| 06 اردیبهشت 1398

اولین همایش سرویسهای بهداشتی عمومی در قزوین برگزار شد/مجابی : دبیرخانه همایش سرویس‌های بهداشتی تشکیل می شود

1390/8/29 | 12:53 | 3322 | 0
اولین همایش سرویسهای بهداشتی عمومی در قزوین  برگزار شد/مجابی : دبیرخانه همایش سرویس‌های بهداشتی تشکیل می شود
اولین همایش سرویسهای بهداشتی عمومی در قزوین همزمان با 19 نوامبر روز جهانی توالت، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکزمطالعات وبرنامه ریزی شهر تهران، همایش ملی سرویسهای بهداشتی ظهر شنبه با حضور شهرداران، کارشناسان بهداشت استانهای کرمانشاه، خراسان رضوی، زنجان، خراسان جنوبی، تهران، یزد و بوشهر و شهرهای شیراز، جهرم، ارومیه، مشهد، تبریز، بابل، رشت و مدیران دانشگاه علوم پزشکی، اوقاف و امور خیریه، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در محل سالن اجتماعات مرکز علمی کاربردی شهید رجایی قزوین برگزار شد.
در این همایش معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: عدم دسترسی بیش از دو میلیارد و 500 میلیون نفر از مردم جهان به سرویس بهداشتی مناسب، سلامت اجتماعی مردم را به مخاطره انداخته است.

سید محمد مجابی ادامه داد:به منظور ایجاد طرحی جدید باید تابوی بی توجهی به سرویس های بهداشتی عمومی در کشور توسط یک نهاد شکسته می شد تا زمینه حل مشکلات این بخش فراهم شود.
 
وی با بیان این مطلب که شهرداری قزوین به لحاظ  جسارت درطرح این موضوع و شکست تابو شایسته تقدیر است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این همایش مقدمه تداوم کاری ارزشمند برای جلب توجه همه نهادهای ذیربط  به سرویس بهداشتی باشد.

 مجابی یادآورشد: برای رسیدن به عالی ترین مقام انسانیت و معراج نیازمند محراب هستیم و رفتن به محراب نیز نیازمند طهارت است اما گاهی به این نیاز ضروری توجه نمی کنیم.
 
وی اظهار داشت: در مسیر سرویس های بهداشتی یک تابوی جدی وجود داشته و امروز اگر با کمبود گردشگر مواجهیم یکی از مشکلاتش نبود سرویس های بهداشتی در شهرها و مراکز دینی است.

مجابی با تاکید بر این امر که در بسیاری از کشورهای دارای جاذبه گردشگری به اهمیت موضوع سرویس های بهداشتی پی برده اند، خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای اساسی هر گردشگر در کنار هتل و سایر موارد  تامین سرویس بهداشتی عمومی است ،اما در کشور ما این موضوع مغفول مانده است که باید این خلاء جبران شود.

معاون علم و فنآوری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران یادآورشد: در حال حاضر دو میلیارد و 500 میلیون نفر از مردم جهان به سرویس مناسب بهداشتی دسترسی ندارند و به همین دلیل سازمان جهانی wto متولی کار شده و با عضویت 51 کشور جهان توجه به سرویس های بهداشتی و امراض ناشی از بیماریهای واگیر ناشی از نبود بهداشت عمومی را تحت پوشش کار خود قرار داده است.

 مجابی بیان کرد: موزه و آکادمی تخصصی توالت در دنیا تاسیس و راه اندازی شده و توسط یکی از تجار جهانی، طراحی یک توالت مدرن با جایزه ای 50 میلیون دلاری به مسابقه گذاشته که نگاه جهانی به این موضوع را نشان می دهد.جشنواره توالت امسال در کشور چین برگزار خواهد شد و شرکت بسیاری از کشورهای جهان در این سمینار بیانگر اهمیت موضوع از نگاه بین المللی است.

وی افزود: سابقه دینی و تاکیدات مذهبی در اسلام ما را ملزم می کند تا به این موضوع توجه بیشتری کنیم و نظافت فردی و اجتماعی در شهرها و روستاها جدی بگیریم که امیدواریم این همایش مقدمه و آغاز کارهای بزرگتر و اجرایی تر در توسعه سرویس های بهداشتی عمومی در کشورمان باشد. مجابی تصریح کرد: موضوع سرویس های بهداشتی باید از نگاه حاکمیتی هم بررسی شود و وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، ارشاد، میراث فرهنگی و شهرداریها آن را در ردیف فعالیتهای مهم خود قرار دهند.

مجابی حضور و مشارکت واقفان در این کار را مهم ارزیابی کرد و اظهارداشت: با تاکید دو تن از مراجع بزرگوار در اهمیت موضوع باید ساخت و نگهداری سرویس های بهداشتی عمومی در شهرها و روستاهای کشور جدی گرفته شود و بر اساس نیاز مردم تامین شود.

مجابی در ادامه بیان کرد: یکی از وظایف مهم دستگاهای اجرایی رعایت حرمت و تکریم مردم است اما در زمینه سرویس های بهداشتی واقعا مردم اذیت می شوند و شهروندان با بدترین شرایط از این سرویس ها برخوردار هستند.

وی گفت: طراحی و ساخت توالت ها باید با برنامه ریزی دقیق و جامع و کارشناسی صورت گیرد و با شکسته شدن تابوی این کار زمینه تامین نیازهای عمومی مردم فراهم شود.
معاون علم وفن آوری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تاکید کرد: با تشکیل دبیرخانه همایش سرویس های بهداشتی انتظار می رود مسائل کارشناسی این موضوع مورد ارزیابی و بررسی جدی قرار گیرد.

سرویس عمومی بهداشتی، نیاز ضروری شهرها
در ادامه این نشست مسعود نصرتی شهردار قزوین گفت: بر اساس یک برنامه پنج ساله تدوین شده در شهرداری قزوین به عنوان یک نهاد اجتماعی تلاش کرده ایم تا در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به همه امور زیربنایی و روبنایی توجه جدی شود.

وی افزود: با تعیین واحد تحقیق و پژوهش و تشکیل شش کارگروه تخصصی با نگاه علمی به موضوعات کلان شهرها در صددیم تا مسائل زیست محیطی و سلامت مردم در اولویت قرار گیرد.

نصرتی تصریح کرد: در فصل محیط زیست و سلامت مردم با انجام پروژه هایی چون مناسب سازی محیط شهری، تعریض پیاده روها، احداث مسیر دوچرخه سواری، روکش آسفالت و ساخت بوستان و فضای سبز و ایجاد بزرگترین مرکز لندفیلد کشور، استفاده از انرژی های نوین و پیگیری دریافت گواهینامه ایزو 14000 به سلامت پایدار شهری کمک شده است.

وی توجه به سرویس های بهداشتی عمومی را از اساسی ترین نیازهای جوامع دانست و یادآورشد: سرویس های بهداشتی عمومی از مسائل مهمی است که مورد غفلت شهرداریها و دستگاههای دولتی قرار گرفته که امیدواریم با برگزاری این همایش ضرورت طرح مسئله و توجه نهادهای ذیربط به تامین آن جلب شود.

نصرتی گفت: وقتی برای اولین بار برگزاری این همایش در استان قزوین مطرح شد برخی رسانه ها به آن از نگاه طنز پرداختند اما با گذشت زمان به چالشی جدی تبدیل شد و امروز مشارکت کنندگان زیادی برای پیگیری موضوع اعلام آمادگی کرده اند که جای خوشحالی است.

وی افزود: امروز موضوع سرویسهای بهداشتی در مدارس، ادارات، مساجد، اماکن عمومی و شهرها و روستاها اهمیت خاصی دارد و اگر بپذیریم که شهر یک موجود زنده است باید این نیاز نیز در کنار سایر ضرورتها به چالش جدی کشیده شود.

نصرتی با اشاره به اینکه  در کنار جانمایی برای امکانات مورد نیاز شهرها باید در طرح جامع شهری و کاربریهای تعریف شده موضوع سرویس های بهداشتی عمومی هم دیده شود ، تاکید کرد: در غیر این صورت شهر به یک معلول زنده تبدیل خواهد شد.

وی گفت: متاسفانه در ایران به این موضوع مهم توجه نشده و به دلیل ملاحظات خاصی از آن فرار کرده ایم اما خوشحالیم که امروز این تابو در قزوین توسط شهرداری شکسته می شود تا دیگران هم به آن به عنوان یک کار مهم توجه کنند.

نصرتی اظهارداشت: در کشورهای دیگر تا مقطع دکتری برای این موضوع تحصیلات دانشگاهی پیش بینی کرده اند و 12 سال است که روز جهانی توالت جشن گرفته می شود و به عنوان یک برند و امتیاز برای کارکرد مدیران در اولویت جدی شهرهای مهم جهان قرار گرفته است.

شهردار قزوین اظهارامیدواری کرد با نتایج حاصل از این همایش و برگزاری مستمر آن در سالهای آینده نسبت به توجه جدی و کاربردی به سرویس های بهداشتی اقدام لازم صورت گیرد.

 احداث سرویس بهداشتی در وقف پویا جدی گرفته می شود
در ادامه این همایش حجت الاسلام جواد مرادی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: اسلام نیز در خصوص سرویس های بهداشتی تاکیدات جدی دارد و امیدواریم برگزاری این همایش به توجه بیشتر مسئولان به این موضوع کمک کند.

وی افزود: سرویس های بهداشتی بر اساس توصیه های دینی باید با محیط زندگی فاصله داشته باشد و همه موارد در ساخت آنها چه در اماکن عمومی و نیز منازل شخصی، مدارس و مساجد مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام مرادی یادآورشد: ساخت سرویس های بهداشتی در مساجد، مدارس و سایر مراکز عمومی نیاز امروز جامعه است و امیدواریم در طرح وقف پویا بتوانیم زمینه مشارکت تعداد بیشتری از خیرین را در این کار جلب کنیم.

وی اظهارداشت: احداث سرویس های بهداشتی در حوزه وقف هم در اولویت قرار دارد و آمادگی کامل داریم تا زمین مورد نیاز را برای ساخت این سرویس ها در اختیار شهرداری قزوین قرار دهیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین بیان کرد: امسال 11 فقره وقف جدید در استان صورت گرفته است که 85 درصد آن متعلق به سیدالشهدا(ع) است.
200 میلیون نفر در جهان با مشکل ادراری مواجهند

همچنین در این همایش محمدرضا نوروزی نیز گفت: امروزه کمتر کسی است که با مشکل ادرار مواجه نباشد و اگر کسی حتی یک روز از توالت استفاده نکند بیمار می شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود 200 میلیون نفر در جهان مشکلات ادراری دارند و سالانه 16 میلیارد دلار برای رفع این مشکلات هزینه می شود و اگر کسی با مشکل دفع ادرار روبرو نشده باشد اهمیت این موضوع را هرگز درک نخواهد کرد.

 
نوروزی یادآورشد: در هر دقیقه باید یک سی سی مایع سمی به صورت ادرار از کلیه خارج شود و انسانهای سالم و طبیعی روزانه سه تا پنج بار به توالت می روند و هر بار 300 سی سی، ماده سمی را خارج می کنند.

 این پزشک متخصص اظهارداشت: ادرار از اموری است که از تولد تا مرگ به عنوان یک نیاز همراه انسان است و یک ادرار خوب باعث ثبات بدن می شود و چیز بدی نیست که ما ایرانیها از آن فرار می کنیم و حتی حاضر نیستیم اسم آن را به زبان بیاوریم.

 وی گفت: ادرار با داشتن مواد هورمونی به عنوان یک تجارت خوب تلقی می شود و در دنیا مورد تجارت قرار می گیرد و به همین دلیل کشور چین امسال میزبان برگزاری روز جهانی توالت شده است تا بتواند از این موضوع استفاده اقتصادی لازم را ببرد.

نوروزی بیان کرد: بسیاری از داروهای هورمونی از ادرار تامین می شود و در چین توالتهایی ساخته شده که به رایگان  در اختیار زنان باردار قرار می گیرد و از ادرار دارویی برای ناباروری تولید می شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری همچنین گفت: حدود 40 درصد جمعیت کشور با مشکل ادرار مواجهند و به طور میانگین از هر دو نفر یک نفر با این موضوع سروکار دارد و 60 درصد بانوان کشورمان هم در طول زندگی خود با اختلال در ادرار، بی اختیاری مواجهند و از هر دو نفر زن، یک نفر در شهرها نیازمند توالت عمومی است.

 قائم مقام سازمان نظام پزشکی کشور ضرورت آموزش ادرار کردن به کودکان را هم یادآورشد و اظهارداشت: باید ادرار کردن درست را به کودکان بیاموزیم تا از رفتن به توالت هراس نداشته باشند زیرا متاسفانه نبود توالت های تمیز و مناسب در مدارس موجب شده تا کودکان از سرویس های بهداشتی مدارس کمتر استفاده کنند و گاهی به دلیل نگهداشتن غلط ادرار خود دچار عارضه های شدید شوند.

وی گفت: نامناسب بودن توالت های مدارس موجب شده با عدم رغبت کودکان به استفاده از این سرویسها شاهد عوارضی چون تنبلی مثانه، نارسایی کلیه، عفونت های ادراری شویم که در دراز مدت نیز برخی کودکان به مشکل بی اختیاری در ادارار، شب ادراری و ریزش ادرار هم مبتلا می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: نگهداری توالت هم آموزش می خواهد و باید در کنار ساخت این سرویس ها نحوه نگهداری توالت در مساجد، مدارس و مراکز عمومی مورد توجه قرار گیرد و آموزش آن جدی گرفته شود.

 وی گفت: اگر به تمیزی و فضای مناسب توالت مدارس توجه جدی شود کودکان با اشتیاق بیشتری از آن استفاده می کنند و با فرهنگ سازی این موضوع در بین معلمان باید به گونه ای رفتار شود که اگر یک کودک به دفعات اجاز دستشویی رفتن خواست مانع نشویم تا از مشکلات ناشی از آن جلوگیری شود.

این پزشک متخصص بیان کرد: امروزه موضوع سرویس های بهداشتی در زمره بهداشت عمومی مورد توجه سیاست گذاران و دولتها قرار دارد و می تواند سلامت انسانها را تحت تاثیر قرار دهد.

نوروزی گفت: سرویس های بهداشتی عمومی بر اساس ذائقه افراد و محیط های اجتماعی باید طراحی و ساخته شود تا بتوانیم از بسیاری از تبعات ناشی از بی توجهی آن جلوگیری کنیم.

به ازای هر 1100 مرد یک سرویس و به ازای هر 550 زن یک سرویس بهداشتی نیاز است
در پایان این همایش نیز ، مدیریت معماری و شهرسازی مرکز مطالعات وبرنامه ریزی شهر تهران گزارشی از وضعیت سرویس های بهداشتی در تهران و راهکارهای احداث، نگهداری و مدیریت سرویس های بهداشتی ارائه کرد.

مدیریت معماری و شهرسازی مرکز مطالعات وبرنامه ریزی شهر تهران در گزارشی با عنوان ضوابط احداث، نگهداری و مدیریت سرویس های بهداشتی عمومی استانداردها و دستور العمل ها را بررسی کرده و برنامه ریزی و سیاست گذاری برای توسعه سرویس های بهداشتی در شهر تهران را در سه فصل احداث، نگهداری و مدیریت بیان کرده است.

در این گزارش تاکید شده است: بر استانداردها ی جهانی  به ازای هر 1100مرد یک چشمه سرویس بهداشتی و به ازای هر 550 زن یک سرویس بهداشتی نیاز است و با وجود 200 دستگاه سرویس بهداشتی در تهران تعداد زیادی سرویس بهداشتی برای رفع این معضل نیاز است.

همایش ملی سرویس های بهداشتی در قزوین با صدور بیانیه پایان یافت

اولین همایش ملی سرویس های بهداشتی پس از بررسی کارشناسی اهمیت توالت ها در ارتقاء سلامت جامعه و ضرورت توجه به جانمایی آن در زندگی شهری و روستایی با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

در این بیانیه آمده است: در آموزه های دینی بویژه دین اسلام رعایت بهداشت مورد توجه بوده و در جوامع شهری نیز به یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد مدیریت شهری تبدیل شده است.

در بیانیه پایانی آورده شده است: تغییرات زندگی اجتماعی در شهرهای امروزی مانند افزایش تحرک و جابجایی و گردشگری سبب شده که نیاز به سرویس های بهداشتی عمومی متناسب و مجهز در سطح شهر بیش از گذشته احساس شود و این در حالی است که بیش از 40 درصد مردم جهان از دسترسی مناسب به توالت محروم هستند.

همایش ملی سرویس های بهداشتی عمومی همچنین در بیانیه پایانی خود با اشاره به عدم تناسب تعداد سرویس های بهداشتی با جمعیت، عدم جانمایی مناسب سرویس های بهداشتی در شهرها، عدم کارآیی سرویسها برای معلولان و سالمندان و ضرورت تدوین ضوابط و استانداردهای مورد نیاز توالت ها، ضرورت تلاش همه جانبه برای ارتقاء کمی و کیفی این فضای مهم شهری با همراهی شهرداری ها و دستگاههای مرتبط کشور اعلام شده است.

اولین همایش ملی سرویس های بهداشتی در قزوین با استقبال خوب کارشناسان، مدیران دستگاههای اجرایی و رسانه های گروهی استان روبرو شد.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

مطالب مرتبط:RELATEDARTICLES:1390/08/29 10:23:00 ق.ظ,[1],[label],[5]
  نظرات


| print
مطالب مرتبط:RELATEDARTICLES:1390/08/29 10:23:00 ق.ظ,[1],[label],[5]