| 28 دی 1400

اصلاح قوانین در راستای توسعه مدیریت روستاها

1400/9/23 | 18:03 | 176 | 0
اصلاح قوانین در راستای توسعه مدیریت روستاها

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در راستای برگزاری سیزدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و هشتمين جشنواره پژوهش و آموزش شهري و روستايي، نشست تخصصی "واکاوی مدل مطلوب مدیریت روستایی ایران در گام دوم انقلاب" با حضور علی اکبر عنابستانی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، علیرضا دربان آستانه استادیار، دانشگاه تهران، قدیر فیروزنیا، دانشیار دانشگاه پیام نور، علی قربانی، معاون امور دهیاري‌هاي سازمان شهرداري‌ها دهیاری‌هاي کشور و اسمعیل زیارتی نصرآبادی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش شهری و روستایی به صورت برخط برگزار شد. قدیر فیروزنیا، دانشیار دانشگاه پیام نور در این نشست با اشاره به مدیریت توسعه روستایی و دو رکن اساسی در توسعه مدیریت روستاها گفت: از آنجا که روستا توسط انسان­ پدید آمده و پديده‌ای پویا و فعال است در فرايند تحول خود دوره هاي مختلفي را با فراز و فرودهای زیادی سپري کرده است. وی ادامه داد: روستا در برهه‌اي از زمان بنا بر ضرورت تاريخي و نياز انسان ظهور مي‌يابد، رشد مي‌کند و مدت‌هاي کم و بيش طولاني به حيات خود ادامه مي‌دهد. پاره‌اي از آنها در يکديگر و يا در درون شهرها ادغام شده و يا با افزايش تعداد جمعيت، حيات و شکل جديدي را به نام شهر شروع مي‌کنند. فیروزنیا با تاکید بر رفع موانع توسعه روستاها گفت: روستاها با تغيير يا محدود بودن توانمندي محيط و گاه با سوانح طبيعي و يا تحول شرايط اقتصادي - اجتماعي، سياسي و نظامي (جنگ‌ها) جامعه روبه رو مي‌شوند و دوران افول را در پيش گرفته و به مرور در معرض کاهش و در نهايت تخليه جمعيت قرار مي‌گيرند. عضو هیات علمی دانشگاه افزود: شناخت و تبيين تحولات روستاها در کانون مطالعات جغرافياي روستايي قرار دارد و جغرافيدانان با تکيه بر تعاملات «ميان دانشي» و با بهره گيري از روش‌هاي علمي مختلف سعي به دريافت فرايند تحول روستا مي‌کنند.

وی در ادامه ضمن تبيين چالش‌هاي مديريت روستايي در ايران و مسير پيموده شده طي دهه‌هاي اخير به مواردي همچون؛ شكل‌گيري نهاد شورا و دهياري، تشكيل معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم، ارائه طرح منظومه روستایی از سوی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، طرح جديد احياي جهاد سازندگی و . . . اشاره كرد. وی با اشاره به الزامات ساماندهی مدیریت روستایی گفت: برای تحقق این هدف باید دو شرط مقبولیت و مشروعیت بر مسند توسعه روستایی حاکم باشد. علیرضا دربان آستانه استادیار دانشگاه تهران در ادامه این نشست گفت: تحولات ساختار مدیریت روستایی در سال‌های گذشته با چالش‌هایی روبه رو بوده که دلیل اصلی آن عدم پشتیبانی قانون از آن است. وی با اشاره به افول رونق روستاها در دهه‌های اخیر گفت: تضعیف روابط اعضا شورای روستا با دهیاری‌ها، عدم وجود امنیت شغلی، اقتصاد ضعیف و تراکم پایین جمعیت از مواردی است که تقاضای خدمات را در روستاها کاهش داده و همین ویژگی، ارائه خدمات در روستاها را به صرفه و اقتصادی نمی‌داند. وی با اشاره به تجربیات جهانی گفت: با بررسی تجربیات جهانی مدل‌ها و پیشنهاداتی برای احیاء و توسعه روستاها ارائه شده است از جمله اين مدل‌ها مي‌توان به مدل شورا- مدیر، شورا- شهردار، شورا- بخش، شورا- مدیر حوزه اشاره كرد.

اسمعیل زیارتی نصر آبادی، رئيس مركز مطالعات راهبردي و آموزش شهري و روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور نيز در ادامه گفت: در گام دوم انقلاب بازآرایی مدیریت روستایی لازم است. بنابراین در راستاي بازآرايي مجدد لازم است قبل از هر چيز بازخوانی از بیانیه گام دوم داشته باشیم و منويات مقام معظم رهبري را در اين خصوص مد نظر قرار دهيم.

وی در ادامه گفت: شوراهاي اسلامي روستا و دهياران از يك منظر به عنوان شهروند ايراني و از منظر ديگر به عنوان مديران روستايي و براساس تكاليف قانوني خود مكلفند تا در راستاي تحقق اهداف گام دوم انقلاب و بستر سازي براي آن تلاش نمايند. ايشان در ادامه وظايف قانوني شوراها و دهياران در اين خصوص را تبيين نمود.

زیارتی نصرآبادي با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و 7 توصیه مقام معظم رهبری در اين بيانيه ادامه داد: علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، توانمندی اقتصادی، عدالت و مبارزه با فساد، سبک زندگی، عزت ملی و اصلاح روابط خارجی از توصيه‌هاي اساسي بيانيه مقام معظم رهبری بوده است كه در ادامه هر يك از اين توصيه‌ها را در ارتباط بات مديريت روستايي تبيين و نقش و جايگاه شورا و دهياري را تشريح نمودند. رئيس مركز مطالعات راهبردي و آموزش شهري و روستايي در پايان نيز الزامات تحقق اهداف بيانيه گام دوم انقلاب را در ارتباط با مديريت روستايي تبيين نمود. علی قربانی، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌هاي كشور در ادامه گفت: در حوزه مدیریت روستاها با ضعف‌های قانونی فراوانی مواجه بودیم، هنوز نقش روستا در برنامه‌های ملی و منطقه‌ای مشخص نیست و به جایگاه واقعی خود دست نیافته است. وی با اشاره به تقویت جایگاه قانونی مدیریت روستایی گفت: برای توفیق در این حوزه باید برنامه نظری با محوریت توسعه روستایی تدوین و لازم‌الاجرا شود. وی اظهار داشت: باید سازوکاری تبیین شود تا این قوانین در احکام دائمی توسعه کشور گنجانده شود و نباید در این حوزه منفعلانه عمل نماییم. علی اکبر عنابستانی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از دیگر سخنرانان این نشست گفت: بنا بر آنچه در بیانیه گام دوم انقلاب به بحث گسترش فناوری اطلاعات در روستاها اشاره شده، برونداد این دو حوزه را می‌توانیم در رهیافت "روستای هوشمند" شاهد باشیم که مجموعه‌ای از ارائه خدمات کامل فناوری اطلاعات است که می‌تواند در روستاها برای بهبود عملکرد مدیریت روستایی حاکم باشد. وی با با توجه به تجربیات جهانی گفت: حکمروایی روستایی در سیاست های کلان مدیریت و توسعه با مشارکت عمومی، اصلاح سبک زندگی و  توسعه گردشگری محقق خواهد شد. وی روستاهای هوشمند را روستاهایی پیشرو خواند و گفت: این روستاها به دنبال کشف راهکارها و ایجاد فرصت‌ها و رفع چالش‌ها برای رسیدن به هدف‌های بزرگتر هستند.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print