| 17 آذر 1400

بررسی روش های نوین تامین منابع مالی در شهرداری کلانشهرها

1400/8/26 | 14:20 | 118 | 0
بررسی روش های نوین تامین منابع مالی در شهرداری کلانشهرها

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری تهران؛ وبینار تخصصی "روش های نوین تامین منابع مالی در شهرداری کلانشهرها" با حضور محمد حسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، علی اکبر اسدی، مدیر کل دفتر برنامه و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، گشتاسب مظفری، معاونت مطالعات مدیریت اقتصادی و امور اجتماعی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سید محمد عنبری، مدیر تامین مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد و سید علی مفاخریان، مدیر عامل اسبق شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران به صورت برخط برگزار شد.

در آغاز این نشست محمد حسین بوچانی گفت: از آنجایی که قسمت اعظمی از منابع شهرداری در احداث و نگهداشت خیابان‌ها و شریان‌های شهری و بازگشایی معابر هزینه می‌شود و بهره برداران این عرصه‌ها کسانی جز خودروسواران نیستند باید برای دریافت این خدمات عوارضی به شهرداری‌ها پرداخت کنند.

بوچانی با انتقاد از تبدیل شدن معابر به پارکینگ‌های بدون هزینه برای خودروسواران گفت: این مسأله باید به صورت نظام مندی تدوین شود و ساز و کاری برای دریافت عوارض این عنوان از خودروسواران درنظر بگیرند.

گشتاسب مظفری، معاونت مطالعات مدیریت اقتصادی و امور اجتماعی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در این راستا با اشاره به اینکه تامین منابع مالی پایدار یکی از چالش های تمامی شهرداری های دنیاست و نباید برای دست یافتن به آن متوسل به روش های آسیب زا شد گفت: شهرداری ها در عین حال که باید به فکر ایجاد روش های نوین منابع مالی پایدار باشند با کاهش هزینه ها می توانند گام موثری در حفظ منابع داشته باشند.

وی با ارائه راهکاری ادامه داد: مدیران شهری باید به دنبال اجرای برنامه ها و پروژه هایی با اثرات بلند مدت و پایدار باشند.

 علی اکبر اسدی، مدیر کل دفتر برنامه و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این نشست با بیان این مهم که بزرگ ترین دغدغه شهرداری‌ها پرداخت حقوق کارکنان است.

وی ادامه داد: شهرداری ها باید از تمام عرصه هایی که در اختیار دارند کسب درآمد داشته باشند مانند بازارها و اماکن تجاری که در سطح شهر به داد و ستد می پردازند.

اسدی با انتقاد به اعمال برخی روش های جذب منابع که باعث ایحاد نارضایتی در شهروندان می شود گفت: اینکه از هر روشی در جذب منابع مالی بهره ببریم درست نیست برخی روش ها آثار اجتماعی مخربی خواهند داشت که در برابر درآمد ایجاد شده ارزشی نخواهد داشت.

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: برخی درآمدهای شهرداری توسط دستگاه های دیگر دریافت می شد و به حساب شهرداری ها واریز می‌گردید اما با تصمیم شورای محترم نگهبان از این به بعد این عوارض باید مستقیم توسط شهرداری ها دریافت و در کل بودجه سنواتی آن ها محاسبه گردد که همین موضع کار را برای شهرداری ها سخت تر می‌کند.

وی با تاکید بر تصویب قانون افزایش سهم یک درصدی شهرداری از بودجه گفت: با تصویب این لایحه می توان به تامین مالی پایدار درآمدهای شهرداری تهران امیدوار بود.

سید محمد عنبری، مدیر تامین مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در این نشست با اعلام این خبر که شهرداری مشهد هیچ گونه بدهی جاری ندارد گفت: شهرداری مشهد برای دست یافتن به این موفقیت شیوه های فراوانی را مورد آزمایش قرار داده است.

وی ادامه داد: فروش اوراق مشارکت، عرضه 13 نماد بورسی در بازار بورس، تهیه موارد مصرفی شهرداری به صورت لیزینگی از شرکت های تولید کننده و انتشار سکوک روش هایی بوده که از سال 1384 تا کنون در شهرداری مشهد برای رسیدن به درآمد پایدار مالی مورد استفاده قرار گرفته است.

علی مفاخریان، مدیر عامل سابق شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران با حضور در این نشست بیان کرد: تامین منابع مالی از طریق برون سپاری هزینه های نگهداشت فضاهای شهری می‌تواند یکی از راهکارهای عملیاتی برای شهرداری‌ها باشد.

وی افزود: کسب و کارهای مجازی در شهر بدون هیچ عوارضی مشغول به داد و ستد هستند، در حالی که بستری که در اختیار دارند توسط شهرداری ها ایجاد و نگهداری می‌شود از این رو باید سازوکاری برای دریافت عوارض از آنان توسط شهرداری‌ها تدوین شود.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print