| 04 خرداد 1401

جایگاه ویژه عدالت در بودجه ریزی شهرداری تهران

1400/11/20 | 11:30 | 443 | 0
جایگاه ویژه عدالت در بودجه ریزی شهرداری تهران

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران؛ وبینار علمی - تخصصی «مدیریت شهری جدید و سیاست های حاکم بر بودجه ۱۴۰۱» با حضور میثم مظفر، عضو شورای اسلامی شهر تهران، امیر شهرابی فراهانی، مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تهران، علیرضا صراف، صاحب نظر در برنامه و بودجه و علی قادری، مدیر گروه مطالعات مالی و اقتصاد شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به صورت برخط برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی قادری، مدیر گروه مطالعات مالی و اقتصاد شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ضمن بیان مقدمه ای از سیاست های ابلاغی برنامه و بودجه 1401 از سوی شورای اسلامی شهر تهران به تشریح مفاهیم، خصوصیات و نکات مندرج در این سند پرداخت.

در ادامه این نشست میثم مظفر، عضو شورای اسلامی شهر تهران در وبینار علمی - تخصصی «مدیریت شهری جدید و سیاست های حاکم بر بودجه ۱۴۰۱» گفت: بودجه ریزی در شهرداری تهران باید به گونه ای باشد که شهر را به شمال و جنوب شهر تقسیم نکند و عدالت در بودجه ریزی و تخصیص بودجه می تواند مانع ایجاد چنین رویکردی شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: شهر زیست بومی است که در آن انسان ها می بایست در شرایط برابر رشد کنند و با استفاده از ظرفیت های وجودی به تقرب الی الله نائل شوند.

مظفر با تاکید بر ارتقای زیست پذیری شهر و رعایت حقوق شهروندان بیان کرد: تحقق شهری پیشرفته با هویت ایرانی – اسلامی از ویژگی های حاکم بر بودجه 1401 است و با عنایت به منظومه فکری دوره ششم شورای اسلامی شهر تهران، عدالت به عنوان محور اصلی بودجه 1401، در نظر گرفته شده است.

میثم مظفر با اشاره به ویژگی های بودجه 1401 ادامه داد: در راستای حفظ کرامت شهروندان پیش بینی شده است، با در ارجحیت قرار دادن شئونات انسانی از اتلاف وقت شهروندان در صدور مجوزهای ساخت و ساز جلوگیری شود. همچنین ایجاد نشاط و سرزندگی در شهر با اجرای طرح های محله محور، توجه به مناطق کم برخوردار و احداث فضاهای باز و عمومی مانند بوستان ها و اردوهای تفریحی و در نهایت کیفیت بخشی به زندگی شهروندان، از نکات مهمی است که در تنظیم بودجه 1401 در نظر گرفته اند.

در ادامه این نشست امیر شهرابی فراهانی، مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تهران گفت: بودجه1401 شهرداری تهران  بر اساس سیاست های 12 گانه شهردار تهران؛ و همچنین سند سیاست های ابلاغی بودجه از سوی شورای اسلامی شهر تهران تدوین شده است.

مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تهران تشریح کرد: سیاست های 12 گانه شهردار تهران بر اساس چهار راهبرد اصلی برنامه شهردار محترم تهران، تدوین شده است که به طور کلی این ارکان ایجاد الگوی صحیح ایرانی– اسلامی، نقش آفرینی تمام مسئولین و شهروندان، تجلی مردم سالاری دینی و هوشمند سازی شهر تهران را می توان به عنوان ارکان اصلی برنامه و بودجه شهرداری تهران برشمرد.  

وی افزود: موضوع بودجه ریزی از آن جهت  اهمیت دارد که می تواند مسیر رسیدن به هدف "تهران، کلانشهر الگوی جهان اسلام" را کوتاه و هموار نماید.

شهرابی فراهانی با اشاره به شاخصه های بودجه 1401 گفت: در تدوین لایحه بودجه رویکردها به سمت کاهش فاصله جنوب و شمال شهر با محوریت قرار دادن عدالت، افزایش نقش مساجد، کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها، اتمام پروژه های نیمه تمام و ارتقای خدمات عمومی شهر متمرکز بوده است.

صراف، صاحب نظر در برنامه و بودجه نیز با انتقاد از شیوه های بودجه ریزی در شهرداری از منظر بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد گفت: اگر چه در سیاست های مدیریت شهری، بطور غیر مستقیم به معیارهای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد پرداخته است اما در عمل انتقاداتی نیز بر آن وارد است.

وی با تاکید بر شناسایی نواقص بودجه 1401 گفت: به طور مثال سیستم هزینه یابی در شهرداری تهران حسابداری صنعتی است که از دلایل ضعف و عدم تحقق اهداف لوایح بودجه به شمار می رود. صراف افزود: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی هنوز الگویی برای محاسبه هزینه فعالیت ها و خدمات در شهرداری تهران به دست نیامده است.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print