| 27 دی 1399

اداره شهر از پشت میز امکان پذیر نیست/ اداره شهر تهران از داخل محله، ناحیه و منطقه امکان پذیر است

1399/10/22 | 16:27 | 28 | 0
اداره شهر از پشت میز امکان پذیر نیست/ اداره شهر تهران از داخل محله، ناحیه و منطقه امکان پذیر است

محمد حسین بوچانی در چهارمین جلسه شورای پژوهش و نوآوری منطقه 9 که با حضور گشتاسب مظفری، معاون مطالعات امور اقتصادی و اجتماعی، مریم ابهری، مدیر امور مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سید مصطفی موسوی، شهردار منطقه 9 و جمعی از مدیران و معاونان این منطقه برگزارشد، با بیان این مطلب و با اشاره به بازدیدی که از محله های منطقه 9 داشته است، افزود: خوشبختانه در بازدیدی که از برخی از معابر منطقه 9 داشتم، موضوع خدمات شهری، مساله مهمی برای شهرداری این منطقه است چرا که رسیدگی به امور حوزه خدمات شهری و توجه به آن ازجمله مسائلی است که در نگاه اول مورد قضاوت شهروندان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مجموعه انحرافات نامساعد عملیاتی و اجرایی در مناطق و نواحی و کلا در شهر تهران ناشی از فاصله بین اندیشه و علم  پژوهش با فعالیت های اجرایی است.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به تهیه و تدوین طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران یادآور شد: امیدواریم شهر تهران دارای یک طرح جامع در حوزه مدیریت پسماند شود.

بوچانی با اشاره به مقررات ملی ساختمان تاکید کرد: در حالی که در مقررات ملی ساختمان همانطور که ساختمان الزام دارد که پارکینگ داشته باشد و شهردار و معاون شهرسازی حق ندارد بنایی بدون اینکه فضای پارکینگ را تأمین کند، پایان کار آن را امضا و تأیید کنند، مقررات ملی ساختمان عنوان می کند که حق دادن پایان کار برای ساختمانی وجود ندارد، مگر اینکه قبل از آن اتاقک پسماند در داخل ساختمان ایجاد شده باشد. این در حالی است که نزدیک به 3 دهه است این مساله در نظام شهرسازی ایران رعایت نمی شود.

وی با بیان اینکه این رویکرد نشان می دهد درشهرداری ها بین دو حوزه خدمات شهری و شهرسازی اتصال و ارتباطی وجود ندارد، افزود: معنای این حرف این است که اساسا تصمیماتی که در جلسات و در اتاق های بسته گرفته می شود شهر را به قهقرا می برد و شهر را از کارکردهای اصلی آن که همان مکانی برای زندگی است، دور می کند.

محمد حسین بوچانی با اشاره به اینکه شورای پژوهش و نوآوری بعد از ادوار مختلف بلدیه تهران در این دوره مدیریت شهری شکل گرفته است، بیان کرد: با توجه به اینکه مدیرانی که در منطقه و ناحیه کار می کنند، مسائل شهری را بهتر درک می کنند، به این نتیجه رسیدیم شهردار منطقه رئیس شورای پژوهش و نوآوری منطقه شود.

وی در ادامه با اشاره به همجواری منطقه 9 با دانشگاه های مطرح شهر تهران افزود: به رغم اینکه این منطقه در پیرامون خود از حضور دانشگاه های مطرح و بین المللی بهره می برد اما سوال این است که تا کنون چند پروژه کاربردی بین منطقه و این دانشگاه ها و مراکز علمی تعریف و به سرانجام رسیده است. به عنوان مثال دانشگاه صنعتی شریف به رغم اینکه به مسائل کلان دنیا فکر می کند اما در منطقه ای که در آن به سر می برد، برای حل مسائل و موضوعات آن چه راهکاری دارد؟

بوچانی ادامه داد: به عنوان مثال همانطور که شهردار منطقه باید با سرمایه گذاران خصوصی برای احیای اقتصادی محدوده تحت مدیریت خود ارتباط داشته باشد، به همان اندازه نیز با اقشار مختلفی که در منطقه زندگی می کنند مانند روحانیون، زنان و سایر اقشار و به ویژه دانشگاه ها در ارتباط باشد.

لزوم بهبود وضعیت نابسامانی های پیرامون میدان آزادی

در ادامه این نشست معاون مطالعات‌ و برنامه‌ريزی‌ مديريت، اموراجتماعی و اقتصادی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با تأکید بر اینکه باید در جلسات شورای پژوهش مناطق به موضوع نوآوری نیز توجه شود، گفت: آینده مشترک شهروندان در شهرها با مشارکت اتفاق می افتد و حتما باید در قالب یک تیم بتوانیم این آینده را رقم بزنیم.

گشتاسب مظفری با بیان اینکه در تلاش هستیم تا این همکاری تیمی و جمعی در سطح تمامی مناطق شهرداری تهران روی دهد، افزود: بخش قابل توجهی از ماهیت منطقه 9 به میدان آزادی است و به رغم زیبایی چشم نوازی که این میدان دارد، می توان گفت جزو معدود میدان هایی است که در دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: در بحث ساماندهی این میدان در دهه های اخیر ناموفق بوده ایم و این محدوده از منظر چشم انداز بصری پیرامونی، وضعیت ترافیک، ازدحام جمعیت و...  به هم ریختگی های زیادی دارد. باید این کار تبدیل به یک تجربه جهانی شود.

معاون مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به ظرفیت وجود دانشگاه های مطرح در منطقه 9 و پیرامون آن یادآور شد: محور خیابان های آزادی و انقلاب در طرح جامع به عنوان محور دانش طراحی شده است. در حال حاضر بروز و ظهور این آرمان را در این محور کمتر می توانیم ببینم.

به اعتقاد مظفری؛ به شکل واقعی می توان یک محدوده از جنس دانش، خلاقیت و نوآوری را در این محور شاهد باشیم.

ایجاد پهنه نوآوری در منطقه 9

شهردار منطقه 9 نیز با اشاره به همجواری دانشگاه صنعتی شریف با این محدوده گفت: با توجه به این همجواری درنظر داریم تا ایده ایجاد پهنه نوآوری را در منطقه 9 اجرایی کنیم.

موسوی با اشاره به مشکل عدم کاربست پروژه های مطالعاتی در شهر تهران افزود: باید در تمام مراحل انجام پروژه های پژوهشی مناطق به عنوان سفارش دهندگان این پروژه ها نقش موثری داشته باشند و این در شرایطی اتفاق می افتد که فاصله بین پژوهشگران و مدیران شهری از بین برود.

وی با بیان اینکه مشکل مطالعات در شهرداری تهران عدم هماهنگی بین نیاز و کاربست است، ادامه داد: حل کردن این موضوع یکی ازمهم ترین چالش هایی است که همه با آن روبه رو هستیم.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print