| 29 خرداد 1400

عملکرد مناسب کمیته سلامت شورای شهر و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در دوره پاندمی کرونا

1400/3/8 | 16:30 | 43 | 0
عملکرد مناسب کمیته سلامت شورای شهر و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در دوره پاندمی کرونا

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری، ناهید خدا کرمی، عضو و رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در مورد ارزیابی مدیریت شهری در پاندمی کرونا گفت: هر مسئله ای در شهر به وجود می آید علاوه بر تهدیدهایی که برای شهر و شهروندان ایجاد می کند فرصت هایی هم ایجاد می کند که باید با مطالعات کارشناسی شده آنها را دریافت کرد. نقش شهرداری در این پاندمی با توجه به ماده 55 قانون شهرداری ها که در بند 16 به صراحت گفته  شده، شهرداری ها در زمان بیماری های واگیر وظایفی دارند که باید در کنترل آن انجام دهند.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: طبق ماده 55 شهرداری باید در بیماری های همه گیر به کمک وزارت بهداشت و سایر نهادها برود. کرونا ایفای نقش شهرداری در حوزه مدیریت شهری را نسبت به قبل بیشتر کرد تا بتواند در آینده نیز در مواجهه با این پاندمی ها از این تجربه استفاده شود. پاندمی کرونا اهمیت سلامت را برای مدیریت شهری مهم ترکرد. تا پیش از این پاندمی، نگاه کارشناسان به مدیریت شهری اینگونه بوده که شهرداری باید فقط در حوزه شهرسازی و عمران و ساختن شهر اقدامات داشته باشند.

خداکرمی با توجه به تغییر نگاه به شهرسازی تاکید کرد: شهر را نمی شود تا ابد سخت افزاری اداره کرد و همیشه اتوبان و پل ساخت باید به روح شهروندان هم توجه کرد. این اپیدمی باعث شده که نگاه درونی و بیرونی به سلامت شهر تغییر کند و اهمیت آن برای مدیریت شهری بیش از پیش آشکار شود و سیاست گذاری در این راستا انجام گیرد.

 وی تاکید کرد: اپیدمی کرونا توانست نگاه ساختاری به شهر را تغییر دهد و مدیریت شهری را به سمت انسان محوری هدایت کند. این شهر محتوایش آدم ها هستند و آن ها مهم هستند و باید به سلامت فیزیکی و روحی و روانی آنها اهمیت داده شود. شاید مدیریت شهری در آینده  مسیری را برود که درهر پروژه شهری چه در زمینه ساخت و ساز، محیط زیست و پسماند باشد به تاثیر آن بر سلامتی شهروندان نگاه ویژه ای داشته باشد.

این عضو شورای شهر با اشاره به نقش ساخت و سازهای شهری بر سلامت شهروندان گفت: رویکرد شورای اسلامی شهر تهران در این اپیدمی در طرح ها و لوایحی بود که تصویب شد، تا جایی که این طرح ها نقش بسزایی در کنترل اپیدمی داشته اند و بودجه هایی نیز به این حوزه بخصوص اختصاص داده شده است.

خداکرمی با تقدیر از اقدامات هوشیارانه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: با همکاری کمیته سلامت شورای شهر و مرکز مطالعات پروژه ای اجرا شد که در آن وضعیت اپیدمولوژیک کرونا در تهران مورد مطالعه قرار گرفت که نتایج آن مطالعه منجر به ارائه طرحی در ستاد ملی مقابله با کرونا شد و به نام شهید سلیمانی ثبت شد.

وی در پایان افزود: شهرداری و شورای شهر تهران در کنترل پاندمی همکاری های خوبی داشت از ضدعفونی ناوگان حمل و نقل و خیابان ها و گندزدایی تا در مورد ورود واکسن به کشور و نحوه توزیع آن به دلیل ویژگی خاص این واکسن هماهنگی ها برای در اختیار قرار دادن پارک ها و مراکز ورزشی به وزارت بهداشت برای توزیع و تزریق واکسن کمک هایی صورت گرفت.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print