| 17 آذر 1400

پسماندهای خطرناک خانگی، هشدار زیست ‌محیطی نسل آینده

1400/9/1 | 10:13 | 252 | 0
پسماندهای خطرناک خانگی، هشدار زیست ‌محیطی نسل آینده

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران؛ وبینار تخصصی با موضوع "پسماندهای خطرناک خانگی" با حضور هومن غلامپور ارباستان، صاحب نظر در حوزه مدیریت پسماندهای ویژه، سعید مرادی کیا، متخصص مدیریت پسماند، حسین حیدریان، معاون پردازش و دفع سازمان مدیریت پسماند تهران، علیرضا عسگری، متخصص مدیریت پسماند و محمدهادی علی‌احمدی، شهردار منطقه 13 شهر تهران و با رونمایی از کتاب "راهنمای پسماند خطرناک خانگی" ترجمه‌ی علی اکبر رودباری، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهرود به‌صورت برخط برگزار شد.

در آغاز این نشست رضا بیات، مسئول پنل تخصصی و مدیر مطالعات خدمات شهری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با اشاره به آثار مخرب زیست‌محیطی پسماندهای خطرناک خانگی گفت: تولید شیرابه و ایجاد آلودگی‌های ایجاد شده در مراکز دفن پسماندهای شهری بسیار خطرناک است و در کلان‌شهر تهران، هنوز برنامه مدونی برای کاهش این آسیب تهیه نشده است.

وی با تأکید بر تفکیک پسماند از مبدأ اشاره نمود: طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران که مصوب فروردین ماه 1400 شورای اسلامی شهر تهران است، برنامه کلان 20 سال آتی تهران در زمینه مدیریت پسماند را ترسیم کرده و در خصوص پسماندهای خطرناک خانگی نیز توصیه‌ها و پیشنهاد مطالعه دقیق‌تر نموده است.

در ادامه هومن غلامپور ارباستان، صاحب نظر در حوزه مدیریت پسماندهای ویژه، با تشریح تعاریف قانونی پسماندهای خطرناک خانگی و انواع این دسته از پسماندها، به توضیح در زمینه عواقب زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی دفن هم‌زمان پسماندهای خطرناک خانگی در مجتمع آرادکوه پرداخته و گفت: عدم جمع آوری مجزای پسماندهای خطرناک خانگی و دفن آن‌ها در کنار دیگر پسماند شهری باعث افزایش آلودگی شیرابه و کاهش پتانسیل استحصال انرژی از گاز محل دفن شده که علاوه بر اثرات زیست محیطی، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی را به شهر تهران تحمیل می‌نماید.

وی افزود: اگر در حوزه پسماند به همین روش فعلی ادامه دهیم در سال‌های آتی با بروز مشکلات زیست ‌محیطی، در مجامع بین‌المللی با محدودیت‌ ها و محرومیت‌ هایی روبه رو خواهیم شد.

سعید مرادی‌کیا دیگر فعال زیست‌ محیطی در حوزه پسماند می‌گوید: اصفهان شهری پیشرو است که برای پسماندهای خطرناک در حوزه زیست‌ محیطی برنامه دارد و توانسته پسماند خطرناک تولید شده را به ‌صورت هدفمند جمع‌آوری و بازیافت نماید.

وی با اشاره به موضوع بازیافت، از تولید افزود: مدیران اجرایی و تولید‌کنندگان باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که برای بازیافت بهینه پسماند، قبل از تولید اقدام  نمایند؛ لذا، تمام تولیدات، باهدف بازیافت حداکثری، صورت پذیرد.

مرادی‌کیا با تأکید بر اینکه دنیا به‌سوی کاهش پسماند از مبدأ گام برمی‌دارد گفت: ما نیز در کشور باید به این سو حرکت کرده و با تصویب مصوبات ملی و شهری در این جهت حرکت کنیم.

محمد هادی علی احمدی، شهردار منطقه 13 نیز در این راستا با استقبال از ورود استارتاپ‌ها به این حوزه می‌گوید: اکنون پسماندها به‌صورت غیراصولی و بهداشتی خارج از چارچوب‌های متداول بازیافت و دفع می‌شوند.

وی با انتقاد از موضوع زباله گردی نو گفت: گاهاً دیده شده شهروندانی به‌ صورت خانوادگی و با خودروی سواری که نشان از تمکن مالی نسبی افراد دارد، در حال تفکیک پسماند از مخازن محلی هستند و همین شواهد نیاز برنامه مدون در این حوزه را قوی‌تر می‌کند.

علی احمدی با تأکید بر اهمیت آموزش شهروندان در تفکیک پسماند از مبدأ افزود: شهرداری تهران در آموزش شهروندان باید قوی‌تر عمل کرده و برای سامان بخشیدن به این حوزه باید در مرتبه اول از تولید کننده و بعد، از آموزش شهروندان شروع کند.

علی احمدی در انتها، پیشنهاداتی اجرایی همچون تعیین شهردار کوچه، استفاده از کیسه‌های به رنگ قرمز برای جمع آوری پسماندهای خطرناک و استفاده قوی‌تر از استارتاپ‌ها خصوصاً برای پسماندهای خاص را ارائه داشته و در خصوص مجتمع MRF در حال ساخت در منطقه 13، افتتاح تا دهه فجر امسال را پیش بینی نمود.

حسین حیدریان، معاون پردازش و دفع سازمان مدیریت پسماند تهران با تشریح سازوکار جمع‌آوری و تفکیک پسماند در مجتمع آرادکوه تأکید کرد: ظرفیت مجتمع آرادکوه رو به کاهش است و باید برای انواع پسماندهای خطرناک شهری قبل از ورود به چرخه جمع‌آوری پسماند تصمیمی اتخاذ شود.

وی اظهار داشت: برخی پسماندهای خطرناک شهری در فرایند بیولوژیک و چرخه زیست‌ محیطی، خسارات جبران ناپذیری ایجاد می‌کنند و این مهم مستلزم اقدامات جدی در این حوزه است.

حیدریان یادآور شد: با توجه به اثرات منفی زیست محیطی و افزایش هزینه‌های مدیریت پسماند در مقصد، به دلیل ورود پسماندهای خطرناک به ترکیب پسماندهای شهری، ورود دستگاه‌های ناظر و متولیان پسماندهای صنعتی و خطرناک به مسأله، علی‌الخصوص انجام تعهدات امتداد مسئولیت تولیدکننده ضروری است.

علیرضا عسگری، متخصص مدیریت پسماند در ادامه این نشست گفت: با توجه به رشد روزافزون جمعیت و همچنین توسعه صـنعتی در کشـور در طی سال‌های اخیر، حفظ و حراست از محیط ‌زیست و به ‌خصوص مباحث مرتبط با مـدیریت پسـماندها بسیار ضروری‌تر از قبل است. به‌ منظور داشتن یک سیستم یکپارچه مدیریت پسماند، نیاز اسـت تـا شناسایی و طبقه‌بندی پسماندها بسیار دقیق و اصولی صورت گرفته تا بتوان بر مبنای آن، مدیریت لازم را در این زمینه برنامه‌ریزی و اجرایی نمـود.

وی تأکید کرد: علاوه بـر طبقـه ‌بنـدی صـحیح و اصـولی پسـماندها بایـد شناسه گذاری دقیق و مدونی نیز در این زمینه صورت بگیرد تا یک سیسـتم هماهنـگ کشـوری وجـود داشته باشد و بر اساس آن بتوان از اطلاعات تولید شده اولیه در تصـمیم‌گیـری‌هـای مـدیریتی اسـتفاده نمود.

همچنین ایشان در مورد پسماندهای برق و الکترونیک و چالش‌ها و مشکلات پیش رو صحبت نموده و تأکید داشت: در صورت حمایت همه جانبه از صنایع بازیافت موجود در کشور در این حوزه، عملاً مشکلی در بازیافت و امحای اصولی این گروه از پسماندها وجود نخواهد داشت.

در پایان از کتاب "راهنمای پسماند خطرناک خانگی" که ترجمه آن در مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران به چاپ رسیده و توسط دکتر علی اکبر رودباری، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهرود ترجمه شده است، رونمایی شد. کتاب حاضر با تلفیقی از اصول علمی و تجارب عملی، به ارائه دستورالعمل‌های لازم برای اجرای برنامه‌های جامع مدیریت پسماندهای خطرناک خانگی پرداخته است. همچنین روند تدریجی تدوین و توسعه قوانین و اصول مدیریت پسماندهای خطرناک خانگی در کشورهای پیشرو در این زمینه را نیز تشریح کرده است.

این کتاب برای استادان و پژوهشگران فعال در زمینه‌های محیط‌زیست، مهندسی بهداشت محیط، شرکت‌های مهندس مشاور و تولیدکننـدگان پسماند، ارائه‌دهندگان خدمات مدیریت اجرایی پسماندها و رشته‌های غیرمهندسی مرتبط با علوم زیست‌ محیطی مفید است.

لینک رکورد نشست:

https://meeting.tehran.ir/orion/playback.do?RCID=732803ccf82f20d4a6d96a02eac7d0e7

لینک دانلود فایل‌های ارائه شده:

https://mega.nz/folder/F593wIaJ#7ROT_hXJXWGu_y_FySDs9A

 

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print