| 27 دی 1399

مشکلات منطقه ای با انجام مطالعه و پژوهش قابل حل است

1399/10/15 | 14:32 | 35 | 0
مشکلات منطقه ای با انجام مطالعه و پژوهش قابل حل است

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: حل مشکلات منطقه ای، محله‌ای و ناحیه‌ای در شهر تهران با انجام مطالعه و پژوهش امکان پذیر است.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران؛ محمد حسین بوچانی در نود و هشتمین جلسه شورای پژوهش و نوآوری مناطق 22 گانه شهرداری تهران که در منطقه14  با حضور کامبیز مصطفی‌پور، شهردار منطقه، گشتاسب مظفری، معاونت مطالعات و برنامه ریزی مدیریت، امور اجتماعی و اقتصادی و مریم ابهری، مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق مرکز مطالعات با حضور جمعی از مدیران و معاونان شهرداری منطقه 14 برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: لازم است تا شهرداران مناطق با تشکیل و حضور در شورای پژوهشی مبنای کارهای اجرایی خودرا بر پایه نتایج مطالعات قرار دهند.

وی ادامه داد: بعضا شاهد این مساله هستیم که برخی از مدیران شهری پژوهش را نادیده می گیرند، که این رویکرد خطرناک ترین مساله ای است که در اداره شهر تهران با آن رو به رو هستیم.

به اعتقاد رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران؛ لازم است تا مدیران اجرایی شهری با دستیابی به جدیدترین مطالعات انجام شده در حوزه های مختلف شهری، دانش و اطلاعات خود را برای داشتن یک تصمیم گیری و سیاست گذاری درست، به روز کنند.

لزوم تبدیل نتایج پروژه های مطالعاتی به آمار

در این جلسه شهردار منطقه 14 نیز گفت: پژوهش و مطالعه این امکان را برای مدیران شهری فراهم می آورد تا به شهر و نحوی اداره آن یک نگاه نو داشته باشند.

کامیبز مصطفی پور با بیان این مطلب افزود: یکی از دلایل دور ماندن مدیران از انجام مطالعه و بررسی نتایج پژوهش های کاربردی، درگیری بیش از اندازه آنها به کارهای اجرایی جهت حل مشکلات شهری است این در حالی است که در حال حاضر موضوعات بسیار زیادی پیرامون حل مشکلات شهر تهران وجود دارد که با همکاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران می تواند به پروژه های کاربردی مطالعاتی تبدیل و اجرا شود.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در حوزه شهری در سال های اخیر ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات پژوهش های حوزه شهری مسئله محور نبودن آنهاست. اما خوشبختانه در این دوره مدیریت شهری با تلاش ها و اقدامات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  ارتباط بین محققان و مدیران اجرایی از طریق شوراهای پژوهشی فراهم شد.

شهردار منطقه 14 بیان کرد: مساله دیگری که وجود دارد، این است که در دنیا تجربیات زیادی در حوزه مدیریت شهری و اداره شهرها وجود دارد اما برای اجرای آن در کشور نیاز است تا بر مبنای مشکلات و مسائل مشابه ای که در شهرها و کلانشهرها وجود دارد، همسان سازی شود.

به اعتقاد مصطفی پور؛ مطالعات در حوزه شهری باید به گونه ای انجام شود که در نهایت مدیران بتوانند راهکارهای اجرایی را برای رفع مشکلات موجود پیدا کنند.

وی یادآور شد: زمانی این اتفاق می افتد که تاثیرات پژوهش در رفع مشکلات پایتخت به صورت آمار و ارقام منتشر می شود به عنوان مثال مشخص شود که اجرای فلان طرح پژوهشی توانسته به چه میزان در صرفه جویی آب در این کلانشهر تاثیرگذار باشد.

انجام 10 پروژه پژوهشی در دهه 90 برای منطقه 14

در بخش دیگری از این نشست گشتاسب مظفری، معاونت مطالعات و برنامه ریزی مدیریت، امور اجتماعی و اقتصادی مرکز مطالعات، ضمن معرفی کمیته پژوهشی و نظامنامه پژوهشی ابلاغی شهردار تهران گفت: مهمترین ماموریت های نظامنامه پژوهشی شامل موضوعاتی مانند سياست گذاري، راهبري و مديريت کليه فعاليت هاي پژوهشی شهرداري تهران، ارائه راهکارهاي پژوهشی مبنا براي حل مشکلات و معضلات شهر تهران، پشتيبانی پژوهشی از تصميم هاي مديريت شهري تهران با بکارگيري همه جانبه منابع و ظرفيت هاي علمی و پژوهشی موجود و توسعه تعاملات علمی و پژوهشی درون سازمانی و برون سازمانی مراکز دانشگاهی و پژوهشی داخلی و خارجی است.

در ادامه این نشست مریم ابهری، مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق با بیان اینکه 12 کمیته زیر نظر شورای پژوهشی در حال فعالیت هستند، به اهداف شورای پژوهش و نوآوری مناطق 22 گانه اشاره کرد و افزود: ايجاد سازوکار کارآمد و اثربخش، براي تصميم گيري علمي و نظام مند و استفاده بهينه از ايده ها و فرصت هاي نوآورانه در راهبري مديريت شهري؛ ارتقاء و ساماندهی جايگاه پژوهش و اجراي خروجی هاي منتج از پژوهش هاي کاربردي و بسترسازي براي اتخاذ تصميمات دانش پايه مبتنی بر پژوهش هاي تخصصی در قلمرو مکانی مناطق 22 گانه، جلوگيري از موازي کاري و در نهایت ايجاد وحدت رويه در امور پژوهشی و تحقيق کاربست پژوهش ها در چارچوب وظايف تعيين شده در اين دستورالعمل است که اجرا می شود.

بر اساس این گزارش، حکم ریاست شورای پژوهشی منطقه 14 تهران از سوی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به کامبیز مصطفی‌پور شهردار این منطقه اعطاء شد.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print