| 18 آذر 1400

رود دره های تهران مقاصد گردشگری خواهند شد

1400/6/3 | 13:01 | 136 | 0
رود دره های تهران مقاصد گردشگری خواهند شد

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران؛ جلسه اتمام پروژه ارتقای وضعیت گردشگری در 3 رود دره درکه، در بند و دارآباد با رویکرد حفاظت از محیط زیست و بهینه سازی هزینه و درآمد شهرداری تهران با حضور محمد حسین بوچانی، رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، گشتاسب مظفری، معاون مطالعات و برنامه ریزی امور اجتماعی و اقتصادی، رضا بصیری، معاون شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک و ایمنی، مریم ابهری، مدیریت مطالعات کاربردی امور مناطق، مصطفی آقاعلیخانی، معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی منطقه یک، سید مصطفی آقامیر، شهردار ناحیه کوهستان منطقه یک، موسی پژوهان، مجری پروژه، سایر نمایندگان بهره بردار و ناظر برگزار شد.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: اینگونه تحقیقات با توجه به ساختار طرح تفصیلی و طرح جامع و ارایه چارچوب عملیاتی  نیاز به مطالعات مفصل تر در آینده و به روز رسانی داده ها خواهد داشت.

موسی پژوهان، مجری پروژه با اشاره به مطالعاتی که پیش از این در بررسی رود دره ها در شهرداری تهران صورت گرفته است گفت: رود دره های شهر تهران مورد بی توجهی مدیران قرار دارند و ارگان های متولی نسبت به آنها غافل هستند. مالک اصلی رود دره ها در شهر تهران آب منطقه ای و وزارت نیرو به شمار می آیند اما این شهرداری‌ها هستند که در لایروبی، نظافت و رسیدگی به آنها خدمات می دهند.

وی گفت: تدوین شناسنامه توسعه گردشگری برای هر یک از رود دره های تهران و بررسی مشکلات و مسایل آنها با ارایه راهکار و برنامه های توسعه گردشگری پایدار از دستاوردهای این مطالعات بوده است که متنابه آن سازمان‌های همکار در توسعه مقاصد گردشگری رود دره‌ها به تفکیک مشخص و معرفی شده اند.

گشتاسب مظفری، معاونت اجتماعی و اقتصادی و برنامه ریزی مرکز مطالعات در مورد این پروژه افزود: اهمیت منطقه کوهسار شهر تهران در اقلیم و محیط زیست شهر بر هیچ کسی پوشیده نیست. سیاست‌های مدیریت شهری در این مناطق باید به سوی درآمد زایی پایدار و توسعه گردشگری پایدار چرخش داشته باشد. از نکات مثبت این پروژه این است که با توجه به موضوع محیط زیست طرح‌هایی که آسیبی به اقلیم رود دره ها وارد می کند را کنار بگذارد و طرح‌های سازگار با محیط زیست را در اولویت قرار دهد. مظفری افزود: معتقدم مطالعات خوبی انجام شده است و این پروژه می تواند در حفظ محیط زیست رود دره ها و تثبیت موقعیت محلی، ملی و بین المللی و جذب گردشگر داخلی و خارجی نقش موثری داشته باشد.

رضا بصیری، معاون شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک و ایمنی در این نشست از دغدغه زیست محیطی این پروژه گفت و ادامه داد: یکی از نگرانی‌های من در این پروژه عدم توجه به فاکتورهای حفظ محیط زیست بود که با مطالعه پژوهش های صورت گرفته توسط مجری تا حد زیادی این مهم مرتفع شد.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print