| 04 خرداد 1401

ایجاد فرهنگ انتقال تجربیات دانشی از الزامات مدیریت شهری است

1400/11/5 | 10:27 | 324 | 0
ایجاد فرهنگ انتقال تجربیات دانشی از الزامات مدیریت شهری است

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نشست مهندسین دانش شهرداری تهران با حضور محمد منان رئیسی؛ رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  ،گشتاسب مظفری؛ معاونت مطالعات مدیریت، اقتصاد و امور اجتماعی، نرگس رامک؛ مدیر گروه مطالعات مستندسازی تجارب و پروژه‌های شهری و جمعی از مهندسین دانش شهرداری تهران برگزار شد.

محمد منان رئیسی؛ رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ضمن تاکید بر اهمیت مدیریت دانش گفت: استخراج و مستندسازی تجربیات مدیران شهرداری تهران روشنگر راه مدیران جوان در آینده خواهد بود.

رئیسی ادامه داد : تجارب مدیران ادوار مختلف  یکی از سرمایه های مدیریت شهری محسوب می شود که ایجاد فرهنگ ثبت و انتقال این تجارب یکی از مهمترین ماموریت های مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به شمار می آید.

وی ترویج نگاه دانش محور را از الزامات اساسی مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: رویکرد مدیریت کلان در شهرداری تهران باید به سمت دانش بنیان کردن فعالیت ها پیش برود و مجموعه مدیریت شهری  می بایست در انتقال تجارب و دانش گذشتگان  به مدیران آینده اهتمام بیشتری داشته باشد.

در ادامه گشتاسب مظفری ضمن تشریح رویکرد مدیریت دانش در شهرداری تهران گفت: امروزه در جهان، روند توسعه فعالیت های مختلف در عرصه مدیریت شهری، با رویکرد دانش محور همراه است و مدل حکمروایی و اداره جوامع و شهرها، به سمت دانش بنیان شدن، حرکت می کند.

مظفری افزود: جوامع موفق جوامعی هستند که مدل های مدیریتی آنها بر مبنای مدیریت دانش بنا نهاده شده است و هرچه جوامع بشری به سمت توسعه یافتگی پیش می روند، اتکای آنها به دانش محوری و مدیریت دانش بیشتر است.

وی ضمن اشاره به جایگاه مدیریت دانش در جوامع توسعه یافته افزود: مفاهیم مدیریت دانش از اواخر دهه 60 میلادی در سازمان ها و جوامع مطرح شد و امروزه به یکی از ابزارهای حکمرانی در سطوح سازمانی و اجتماعی مبدل شده است و در شهرداری تهران نیز مدل های تصمیم گیری و تصمیم سازی متاثر از مفاهیم و مباحث مدیریت دانش می باشد.

معاون مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ادامه داد: دانش یا از طریق آموزش رسمی و دانشگاهی و یا از طریق یادگیری اجتماعی و تجربه حاصل می شود و ثبت و انتشار دانش تجربی ، متاثر از یادگیری اجتماعی، یکی از مهم ترین ماموریت های واحد مدیریت در شهرداری تهران است.

در ادامه نرگس رامک مدیر گروه مطالعات مستندسازی تجارب و پروژه‌های شهری مرکز گفت:مدیریت دانش پدیده ای است که فرهنگ اشتراک دانش را آغاز می کند و انتقال دانش ماموریتی است که همچنان ادامه دارد و هیچ گاه به پایان نخواهد رسید.

وی تشریح کرد: در دو سال گذشته سعی بر این بوده که تجارب مدیران شهرداری در دوره های مختلف مستند سازی شود و هدف از این اقدام را پیشگیری از تکرار اشتباهات و صرفه جویی در زمان و هزینه برای مدیریت شهری دانست و گفت: تجربیات ثبت شده از مدیران در مجموعه کتابهایی چاپ  و در دسترس مدیران قرار گرفته است.

در ادامه این نشست هر یک از مهندسان دانش شهرداری تهران ضمن بیان دیدگاه های خود در خصوص اهمیت و جایگاه مدیریت دانش، به ارائه راهکارهایی در جهت بهبود و تسهیل فرآیند مدیریت دانش پرداختند.

در پایان این نشست با اهدای لوح از مهندسین دانش قدردانی به عمل آمد و تاکید شد برای رفع مشکلات و ایجاد فرهنگ سازمانی قوی، ارتباط و تعامل نزدیک و برگزاری نشست های دوره ای با مهندسان و خبرگان دانش تداوم داشته باشد.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار اسلایدر کنفرانس‌ها و اجلاس‌ها

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print