| 04 بهمن 1400

پسماندهای چوبی و سرشاخه‏ های تهران منابع ارزشمند است که مورد غفلت قرار داشته است

1400/7/11 | 12:27 | 264 | 0
پسماندهای چوبی و سرشاخه‏ های تهران منابع ارزشمند است که مورد غفلت قرار داشته است

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران اولین وبینار علمی تخصصی بررسی و تدوین راهکارهای اجرایی مدیریت انواع پسماندهای چوبی و سرشاخه‌ها در تهران با حضور علی محمد مختاری؛ مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، ابوعلی گلزاری مجری پروژه، امین آرین، مشاور انجمن کارفرمایان صنایع چوب ایران، حمید زارع حسین آبادی، ناظر پروژه، سعید مرادی کیا کارشناس سازمان مدیریت پسماند، رضا بیات؛ مدیر مطالعات خدمات شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و با حضور تعداد کثیری از علاقه‌مندان به‌صورت برخط برگزار شد.

در آغاز، رضا بیات، مدیر مطالعات خدمات شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به مصوبه فروردین ماه شورای اسلامی شهر با عنوان «طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران» و بیان ارتباط مواد 7 و 9 مصوبه، به مقوله مدیریت پسماندهای چوبی و سرشاخه، اهمیت موضوع را تبیین نموده و کاربست‌های پروژه مطالعاتی تعریف شده در مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی با عناون «بررسی و تدوین راهکارهای اجرایی مدیریت انواع پسماندهای چوب و سرشاخه در شهر تهران» در این خصوص را که با بهره‌برداری مشترک سازمان مدیریت پسماند و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز است برشمرده و گفت: کلیه کاربست‌های پروژه، همانند سایر اقدامات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، از سایت شفافیت شهرداری تهران برای عموم قابل دسترس است.

در ادامه ابوعلی گلزاری، مجری طرح با ارائه گزارش مفصلی از روند مطالعات گفت: فقدان داده‌های  بنیادی در موضوع پسماندهای چوبی در شهر تهران یکی از مهم‌ترین چالش های ما در این پروژه به شمار می‌‌آمد که با صرف وقت و بررسی‌های فراوان موفق به ایجاد بانک اطلاعاتی و دیتاهای مورد نیاز شدیم. شناخت وضعیت موجود، شناسایی ذینفعان و ذی‌مدخلان و نقاط ضعف و قوت مدیریت انواع پسماندهای چوبی و سرشاخه‌ها در تهران  را می‌توان از دستاوردهای این پروژه مطالعاتی نام برد.

وی در بخشی از سخنانش در خصوص پسماندهای چوبی شهر تهران اظهار داشت: مجموع  پسماندهای چوبی  و سرشاخه در سال 55700 تن می باشد که با وجود درآمدی بالغ بر 4 میلیارد تومان، هزینه کرد برای جمع‌آوری و بازیافت آن 37 میلیارد تومان است زیرا روش های فعلی جمع آوری و بازیافت بسیار آسیب‌زا و هزینه‌بر هستند.

گلزاری با اشاره به 4 سناریوی به دست آمده از روند مطالعات و ارزیابی آنها با توجه به هزینه-درآمد برای شهرداری، سناریوی شماره 4 شامل «فروش یا استفاده مجدد حداقل 30% پسماندهای چوبی- استفاده از پسماندهای چوبی باقیمانده (70%) به عنوان اصلاح‌کننده‌ی خوراک زباله‌سوز» را سازگارتر اعلام کرد و گفت: ارزیابی اقتصادی سناریوی 4 با توجه به هزینه کرد و درآمد برای مدیریت پسماندهای چوبی و سرشاخه‌ها برای شهر تهران ایده‌آل است چرا که، با ارائه روش‌های پیشنهادی هزینه ها به یک سوم کاهش می یابد. ایشان با اشاره به جذابیت موضوع برای استارتاپ ها و بخش خصوصی، برگزاری ایده‌بازاز پسماندهای چوبی را پیشنهاد کردند.

در ادامه این نشست علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای‌سبز شهر تهران گفت: یکی از چالش‌های مدیریت شهری در کلانشهر تهران از یک سو افزایش روز به روز جمعیت و از سوی دیگر کمبود زمین و آلودگی‌های زیست‌محیطی باعث شده تا مدیریت پسماند و در راس آن مدیریت پسماندهای چوبی و سرشاخه مورد توجه قرار گیرد. به نظر می آید در اطراف شهر تهران، افزایش تعداد کارخانجات تولید بیوکمپوست گرانول برای بازیافت پسماندهای چوبی مراکز مسکونی و غیر‌مسکونی کمک فراوانی به ایجاد درآمد و حفظ منابع زیست محیطی کند.

حمید زارع حسین آبادی، ناظر پروژه و عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران معتقد است پسماندهای چوبی و سرشاخه هرس درختان از مهم‌ترین منابع ارزشمند پسماندهای شهری است که با شناخت دقیق تر و اعمال مدیریت صحیح آن‌ها به‌خصوص در راستای تولید فراورده‌های چوبی می‌تواند به ایجاد درآمد پایدار شهری کمک شایانی کند. وی گفت: پسماندهای چوبی از دو منظر مورد توجه است: اول اینکه کشور نیاز اساسی به چوب دارد و دوم اینکه از نظر محیط‌زیستی ماده‌ای ارزشمند است به طوری که بازیافت آن آسان می‌باشد و برای تبدیل آن، انرژی بسیار کمی مورد نیاز است، منبع ذخیره کربن و کاهش دی اکسید کربن بوده و زیست‌تخریب‌پذیر است.

امین آرین، مشاور انجمن کارفرمایان صنایع چوب در ادامه این نشست برخط، با تأکید بر کمبود مواد اولیه تولید چوب در کشور گفت: با صرف هزینه یکسال زیان شهرداری از بابت عدم استفاده از این نوع پسماندها، می‌شود کارخانه‌ای احداث کرد و این کار حتماً سودآور خواهد بود و زیان چهار سناریو پیشنهادی با سناریو پنجم (در فایل ارائه ذیل خبر) تبدیل به سود خواهد شد. کاربرد ضایعات چوبی و تفکیک مواد مختلف چوبی، فلزی، پارچه و اسفنج و … از هم با تکنولوژی‌های موجود ممکن و اقتصادی است و باید این منابع ارزشمند تبدیل به مواد اولیه تولید محصول با ارزش افزوده شوند. کشور ما نیاز به ماده اولیه دارد و از طرف دیگر نیاز به انرژی از چوب ندارد و تولید انرژی از ضایعات چوب در ایران کاملا غیر اقتصادی است و از جنبه‌های زیست محیطی هم مزیتی ندارد؛ لیکن تولید نئوپان از این ضایعات، اقتصادی بوده و برای شهرداری سودآور خواهد بود ضمن اینکه از نظر زیست محیطی و چرخه کربن هم بسیار بهتر از سوزاندن یا تبدیل آن به کود است.

در خلال نشست، نماینده سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران نیز جهت تدوین چارچوب همکاری با بخش خصوصی در زمینه بهره برداری از پسماندهای چوبی و سرشاخه اعلام آمادگی کرد.

سعید مرادی کیا، کارشناس سازمان مدیریت پسماند و نماینده حوزه بهره بردار نیز با تاکید بر اهمیت بازیافت پسماندهای چوبی گفت: پسماندهای چوبی از اهمیت بسیاری برای مدیریت شهری و محیط زیست برخوردار است چرا که با اجرای الگوی صحیح در مدیریت پسماند می‌توان هزینه‌های زیست محیطی ناشی از آسیب ها را کاهش داد.

وی با توجه و نگاه به توسعه پایدار شهری افزود: مهم‌ترین موضوع در این مبحث ایجاد وحدت رویه و مدیریت یکپارچه شهری در مدیریت پسماند است؛ اگر یک دستگاه متولی باشد و باقی دستگاه‌ها با آن همکاری مسالمت آمیز داشته باشند به افزایش بهره‌وری خواهد انجامید. ایجاد بانک اطلاعاتی پسماندها در بازه‌های زمانی و فصول زمانی مختلف، ارتباط بیشتر با دانشگاه ها و آشنایی با فناوری های روز مرتبط و ایجاد تغییر در نگاه شهروندان نسبت به پسماندهای چوبی می تواند در مدیریت این حوزه اثربخش باشد.

"سعید مرادی کیا" پیشبرد اهداف سازمانی با آموزش همزمان شهروندان، ذی نفعان و ذی مدخلان را یکی از راه‌های دست یافتن به موفقیت در این حوزه دانست و افزود: مدیریت شهری باید اهمیت مقوله پسماند چوبی و سرشاخه‌ها را درک کند و با همکاری بین بخشهای صنعت و دانشگاه با شهرداری ها جدی گرفته شود، به کارگیری کارشناسان متخصص در این حوزه می تواند بسیار موثر باشد.

فایل های پیوست

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print