| 29 خرداد 1400

مردم در خلق فضاهای قابل دفاع مشارکت داده شوند

1400/3/4 | 15:33 | 73 | 0
مردم در خلق فضاهای قابل دفاع مشارکت داده شوند

مردم در خلق فضاهای قابل دفاع مشارکت داده شوند

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  زهرا نژاد بهرام، عضو شورای اسلامی شهر تهران  در وبینار فضاهای بی دفاع شهری ؛ فضاهای قابل دفاع که با حضور مجید رباطی؛ شهردار منطقه 10، کامبیز مصطفی پور؛ شهردار منطقه 14، محسن کلانتری؛دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، میثم بصیرت عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مریم ابهری؛  مدیریت مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق برگزار شد گفت:فضاهای شهری محلی برای ظهور و بروز روابط انسانی است و هویت انسانها در این فضاها معنا پیدا می کند. امنیت در جامعه و داشتن حس امنیت دو مقوله جدا از هم است. احساس امنیت مستلزم حضور و مشارکت مردم است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: فاکتورهایی مانند توسعه ی نامتناسب شهری، طراحی نامتناسب،امکانات نور و روشنایی عوامل مهمی در ایجاد امنیت افراد در فضاهای شهری شمرده می شود.

نژاد بهرام با اشاره به نظریه پنجره ی شکسته گفت: این نظریه توجه مدیریت شهری را به کاهش آمار جرم نشان می دهد اگر مدیریت شهری به خانه های متروکه در محلات و ساماندهی آنان و محیط زیست و عدم تجمع زباله در محلات توجه داشته باشد و مانع بهره برداری مجرمین از ایجاد این فضاها شود می تواند نقش مهمی در کاهش آمار جرم در محلات داشته باشد.

وی با اشاره مراقبت اجتماعی ادامه داد:مراقبت اجتماعی یکی از مهمترین و جدی ترین شیوه ها برای بالا بردن امنیت در مکان های بی دفاع شهری است .وقتی افراد ببینند که همیشه در معرض دید و نظارت مردم و دیگران هستند خود عاملی بازدارنده است و وقوع جرم را کاهش میدهد.

نژاد بهرام با اشاره به اقداماتی که در منطقه 10 شهر تهران به منظور تبدیل فضاهای بی دفاع به قابل دفاع انجام شده  گفت: نقاط بی دفاع شهری در گذر پشت نواب منطقه 10 شناسایی شده و با اقدامات فرهنگی و افزایش مشارکت مردم محله منجر به ایجاد تحولات مثبتی در منطقه شده است.

در ادامه این نشست برخط محسن کلانتری، دانشیار دانشگاه شهید بهشتی افزود: فضاهای بی دفاع فضاهای ناامنی هستند که بر کالبدهای بی نظارت به وجود می آیند. فضاهای گنگ نابسامان و دور از نظارت های مردم و رسمی که کارکرد مشخصی ندارند واغلب رو به تخریب هستند و مورد توجه شهروندان قرار ندارند و همین امر باعث  بروز جرم در آنها  می شود.حتی جرم هایی مانند ریختن زباله باید در مدیریت شهری جدی گرفته شود تا  بهره برداری از این مکانها به صفر برسد.

کلانتری ادامه داد: اغلب فرم و کارکرد این فضاهای بی دفاع با زندگی مردم  سازگاری ندارد وفضاهای رها شده ای هستند که عدم طرحهای توسعه شهری و عدم ساماندهی نامناسب باعث ایجاد آن شده ومکانهای برای ایجاد ناهنجاری هستند.

وی تصریح کرد:ناامنی به محیط های پیرامون سرایت می کند،یکی از مهمترین مشکلات از لحاظ ساختاری ضعف‌هایی است که در قانون وجود دارد.چالش‌های قانونی در این زمینه بسیار زیاد است و خلاء های جدی در حوزه ایمنی شهر داریم.

وی افزود: در سطح کلان هم عدالت فضایی در شهرهای ایران رعایت نمی شود. نظام کنونی ساخت شهر در قالب طرح هایی مطرح می شود که عدم توازن و تعادل در فضاهای شهری داریم.بهبود حیات و سرزندگی شهری و فضاهای ایمنی و اصلاح قوانین، بازنگری و به هنگام نگری قوانین شهری می تواند به ما در ایجاد دفاع پذیر کردن شهر کمک کند.

در ادامه این نشست کامبیز مصطفی پور،  شهردار منطقه 14 و پیشگام درشناسایی فضاهای بی دفاع شهری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در  منطقه 14 شهرداری تهران  گفت: ارتقای امنیت  اجتماعی از طریق شناسایی نقاط ناامن و بهسازی آن یکی از مهمترین اقدامات شهرداری در این منطقه بوده است.

مصطفی پورگفت:یکی از ویژگی‌های شهرها این است که کنترل‌هایی بر آن حاکم است که منجر به امنیت اجتماعی می شود.شهری که ما می سازیم کالبد و رفتار انسانها را شکل می دهد و ما باید مدام آن را به روز رسانی و رسیدگی کنیم وفضای بی دفاع شهری را از بین ببریم.

 مصطفی پور ادامه داد: سالانه حدود 40 میلیارد تومان هزینه سرسبز نگه داشتن پارکها می شود ولی مردم در آن امنیت ندارند و از حضور در آن هراس دارند در حالی که بیشترمردم تمایل به حضوردر پارک‌های محلی دارند.

وی ادامه داد: 260 نقطه بی دفاع شهری را در منطقه  14  شناسایی کردیم و با اقدامات فرهنگی با افزایش مشارکت اجتماعی شهروندان در بهسازی فضاهای بی دفاع شهری  تحولاتی داشته ایم .

وی ایجاد پارک های اجتماعی ،ایجاد حیات محلی درپارکها و مزرعه خانواده ،کاشت نهال به نام فرزندان تازه متولد شده را از جمله اقداماتی دانست که در  ایجاد احساس مالکیت شهروندان موثر بوده است.

 در ادامه این نشست برخط مجید رباطی شهردار منطقه10 نیز در این نشست با تاکید بر ساماندهی گذر پشت نواب افزود: گذر پشت نواب که مورد توجه بسیاری از کنشگران و مدیران شهری بوده است  با تلاش مردم و کارشناسان شهری در حال حاضر به منطقه قابل دفاع تبدیل شده است.

وی افزود: در راستای شعار تهران شهری برای همه  تلاش کردیم نقاط کور وناامن شناسایی و اقداماتی در جهت ایمن سازی اجرا شود.منطقه 10 از متراکم ترین مناطق شهر تهران است ابتدا 63 نقطه در منطقه شناسایی شد و اقداماتی برای خروج از بی دفاع بودن انجام شد. بزرگراه نواب که برای همه آشنا است قرار بود ساختار کالبدی اطراف آن توسعه یابد اما مرور زمان باعث ایجاد فضای بزهکاری در گذر نواب شده بود.نوع فضاهای بی دفاع شناسایی شده و نوع ورود و موضوعات مختلف سنجیده و درجهت بالابردن نظارت و کیفیت بصری در آن مواردی بررسی واقدام شد.

وی با اشاره به 200 نقطه بی دفاع  شناسایی شده در این منطه افزود: با جلب مشارکت مردم و اقشار کم درآمدی که درآن ساختمانها زندگی می کردند توانستیم در حل معضل امنیت این منطقه توفیق به دست آوریم.

 در پایان این نشست میثم بصیرت، عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: باید به این فکر کنیم که این فضاها تولید و باز تولید نشوند، همان طور که بهداشت بر درمان مقدم است در مدیریت شهری پیشگیری از ایجاد بزه،  بهتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود . وی ادامه داد: مدیریت شهری خود باید مانع ایجاد این شرایط شود . روی دیوار اتاق شهردار باید اطلس جرم خیز بودن نواحی قرار گیرد تا بتواند با شناسایی درست از معظلات شهری این امور را مدیریت کند.درمناطقی از شهر که زباله ریخته شود، ماشین اسقاطی رها شده باشد و پنجره هایی شکسته باشد نشان از بی تفاوتی مدیریت شهری دارد و بزهکار برای انجام جرم به این مکان ها رجوع و بهره برداری می کند. نیویورک  یکی از شهرهایی است که شهروندانش در دههای 60 تا 80 منابع شهری  را به گونه های  مختلف مورد تخریب قرار می دادند و بزهکاری آمار بالایی داشت ، اما از ورود شهردار به موضوع قضیه فرق کرد او با جرمهای کوچک هم برخورد می کرد و این موضوع باعث کاهش جرائم شد. این مهم است که در  خلق فضاهای قابل دفاع شهری مردم را سهیم کنیم؛ مردم خود می تواند در کنترل این فضاها نقش داشته باشند.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print