جستجو
04 آبان 1400
Untitled 1
بازدید از اولین پرماکالچر شهری در بوستان علامه سعادت آباد
بازدید از اولین پرماکالچر شهری در بوستان علامه سعادت آباد

در چندین سال گذشته سیستم مدیریت شهری  به طور مشهودی به سمت طرح های نوآورانه  و خلاقانه ای که  باعث بالا رفتن روحیه نشاط و سرزندگی شهروندان و در عین حال افزایش سطح مشارکت و حس تعلق در آنها شود رفته است. این موضوع  بویژه در شرایط بحرانی اپیدمی کرونا اهمیت دو چندان پیدا کرده و در اولویت های شهرداری تهران قرار گرفته است.

طرح پرماکالچر بوستان علامه از مرداد ماه سال گذشته با دستور ستاد مدیریت سرای محلات، مشارکت شهروندان و همکاری شهرداری ناحیه 1 منطقه 2 آغاز شد ه و با حمایتگری اداره فضای سبز منطقه تا کنون ادامه یافته است2 . هدف اصلی این طرح افزایش فضاهای سبز شهری با توجه به داشته ها و سرمایه های محله  (کالبدی، انسانی، اجتماعی و ...) با مشارکت مردم محله بوده است.

مهمترین ویژگی بارز این طرح مشارکتی، پایداری آن پس از گذشت 10  ماه بوده که با توجه به  شرایط پاندمی کرونا یک طرح پایلوت کوچک موفق، در راستای دستیابی به الگوهای توسعه پایدار و سازگار با محیط­زیست در سیستم مدیریت شهری محسوب می شود.

در حال حاضر اصلی ترین نیاز این طرح تعبیه یک مخزن برای جمع آوری آبهای مازاد و یا خاکستری و سیستم آبیاری سازگار با محیط زیست برای باغچه ها می باشد. این مهم  با شرکت های دانش بنیان علاقه مند به اجرای یک طرح آبیاری پایلوت کوچک شهری قابل حل می باشد.

همچنین با توسعه باغچه ها نیاز آنها به کود ارگانیک بیشتر شده که تعبیه یک مخزن کمپوست درکنار چاله های کمپوست فعلی می تواند این مشکل را حل کند. بدین طریق مردم محله می توانند پسماندهای تر بیشتری را به محل کمپوست بیاورند. از این رو این محل مناسبی برای آزمایش طرح های نوآورانه در زمینه کمپوست می باشد.print
1400/04/13 10:17:32 ق.ظ
تعداد بازدید: 153
rating