بیاب
کریدور فناوری

امروزه توسعه پایدار، مبنا و لازمه پیشرفت کشورها محسوب می­شود. توسعه پایدار، در حقیقت فرایندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد. در این میان حرکت از اقتصاد مبتنی بر سرمایه به اقتصاد دانش بنیان برای رسیدن به توسعه پایدار، لازم و ضروری می نماید. کریدورهای علم و فناوری به عنوان یکی از زیرساخت­ های توسعه اقتصاد دانش بنیان با ایجاد انگیزش در صنایع برای حرکت به سمت فناوری­های نوین و کسب و کارهای با ارزش افزوده تلاش می­نمایند تا محیطی جذاب برای سرمایه ­گذاران، بنگاه­ های اقتصادی، شرکت­ها و موسسات دانش محور و شهروندان پدید آورند.

کریدورهای علم و فناوری ، شبکه ­ای انبوه از امکانات علمی، صنعتی، تولیدی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، زیر ساخت­های ارتباطی و افراد و اطلاعات است که در یک امتداد جغرافیایی و بر اساس یک نظام مدرن با اهداف و راهکارهای معین و هماهنگ شده می ­باشند. این مراکز با جذب سرمایه‌های ملی، منطقه‌ای و اشتراک منافع آورده‌های همه‌ی طرف‌های ذی‌نفع و هم‌افزایی میان سازمان ها، مراکز و موسسات حاضر، سبب ارتقاء نوآوری و توسعه علم و فناوری و در نتیجه توسعه تولید و اقتصاد و ایجاد جامعه دانایی محور خواهند شد.

فرآیند «خلق ایده تا عرضه فناوری به بازار» نیازمند فراهم بودن زیر ساخت­های لازم است. این زیر ساخت­ها شامل ارزیابی قابلیت تجاری سازی طرح­ها، خدمات حقوقی، ارزش­گذاری فناوری­ها و یافته­ های پژوهشی، بهره ­مندی از خدمات مشاوره­ ای به منظور توسعه فناوری، نهادهای سرمایه­ گذاری و نیز بازاریابی ایده­ ها و تولیدات جدید است. شرکت­های امروزی به علت پیچیدگی و تخصصی شدن فضای کسب و کار جهانی، نمی­ توانند به تنهایی در کلیه‌ی زمینه­ های فوق موفق عمل کنند. پس به منظور تسهیل در ارائه خدمات به شرکت­های دانش بنیان در یک مجموعه متمرکز و نیز افزایش تعاملات شرکت­های خدمات توسعه فناوری و هم افزایی بین آن­ها، گسترش و تمرکز مراکز خدماتی فعال در زمینه ارائه خدمات و مشاوره­ های تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مرکز مطالعات و برنامه­ریزی شهر تهران در راستاي منويات مقام معظم رهبري مبنی بر حمایت از توانمندی های داخلی و حمایت از شرکت های دانش بنیان و با تاكيد شهردار محترم تهران به منظور حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان و با هدف ترغيب مديران حوزه مديريت شهري به ارتباط و بهره‌مندي بيشتر از شركت‌هاي فناور به حوزه فناوری ورود داشته و در اولین گام به ایجاد اولین فن بازار تخصصی در سطح کشور در خردادماه 1393 در سطح کشور اقدام نموده است. پس از اجرای موفق اولین فن بازار در دومین گام فن بازار تخصصی در مردادماه 1394با مشارکت بیش از دوبرابری فعالان این عرصه را برگزار نمود. از مهمترین بخش­های مدل برگزاری فن‌بازارهای تخصصی مدیریت شهری به موضوع کریدورهای علم و فناوری بازمی‌گردد که در آن به ارائه مشاوره ­های حقوقی و فنی به واحدهای مدیریت شهری و شرکت­های دانش بنیان پرداخته می­شد. از دیگر خدمات ارائه شده در کریدور علم و فناوری فن بازارهای تخصصی مدیریت شهری می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

- طرح ­ریزی ذی نفع بودن شرکت­های تسهیل گر در تحقق قراردادهای همکاری فناورانه منتج از تفاهم ­نامه ­های فناوری،

- افزایش تعداد شرکت­ها و نهادهای ارائه کننده خدمات مشاوره ­ای،

- گسترش حوزه ارائه خدمات مشاوره ­ای به حوزه­ های تجاری سازی، حقوقی، خدمات فنی مهندسی،

- برگزاری جلسات مستمر با شرکت­های ارائه کننده خدمات مشاوره ­ای به منظور تقویت عملکرد پیش­بینی شده در زمان برگزاری،

پس از برگزاری فن‌بازارهای تخصصی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران ادامه مسیر بهره‌گیری از کریدور علم و فناوری را در دو حوزه پیگیری می‌نماید. در حوزه سیاست‌گذاری و بستر سازی شورای راهبردی فناوری های شهری ماموریت یافته است تا در خصوص تسهیل فرآیندهای حقوقی و تامین زیرساخت‌ها و مرکز رشد و پارک فناوری شهر در حوزه شرکت‌ها در سطح اجرایی فعالیت‌های خود را پیگیری می‌نمایند.

کلیه منابع و اعتبارات لازم جهت تامین، توسعه و راهبردهای کریدورهای علم و فناوری و ارتقای زیر ساخت های مورد نیاز و ایجاد و تقویت کسب و کارهای دانایی محور در این کریدورها بر اساس سیاست‌های کلی شهرداری در حوزه فناوری‌های نوین تنظیم شده است.

 

 

افزودن محتوا...