| 28 دی 1400

اساس تقسیمات شهری باید بر اساس ارائه خدمات رسانی دستگاه ها باشد

1400/9/8 | 14:11 | 199 | 0
اساس تقسیمات شهری باید بر اساس ارائه خدمات رسانی دستگاه ها باشد

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، وبینار تخصصی "مرز تقسیمات شهری؛ مفاهیم نظری" با حضور علی اصغر قائمی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمد حسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سهراب مشهودی، صاحب نظر علمی، فرهود حمیدی فراهانی، مشاور معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران، انوشیروان ناصر مستوفی، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی منطقه 13 شهرداری تهران، امیرحسین پورجوهری، مجری پروژه و مدیرعامل مهندسین مشاور کهندژ و مریم ابهری، مدیر مطالعات کاربردی مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به صورت برخط برگزار شد.

 محمد قائمی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در این نشست گفت: به مدت نیم قرن است که شاهد پدیده تقسیمات شهری در تهران هستیم. این موضوع از منظرهای مختلفی قابلیت بحث دارد ولی در حال حاضر تقسیم بندی مدیریتی در اولویت قرار دارد.

وی افزود: عدم وجود مدیریت واحد شهری از دلایل وجود انواع تقسیمات شهری توسط دستگاه ها و ارگان های مختلف است.

قائمی با اشاره به تصویب قانون بررسی و اصلاح این تقسیمات تاکید کرد: استقرار مدیریت یکپارچه شهری راهکار رفع این ایراد و اصلاح مورد نظر است. با اشتراک اطلاعات و حذف اقدامات موازی می توان به این مدیریت پکپارچه دست یافت.

وی ادامه داد: اساس تقسیمات شهری باید بر اساس ارائه خدمات رسانی دستگاه ها باشد، اجرای این قانون مانع هدر رفت منابع مالی و انسانی می شود.

محمد حسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در این نشست گفت: مطالعه و مرزبندی تقسیمات مرزی در شهر تهران همواره با چالش هایی همراه بوده است. وجوه چند گانه ای بر نظام مرزبندی شهر تهران متصور بوده است، که لازم است با اتخاذ رویکرد مناسب و مطلوبی تمامی ابعاد تاثیرگذار آن در نظامی یکپارچه دیده شود.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران افزود: تقریبا یک دهه است که این مرزبندی در کنار چالش های حقوقی، اجتماعی، عملکردی اقتصادی و کالبدی در شهر تهران اعمال شده است.

وی تراکم جمعیت و عرصه جغرافیایی نابرابر را از عوامل نامناسب در این تقسیمات اعلام کرد و گفت: فارغ از دستگاه های خدمات رسان شهری در شهرداری تهران مناطق نواحی و مرزبندی ها دارای ایرادات ساختاری و نامتعادل هستند که منجر به خدمات رسانی نابرابر می شود.

بوچانی با انتقاد از تقسیم بندی شهر توسط دستگاه های مختلف گفت: اختلال در خدمات رسانی در مواقع بحرانی یکی از مواردی است که لزوم یکپارچه سازی تقسیمات شهری را گوشزد می نماید.

حمیدی فراهانی، مشاور معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران در این نشست گفت: شهرداری تهران سالهاست برای اصلاح این تقسیمات تلاش می کند و نیاز است تا با پیگیری های مسئولین و مدیران این عدم هماهنگی ساماندهی شود.

پورجوهری، مجری پروژه ساماندهی تقسیمات جغرافیایی و شهری تهران با تشریح مطالعات ادوار تاریخی تقسیمات شهری تهران می گوید: در نتیجه پژوهش های صورت گرفته تهران  به 22 منطقه با در نظر گرفتن توازن جمعیت، توازن مساحت، شاخص بودن لبه ها، انطباق بر شبکه بزرگراه ها و تصور مردم از کوی های خود  تقسیم شده است.

ناصر مستوفی در این نشست با توجه به اهمیت اصلاح تقسیمات جغرافیای مناطق شهری گفت: در درجه اول باید ببینیم که نحوه برخورد با تغییر این مرزبندی ها چگونه باید باشد و چه اولویت هایی برای این تقسیم بندی داریم. تقسیم بندی فعلی تقسیم بندی شهرداری است که حاصل مدیریت شهر و دشواری ها در ارائه خدمات رسانی است.

وی با اشاره به حل مسائل اختلافی که در توسعه شهری و منطقه ای رخ می دهد افزود: بیشترین تمرکز باید بر روی حل مواردی باشد که در مسیر توسعه شهر پیش می آید.

 

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print