| 17 آذر 1400

گفتگو حلقه مفقوده حکمرانی شهری تهران است

1400/9/2 | 11:10 | 125 | 0
گفتگو حلقه مفقوده حکمرانی شهری تهران است

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، مهدی اقراریان، عضو و رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر در بازدید از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، با حضور رئیس، معاونین و مدیران مرکز در جریان اهم فعالیت های این مرکز قرار گرفت.

مهدی اقراریان، عضو و رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در این نشست با گرامیداشت هفته بسیج گفت: یکی از مشکلاتی که کشور با آن درگیر است گفتکو کردن است، مدیران خود را بی نیاز از مشورت و گفتگو می دانند که این ویژگی با اصول مدیریت راهبردی در تناقض است. گفتگو و پیوند میان دستگاه های سیاست گذار و اجرایی و ایجاد پیوستگی میان نهادها و لایه های سیاست گذاری می تواند به حل مسائل منجر شود.

اقراریان با اشاره به نقش مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران افزود: این مرکز می تواند زمینه ساز گفتگوی نخبگان، مردم و مدیریت شهری باشد.

وی با اشاره به تغییر و تحول‌های سیاسی و مدیریتی که در دوره های مدیریتی شهری شاهد آن هستیم ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب جهت گیری فضای مدیریتی و رویکردها تغییراتی داشته که این تحول منجر به تولید ادبیات جدید در حوزه مدیریت شهری شده است، اما اگر این تغییرات متناسب با یکدیگر در راستای ایجاد تحول گام بردارد به موفقیت نخواهد رسید. بیانیه گام دوم انقلاب رویکرد نظام برنامه ریزی را مشخص ساخته است و بر این اساس اقدامات نباید مقطعی باشد.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر با اشاره به نواقص حکمرانی کنونی شهر تهران گفت: تعدد نهادهای قانونگذار در حوزه مدیریت شهری یکی از چالش های مهم است، مدیریت شهری اکنون به گونه ای است که هر مرکز در حوزه خود به صورت فردی عمل می کند و نمی تواند به دیگر حوزه‌ها متصل شود.

در ادامه این جلسه محمد حسین بوچانی گفت: ابلاغ نظام نامه پژوهشی در شهرداری تهران، پیوند پژوهش های انجام شده با حوزه اجرا و یکپارچه سازی و ارایه خدمات تخصصی به کمیسیون های تخصصی شورا گام مهمی به شمار می آید.

بوچانی با طرح موضوع بازاندیشی در تنظیم روابط نهادهای سیاست گذار حوزه مدیریت شهری می گوید: همگرایی موجود، فرصت خوبی برای پیگیری مدیریت یکپارچه شهر تهران فراهم آورده است.

در پایان این جلسه از برخی از کتاب های مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با عناوین ذیل رونمایی شد:

  • کلانشهرها آینده شهرنشینی در جهان، نویسنده: فروکه کراس و دیگران مترجم: محمد صفار.
  • ارزیابی در برنامه ریزی سیر تکاملی و چشم اندازهای پیش رو، نویسنده: ارنست آر. الکساندر، مترجم: حسین قانونی.
  • مگامال ها و مجتمع های بزرگ تجاری در تهران، نویسنده­گان: عباس کاظمی و مسرت امیر ابراهیمی.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print