| 28 دی 1400
جهش هفت رتبه ای ایران در شاخص نوآوری جهانی در سال 2021

جهش هفت رتبه ای ایران در شاخص نوآوری جهانی در سال 2021

1400/8/16 | 09:33 | 24 | 0

سازمان جهانی مالکیت فکری در آخرین گزارش جهانی نوآوری که مربوط به سال 2021 است، عملکرد اکوسیستم نوآوری را در بیش از 130 کشور جهان مورد بررسی قرار داده است. این گزارش که با عنوان "گزارش شاخص نوآوری جهانی در سال 2021- رهگیری نوآوری در بحبوحه همه گیری کرونا" منتشر شده است. جدیدترین روندهای نوآورانه را در سطح جهان رهگیری می ­کند.

بر اساس این گزارش اگرچه در سال 2021 تمامی کشورهای جهان از پیامدهای ناگوار ناشی از پاندمی ویروس تاثیر پذیرفته ­اند و بحران همه گیری کرونا علاوه بر به جای نهادن تلفات فراوان انسانی و رکود اقتصادی، معیشت جوامع را نیز مورد تهدید قرار داده است، اما روزنه امید بخش نوآوری در این جهان بحران زده، نشانگر ظرفیت­ های عمیق آن در اغلب کشورها است. مهمترین هدف شاخص نوآوری جهانی کشف پتانسیل­ هایی است که ضمن فراهم آوردن زمینه پیشرفت کشورها، امکان توسعه آنها را نیز در راستای بهبود کیفیت زندگی و معیشت تمامی جوامع میسر می­ سازد. گزارش سال 2021 نشان می‏ دهد که دولت ها و شرکت‏ ها در بسیاری از نقاط جهان با وجود پاندمی ویروس، سرمایه ­گذاری­های خود را در زمینه نوآوری افزایش داده‏اند. بر  همین اساس، تولید محتوای علمی، هزینه‌های صرف شده در تحقیق ­و توسعه، پرونده‌های مالکیت معنوی و معاملات سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال 2020 همچنان به رشد خود ادامه داده و عملکرد چشمگیری را برای جلوگیری از وقوع بحران به نمایش گذاشته­ اند. با این وجود می ­بایست تلاش­ های بیشتری در این زمینه صورت پذیرد.

بر اساس نتایج این گزارش در سال 2021، ایران در رتبه 60 در میان کشورهای جهان قرار گرفته است، که ارتقا هفت رتبه ­ای کشورمان نسبت به سال 2020، نوید بخش آینده­ ای درخشان ­تر است؛ کشور ایران در سال 2021، در بروندادهای نوآوری در مقایسه با دروندادهای نوآوری عملکرد بهتری داشته است. در این سال ایران رتبه 86 را در درونداد‏های نوآوری کسب کرده که بالاتر از سال گذشته (2020)، اما مشابه سال 2019 بوده است؛ اما بر اساس بروندادهای نوآوری در سال 2021، ایران در رتبه 44 قرار گرفته که با مقایسه آن با سال‏های گذشته (2020 و 2019) می‏توان گفت که قادر به کسب جایگاه بهتری بوده است. بررسی جایگاه کشور در میان 34 کشور با درآمد اقتصادی‏ متوسط رو به بالا، نشانگر رتبه سیزدهم آن و مقایسه جایگاه ایران در میان 10 کشور واقع در مرکز و جنوب آسیا بیانگر رتبه دوم آن است. بر اساس نتایج تحلیلی این گزارش باید گفت که عملکرد ایران در برخی از ارکان­های نوآوری همچون نهادها، بلوغ کسب­و­کار و بلوغ بازار ضعیف بوده و بهبود جایگاه کشور در آینده، منوط به ارتقای عملکرد آن در ارکان مذکور خواهد بود.

گزارش شاخص نوآوری جهانی توسط دبیرخانه پایش رتبه بندی شهری ترجمه شده است که به زودی منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار می‏گیرد.

rating
به اشتراک گذاری

مطالعات جهانی رتبه‌بندی شهری خارجی

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print