| 28 دی 1400

با یکپارچه سازی در مدیریت خلازیر می‌تواند به منطقه امن شهری تبدیل شود

1400/9/16 | 11:13 | 122 | 0
با یکپارچه سازی در مدیریت خلازیر می‌تواند به منطقه امن شهری تبدیل شود

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، نشست اتمام پروژه شناسایی و مشکلات محله خلازیر جوبی در منطقه 19 و تدوین برنامه اجرایی آن با حضور محمد حسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، هاشم آرام، مدیر طرح و برنامه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، مریم ابهری، مدیر گروه مطالعات کاربردی مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، رضا بصیری معاون مطالعات شهرسازی و حمل و نقل و ترافیک مرکز، محسن مظفری مدیر مالی مرکز مطالعات ، نیما پروین نماینده بهره بردار و اسماعیل شریفی فر ناظر پروژه به صورت برخط برگزار شد.

در آغاز این نششست محمد حسین بوچانی با تشکر از مجری پروژه و ارائه کاربست های کاربردی مرتبط با موضوع مطالعه گفت: نکته قابل توجهی که در این پروژه باید مورد مطالعه مجدد قرار گیرد، یافتن سازوکار حقوقی سازگار با شرایط فقهی و منافع شهرداری تهران است.

وی در ادامه با توجه به ویژگی موقوفه بودن منطقه خلازیر متذکر شد: وقف از قدیم الایام به منظور افزایش رفاه شهروندان و بهبود کیفیت خدمات رسانی صورت گرفته است اکنون نیز باید با توجه به توجه به چند وجهی بودن ساحت حقوقی این پروژه و اهمیت مکانی آن نیاز به مطالعات تکمیلی دارد.

در ادامه با توجه به اهمیت موضوع به درخواست رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مقرر شد، مریم ابهری، مدیر گروه مطالعات کاربردی مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ادامه مطالعات را با محوریت مرتفع ساختن ساحت حقوقی موقوفات در اختیار شهرداری تهران با مشارکت و حضور کارشناسان و حقوقدانان متخصص در این حوزه پیگیری و ارائه نماید.

اردلان حسینی، مجری پروژه در این نشست با تشریح روند مطالعات صورت گرفته و ارائه کاربست های گفت: مشکلات و معضلات در منطقه خلازیر حاصل چندین دهه عدم توجهی و سوءمدیریت است.

وی در ادامه افزود: این مشکلات طی چند دوره خاص و تحت تاثیر عوامل اقتصادی اجتماعی و منافع طبقاتی ذی نفعان حاصل شده است.

حسینی با اشاره به علل قانونی در بروز چنین پدیده شهری اظهار داشت: ایجاد مشاغل مزاحم شهری در محدوه شهری نتیجه متغیرهایی است که با عوامل مختلفی ایجاد شده است، تحلیل منافع ذی نفعان یکی از این عوامل است که در این مطالعه میزان تمایل به تغییر و قدرت ایجاد در تغییر و تحول آنان در بهبود وضعیت فعلی خلازیر به دست آمد.

وی با ارائه راهبردهای اجتماعی در این مطالعه افزود: در گام اول برای حل معضلات این منطقه باید کاربردهای اجتماعی و مدیریتی لحاظ شود و به دنبال راهبردهای سخت افزاری در منطقه نباشیم.

در ادامه این نشست اسماعیل شریفی فر، ناظر این پروژه با تایید روند مطالعات صورت گرفته به نکاتی اشاره کرد: کاربست های به دست آمده با شرح خدمات انطباق حداکثری داشته است.

وی ادامه داد: با یکپارچه سازی در مدیریت این منطقه ( خلازیر) می‌تواند به منطقه  امن شهری تبدیل شود.

نیما پروین، نماینده بهره بردار از شهرداری منطقه 19 افزود: محله خلازیر مشکلات فراوانی را برای منطقه ایجاد کرده بود ضمن اینکه وجود چنین مکان‌هایی در شهر تهران برازنده شهری نیست که ادعای کلانشهری جهان اسلام را دارد.

وی ادامه داد: از روند مطالعات  نتایج کاربردی مطلوبی به دست آمده که با وجود ویژگی‌های خاص منطقه و موقوفه بودن آن  باید مورد مطالعات تکمیلی قرار گیرد.

مریم ابهری، مدیر گروه مطالعات کاربردی مناطق مرکز در ادامه این نشست افزود: موقوفه بودن مناطقی از این دست باید با حضور کارشناسان حقوقی و فقهی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

رضا بصیری، معاون مطالعات شهرسازی و حمل و نقل و ترافیک مرکز نیز گفت: موضوع مورد مطالعه موضوعی با اهمیت و چالش برانگیز است و علی رغم تمام این ویژگی ها نتایج به دست آمده رضایت بخش بوده است.

 

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print