس استاد تقی زاده، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص سلامت در بلایا وفوریت ها، احمد طاهری، مدیر واحد سنجش شرکت کنترل کیفیت هوا، ولی الله وحدانی نیا، پژوهشگر سلامت اجتماعی و سیده سمیه منافی، مدیر گروه مطالعات محیط زیست و سلامت شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد.

در آغاز این وبینار سمیه منافی، مدیر گروه مطالعات محیط زیست و سلامت شهری ضمن خیر مقدم به فرهیختگان گرامی با بیان مقدمه ای نسبت به اهمیت و گستردگی ابعاد موضوع تاکید کرد.

مهدی زارع، استاد پژوهشکده زلزله شناسی به بررسی تغییرات اقلیم و اثر مشخص آن بر زلزله و فرونشست زمین پرداخت و خاطر نشان کرد: از سی سال گذشته با افزایش چشمگیر میزان دی اکسید کربن از مهم ترین گازهای گلخانه ای و گرمتر شدن دمای هوای زمین، شاهد تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم تغییر اقلیم بر مخاطرات گوناگون از جمله زلزله و آتشفشان هستیم.

وی افزود: مهم ترین و بزرگ ترین حادثه ای که می تواند تحت تاثیر تغییر اقلیم برای تهران پیش آید از طریق ذوب شدن حجم یخچال های جنوب البرز اتفاق می افتد که منجر به تحریک گسل های زمین و ایجاد زمین لرزه خواهد شد. در ادامه خالقی راد، متخصص تغییر اقلیم و سلامت درخصوص اثرات تغییر اقلیم بر سلامت جوامع خاطر نشان کرد: با ارائه گزارش های معتبر علمی از برنامه ها و راهکارهای سازمان بهداشت جهانی برای جوامع، این گزارش ها در سیستم سلامت کشورها در مقابله با تغییرات اقلیمی تاثیرگذار هستند.

استاد تقی زاده، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با اشاره به افزایش گازهای گلخانه ای که باعث گرمایش جهانی شده است به پیامدهای مختلف آن و اثراتش بر روی منابع آب، حمل و نقل، اکوسیستم و در نهایت سلامت جسمی و روانی جامعه پرداخت. وی یادآور شد: مهم ترین تغییر اقلیم بر سلامت به میزان مرگ و میر در نقاط مختلف دنیا به خصوص در خاورمیانه مربوط می شود که زنگ خطر را برای کشورهای این منطقه به صدا در آورده است. وی در ادامه افزود: تغییر اقلیم علاوه بر تاثیر بر سلامت جسمانی مانند بیماری های قلبی و عروقی – بیماری های تنفسی و پوستی بر سلامت روانی جامعه نیز تاثیر مستقیم دارد و در نهایت سلامت اجتماعی و جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

احمد طاهری، مدیر واحد سنجش شرکت کنترل کیفیت هوا، در خصوص سازگاری با تغییر اقلیم در شهرها و نقش شهرداری‌ها در این مهم، با اشاره به تعریف تغییر اقلیم در چارچوب کاری سازمان ملل اذعان داشت: ایران دومین کشور پرجمعیت در خاورمیانه است که از نظر تولید دی‌اکسید کربن رتبه اول خاورمیانه و رتبه هفتم در جهان را دارد. وی به پیامدهای تغییر اقلیم برای محیط شهرها اشاره کرد و در این خصوص عواملی مانند سیل، زلزله، افزایش گردوغبار، ایجاد جزایر حرارتی و کاهش پوشش گیاهی را برشمرد.

دکتر وحدانی نیا، استاد دانشگاه علوم پزشکی ارتش در زمینه مفهوم حکمرانی برای شهر سالم بیان داشت: یکی از مهم‌ترین گذار پارادایمی از حکومت‌محوری به حکمرانی است و به بعدهای مختلف آن از جمله بعد تفکر، نقش حکومت، رابطه حکومت و مردم و غیره می توان اشاره کرد. به اعتقاد وی سلامت مفهومی سهل و ممتنع است. سلامت یک پدیده زیستی با شناسه فقدان بیماری و ناتوانی نیست بلکه سلامت وضعیتی از نیک زیستن کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. وی معتقد است: شهر سالم شهری است سلامت‌محور آگاه از سلامت و تلاش برای بهبود وضعیت سلامت جامعه و از الزامات شهر سالم تعهد به‌سلامتی و فرایندها و ساختارهای دستیابی به آن است. به نوعی شهر سالم یک رویکرد حکمرانی محلی و یک مدل مدیریت شهری است.

 

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print