| 17 آذر 1400

اجرای روش‌های نوین تبلیغات محیطی و رضایت مخاطبان، از چشم‌اندازهای تبلیغات محیطی شهر تهران است

1400/8/26 | 14:05 | 136 | 0
اجرای روش‌های نوین تبلیغات محیطی و رضایت مخاطبان، از چشم‌اندازهای تبلیغات محیطی شهر تهران است

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران؛ وبینار تخصصی"سند جامع تبلیغات محیطی در شهر تهران در افق 1410" با حضور محمدحسن جعفرزاده، سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سعید زنگنه شهرکی، مجری پروژه و عضو هیئت علمی دانشگاه  تهران، ارسطو یاری‌حصار، دانشیار دانشگاه محقق اردبیلی، سید محمود حافظ، مشاور سازمان زیباسازی شهر تهران و رضا بیات، مدیر مطالعات خدمات شهری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و با حضور علاقه‌مندان به این حوزه، به‌صورت برخط برگزار شد.

در آغاز این نشست زنگنه مدیر اجرایی پروژه تدوین سند چشم انداز تبلیغات محیطی 1410 با ارائه گزارشی از روند مطالعات انجام شده در این حوزه گفت: یک هزار و 528 سازه تبلیغاتی در شهر تهران در اختیار و مالکیت سازمان زیبا سازی است که تا کنون نتوانسته افق درآمدی مورد نظر سازمان را ترسیم کند؛ ما در این پژوهش با ارزیابی شیوه‌های تبلیغات محیطی و میزان بازدهی پراکنش سازه‌های محیطی، به این نتیجه دست یافته‌ایم که با تغییر الگوهای تبلیغاتی مطابق تغییر سلیقه و نیاز شهروندان، این خلأ را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در این چشم‌انداز تلاش شده تا افق‌های مد نظر به دور از آرمان‌گرایی ترسیم شود و بیشتر با واقعیت‌های جامعه شهری مطابقت داده داشته باشد.

زنگنه با اشاره به بحث مهم و جهانی مهندسی پیام گفت: یکی از روش‌هایی که می‌تواند در افزایش درآمدهای سازمان کمک کننده باشد، تغییر در شیوه‌ها و ابزارهای تبلیغات است. تولید محتوای محیطی باید با فضاهای تبلیغاتی سنخیت داشته باشد و مانند دیگر رسانه‌های تبلیغاتی نباشد.

محمدحسن جعفرزاده، سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در خصوص اهمیت جنبه‌های فرهنگی تبلیغات محیطی شهری اشاره داشت: نگاه به "پیام تبلیغات" بسیار اهمیت دارد و نباید این رویکرد در سند نادیده گرفته شود. وی ادامه داد: تبلیغات یکی از ابزارهای رسانه‌ای است و کارکرد اصلی رسانه انتقال پیام است که باید مهندسی پیام را در نظر گرفت. از آنجا که فرم و محتوا در تبلیغات مهم هستند، مخاطب در اینجا اهمیت پیدا می‌کند که ببینیم محتوای ما چه میزان تأثیر بر مخاطب گذاشته است.

جعفرزاده تأکید کرد: تبلیغات در شهر تهران دو منظر دارد: فرهنگی و تجاری. می‌توان با دو روش سلبی و ایجابی بر تبلیغات مداخله داشت. در حوزه بحث فرهنگی و حتی تبلیغاتی می‌توان در محتوا مداخله کرد و از ورود محتواهای خارج از محدوده سیاستهای کلان نظام و مدیریت شهری جلوگیری به عمل آورد. جا دارد بسته‌های تشویقی مالی-تسهیلاتی برای پیمانکارانی که محتوای تبلیغاتشان را بر اساس این سیاست‌ها و شعارها طراحی می‌کنند در نظر گرفته شود.

وی در ادامه به خشن بودن برخی تبلیغات در شهر اشاره کرد و در خصوص مسئولیت ما در مهندسی پیام اشاره داشت که تبلیغات محیطی بخشی از هویت شهر را تشکیل می‌دهد و ناظر به شعار شهردار محترم باید با یک گفتمان واحد شبکه‌ای از مفاهیم داشته باشیم و محتوای تبلیغات پیمانکاران در آن شبکه تعریف شوند. ایشان در انتهای صحبت اشاره کوتاهی به اهمیت و لزوم طراحی دقیق‌تر اقتصاد فرهنگ در سند داشتند.

در ادامه این نشست سید محمود حافظ، مشاور سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به ایجاد درآمدهای پایدار شهری در حوزه تبلیغات محیطی گفت: رضایت ذی‌نفعان در این نوع از تبلیغات می‌تواند به افزایش درآمدهای شهری و پایدار منتج گردد.

وی افزود: کوچ صاحبان آگهی از تبلیغات محیطی به‌سوی رسانه‌های دیجیتال را باید جدی گرفت و با اجرای روش‌های نوین جذابیت این نوع تبلیغات را ارتقاء داد.

وی پیشنهادی داد: با گام برداشتن به‌سوی تکنولوژی‌های نوین تبلیغاتی در حوزه تبلیغات محیطی باید انتظارات مخاطبان و آگهی دهنده‌ها برآورده شود و این راهکار در راستای افزایش درآمدهای سازمان زیباسازی اجرا شود.

ارسطو یاری‌حصار، دانشیار دانشگاه محقق اردبیلی و ناظر این پروژه از طرف سازمان زیباسازی، با اعلام این که در دانشگاه‌ها هیچ کرسی برای آموزش تخصصی در این حوزه وجود ندارد گفت: با افزایش سواد اجتماعی در حوزه تبلیغات محیطی می‌توان به تربیت نسلی نو از کارشناسانی پرداخت که با خلاقیت و نوآوری این حوزه را به درآمدزایی برسانند.

وی تأکید کرد: تبلیغات محیطی در رقابت با تبلیغات تلویزیونی نتوانسته درآمد درخوری داشته باشد؛ ضمن اینکه این حوزه محدودیت‌های فراوانی دارد و حوزه‌ای است که حساسیت روی آن بسیار است.

یاری افزود: سه نوع تبلیغات در سازمان زیباسازی وجود دارد: صنفی، فرهنگی و تجاری که در خصوص دو مورد اول در این سند پیشنهاد مطالعات عمیق‌تر شده است لیکن مهم‌ترین وجه تبلیغات سازمان، تبلیغات تجاری است و سازه‌های اصلی موجود نیز عمدتاً مربوط به این نوع تبلیغات است. وی اشاره داشت که تبلیغات محیطی پیشانی سازمان زیباسازی است و باید همگام با توسعه تکنولوژی، شیوه‌های نوینی را به اجرا درآورد؛ به همین دلیل به نظر می‌آید سند جامع تبلیغات محیطی به تأسی از پیشرفت‌های سریعی که در تکنولوژی پیش رو دارد برای برهه‌های زمانی کوتاه‌تری تدوین شود.

یاری در خصوص نتایج پروژه اضافه کرد: ورود به محتوای تبلیغات محیطی در حوزه‌ی وظایف سازمان زیباسازی نبوده و موضوع شرح خدمات این سند نیز نبوده؛ با این وجود در گزارش نهایی پروژه، جهت انجام مطالعات در این زمینه، پیشنهاداتی داده شده است.

یاری با انتقاد از عدم وجود مدیریت یکپارچه تبلیغات در شهرداری تهران گفت: تبلیغات در مترو، اتوبوس‌رانی و پایانه‌ها باید به ‌صورت یکپارچه از سوی سازمان زیباسازی سیاست گذاری و مدیریت شود. 

لینک رکورد تصویری نشست:

https://www.aparat.com/v/NIuoy

لینک دانلود اسلایدهای ارائه شده در نشست:

https://mega.nz/file/J1dmnZaT#dSwYoTkIggf68gwoAwzikJXiv_tD450p4-b7E_-QYHc

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print