| 30 مهر 1400

ایمن سازی بازار تهران

1397/10/10 | 10:20 | 1056 | 0
ایمن سازی بازار تهران

بازار تهران به‌عنوان قلب تپنده پایتخت، محل فعالیت‌های مختلف اقتصادی- تجاری است که ظرفیت‌های بالقوه درآمدی آن، حیات شهر را تأمین و زندگی را در شهر ساری و جاری می‌کند.این بازار، بازاری است قدیمی با وسعت حدود 110 هکتار و قدمتی بیش از یک قرن، همچنین یکی از مراکز فرسوده شهر به‌حساب می‌آید که در ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد حدفاصل خیابان‌های مولوی، خیام و ری قرار دارد. امتداد اصلی آن از سبزه‌میدان در شمال غرب بلوک بازار آغاز می‌شود و تا دروازه قدیم شاه عبدالعظیم در اتصال با خیابان مولوی ادامه می‌یابد و امتداد دیگر آن به سمت جنوب تا محل قدیم میدان امین السلطان پیش می‌رود.

آنچه فضا و کالبد بازار تهران را از سایر سازه‌های شهر متمایز می‌سازد، قدمت بافت‌ آن است که با کوچه‌های تنگ و باریک و پیچ‌درپیچ، یک فضای درهم‌بافته و متراکم را ایجاد کرده است. در سایه این درهم‌تنیدگی، بناهای قدیمی، به سازه‌هایی غیرمستحکم با مصالح سست و غیراستاندارد مبدل شده و محیطی تقریباً بسته و فاقد دسترسی مناسب به شبکه‌های اصلی و شریانی شهر به وجود آمده است. این در حالی است که با گذر زمان و افزایش عملکرد بازار شهر تهران در سطح منطقه، ملی و جهانی، حجم مبادلات و تعاملات آن رو به گسترش است و همه‌روزه، تعداد زیادی از مردم اعم از فروشندگان و یا خریداران در این بازار رفت‌وآمد می‌کنند و حجم زیادی از کالاها به آنجا حمل شده و یا در آن مکان انبار می‌شوند.

شرح فوق که دال بر اهمیت این کانون تاریخی پایتخت به‌عنوان عمده ¬ترین مرکز فعالیت‌های تجاری(عمده و خرد)، کارگاهی و انبارداری کلان‌شهر و محل تجمع بالاترین سرقفلی ها محسوب می‌شود، با بحران‌های کالبدی، حرکتی، عملکردی و محیطیِ زیادی مواجه است. هدف اصلی از این گزارش، شفاف‌سازی تهدیدات پیش‌روی بازار تهران، و ارائه راه‌کارهایی برای مقابله با آن‌هاست.

rating
به اشتراک گذاری

انتشارات مرکز گزارش پژوهش

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print