| 18 آذر 1398

پژوهش در در اداره شهر به معنای انتخاب بهترین شیوه مدیریتی است/ نوآوری تنها راهکار حل مشکلات شهری است

1398/9/5 | 13:25 | 72 | 0
پژوهش در در اداره شهر به معنای انتخاب بهترین شیوه مدیریتی است/ نوآوری تنها راهکار حل مشکلات شهری است

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران از راه اندازی شورای پژوهش در مناطق 22گانه شهر تهران به عنوان رویکرد و توجه ویژه این دوره از مدیریت شهری درامر تحقیق و پژوهش در اداره پایتخت خبر داد.

به گزارش ستاد خبری یازدهمین جشنواره جایزه تهران، محمد حسن بوچانی در نشست مطبوعاتی یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی با بیان این مطلب افزود: در سنوات گذشته ساختار اجرایی مدیریت شهری برای اجرای پروژه های کلان شهری و یا منطقه ای به حوزه پژوهش و تحقیق کم توجه بوده که این نگاه باعث شد تا همچنان مشکلات ساختاری در این کلانشهر به عنوان معضلات حل نشده باقی بماند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از دستاوردهای بی توجهی به امر پژوهش در اداره شهر تهران صرف هزینه های گزاف برای تبدیل پایتخت به شهری پویا و شکوفا در سال های اخیر بوده است، ادامه داد: اعتقاد داریم که در اجرای پروژه های شهری باید از مقوله علم و پژوهش بهره بیشتری برد در غیر ایبن صورت اجرای هر طرح و برنامه ای در پایتخت تنها صرف هزینه های گزاف خواهد بود.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بی توجهی به دو مقوله سکونت و شکوفاتی را در بی تفاوتی تصمیم گیران و مدیران به مساله نیازهای مردم دانست و بیان کرد: عدم درک درست مدیران و تصمیم گیران حوزه شهری نسبت به نیازهای مردم باعث می شده تا شهرها در مسیر پایداری و شکوفایی به درستی حرکت نکنند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت اقتصادی کنونی مدیران شهری باید بر اساس پژوهش و بهره مندی از نتایج تجارب ملی و بین المللی پیش بروند، یادآور شد:تجارب بین المللی به این نکته اشاره دارد که مطاله، تحقیق، پژوهش و نوآوری به معنای انتخاب بهترین روش مدیریتی خواهد بود.

بوچانی با اشاره به  نحوی عملکرد شهرداری تهران در سنوات گذشته در حوزه مدیریت پسماند در تهران تاکید کرد: روزی که شهرداری تهران تصمیم گرفت تا مخازن جمع اوری زباله را جایگزین روش سنتی جمع آوری پسماندها در این کلانشهر کند، شهرهای پیشرفته و در حال توسعه به دنبال جایگزین کردن راهکارهایی برای تفکیک زباله از مبدا بودند. حتی تا جایی پیش رفتند که جایگزین کردن محلی برای تفکیک زباله به یکی از موضوعات قابل رصد در حوزه معماری و شهرسازی در ساختمان های جدید قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید پذیرفت نتایج تصمیمات داخل جلسه ای بسیار متفاوت تر از تصمیمات علمی است، گفت: مدیران باید به این نتیجه برسند که برای اداره کشور و یا حد شهر اگر به دنبال بهره وری مناسب هستند، باید برنامه ها و طرح های خود را به درستی و بر مبنای پژوهش انجام دهند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تاریخ شکل گیری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به سال 1352 باز می گردد، ادامه داد: در واقع می توان گفت در دهه های قبل هدف مدیران و تصمیم گیران شهر تهران این بوده تا در حوزه پژوهش و اداره این کلانشهر یکپارچگی ایجاد شود.

به اعتقاد وی، باید قبول کرد که نمی توان شهرها را با بخشی نگری اداره کرد و بعد به دنبال یکپارچگی و شکوفایی بود.

بوچانی با تاکید بر اینکه یکی از گام های موثر در اداره یکپارچه پایتخت در دوره کنونی مدیریت شهری راه اندازی سامانه پژوهش یار بوده است، بیان کرد: هدف از راه اندازی این سامانه این بود تا برای جلوگیری از صرف هزینه های گزاف بتوانیم به درستی شهر را اداره کنیم. بر این مبنا بر اساس تاکید شهردار تهران پروژه ای در این کلانشهر کلید نمی خورد مگر اینکه کار بست و مبنای مطالعاتی آن از همان ابتدا مشخص شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس بهره بردار پروژه های شهری از همان ابتدا در جریان فضای مطالعاتی آن قرار خواهند گرفت، یادآور شد: بر این اساس مطالعاتی که در حال انجام است به فضای اجرایی نزدیک خواهد بود.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  با اشاره به اینکه در دوره کنونی پروژه ای در شهر تهران کلید نمی خورد مگر اینکه به شرایط اقتصاد شهری و محیط حقوقی آن توجه شود، تاکید کرد: در برنامه ریزی های جدید به این موضوع تاکید شده است که باید مبانی  و تکالیف حقوقی پروژه ها از همان ابتدا مشخص شده باشد.

وی تمرکز زدایی از مطالعات را یکی دیگر از دستاوردهای این دوره مدیریت شهری دانست و افزود: به همین منظور شورای پژوهش و نوآوری در 22 منطقه تهران راه اندازی شده است. تاکید به این نکته نیز ضروری است که قرار نیست با این اقدامات انتظار روی دادن معجزه‌ای عجیب و غریب  را نسبت به بهبود وضعیت شهر تهران داشته باشیم، بلکه قرار است تا در این مسیر از نیروی انسانی موجود در شهرداری برای مشاوران و محققان کمک خواهیم گرفت. در این راستا مطالعات بسیاری انجام شده که می‌توان به مطالعات بررسی فضای سبز شهر تهران اشاره کرد که با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در آینده نسبت به گونه‌های سازگار در شهر تهران مطالعاتی انجام شده است.

بوچانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه حمایت از نوآوری در شهر به عنوان یک رویه مهم مورد حمایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران قرار گرفته است، گفت: در این مسیر مرکز نوآوری شهری در ذیل مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران شکل گرفته تا به صورت ویژه روی توان شرکت های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها متمرکز شود. این در حالی است که بر این اساس ساختاری برای نظرسنجی و افکار سنجی های مردمی به صورت منسجم ایجاد شده است تا به این ترتیب با هزینه‌ای پایین و زمانی اندک بتوانیم نظرات شهروندان را  رصد کرده و اقدام به تجربه نگاری کنیم که این اطلاعات در آینده به تجاربی تبدیل می شود تا مدیران به جای اخذ تصمیمات زودگذر از این اطلاعات در حل بحران های شهری بیشترین استفاده را ببرند.

وی همکاری مرکز مطالعات شهر تهران با کمیسیون های شورای اسلامی شهر تهران در تنظیم لوایح و مصوبات و همچنین تبدیل این مجمموعه را به کانون جدی مشورت به دولت و مجلس در تصویب و ارائه لوایح مرتبط با موضوعات شهری را از دیگر اقدامات انجام شده در این دوره مدیریت شهری دانست و ادامه داد: جشنواره پژوهش و نوآوری در یازدهمین سال خود با بهره گیری از ایده خوبی که در 11 دوره قبل شکل گرفت امروز دنبال می‌شود و روز 23 آذر در محل سالن همایش‌های برج میلاد این جشنواره برگزار خواهد شد. تا کنون 3807 رویداد در پنج محور در قالب این جشنواره به ثبت رسیده است.

 

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بیان کرد: برای اولین بار ششمین جشنواره وزارت کشور با جشنواره پژوهش و نوآوری ادغام شده است تا بتوانیم با این کار اقدام به برگزاری بزرگترین و تاثیرگذار ترین جشنواره در حوزه پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری کنیم. در حال حاثر آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره جایزه تهران توسط 80 داور از بهترین اساتید دانشگاهی مورد داوری قرار گرفته است.

وی شعار این دوره از جشنواره جایزه تهران را نوآوری دانست و یادآور شد:  بی شک نوآوری شهری یکی از روش‌های کم نظیر برای حل مسائل شهری است که در این جشنواره مورد تاکید قرار گرفته است.

محمد حسن بوچانی یکی از مهمترین تفاوت های یازدهمین دوره از جشنواره جایزه تهران را نسبت به 10 دوره قبلی در اجرای کارگاه های تخصصی دانست و توضیح داد: در جشنواره‌های قبلی پنل‌های تخصصی توسط اساتید دانشگاهی ارائه می‌شد اما برای اولین بار در این دوره هر پنل توسط برنده‌ها ارائه می‌شود.

 رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران درباره روند کاربست پروژه‌های مطالعاتی یادآور شد: مهمترین خروجی جشنواره‌ها مدیریت دانش است. جشنواره‌ها به مدیریت دانش کمک می‌کنند و حل مسائل شهری را از طریق دانش امکان پذیر می‌کنند. باور ما این است که هیچ پروژه‌ای نباید شروع شود مگر با پیوست مطالعاتی اما متاسفانه در گذشته مطالعات در پروژه‌های شهر تهران و سایر شهرها تنها زینت بخش آنها بوده است.

به اعتقاد وی؛ شناسایی، تبادل و ترویج روش‌های علمی، خلاقانه و نوآورانه حل مسائل شهری، شبکه سازی و ارتباط با اندیشمندان، نخبگان شهری و جامعه دانشگاهی و همچنین تکمیل و عملیاتی نمودن اجزای زنجیره علم و نوآوری شهری از اهداف این رویداد علمی بوده است.

بوچانی  تاکید کرد: آثار ارسالی به این جشنواره در قالب‌های کتاب، مقاله، نوآوری، پایان نامه، طرح پژوهشی در محورهایی همچون شهرسازی و معماری، خدمات شهری، مالی و اقتصاد شهری، حمل و نقل ترافیک، اجتماعی و فرهنگی، ایمنی و بحران، فنی عمرانی، میراث طبیعی تهران، مدیریت منابع انسانی و ... ارسال شده است.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در خصوص انجام مطالعات در اجرا و تغییر طرح ترافیک شهر تهران، توضیح داد: البته که هنوز مرکز مطالعات، کانون مطالعات در شهر تهران نیست. در ارتباط با موضوع طرح ترافیک 20 جلد مطالعه توسط مهندس مشاور حرفه‌ای در بیش از یک سال زمان انجام شده و مطالعات تغییر محدوده طرح ترافیک در این مرکز موجود است اما در خصوص نتیجه باید برآیندها را مورد توجه قرار دهیم. هر تغییر رویکردی با خود مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها را به همراه دارد. همچنین در یک سال و نیم از اجرای طرح ترافیک جدید با انجام نظرسنجی‌هایی در این خصوص در حال انجام کار هستیم.

وی همچنین به قرار دادن 869 مورد مطالعه انجام شده در مجموعه شهرداری تهران همراه با قراردادهای آنها در سامانه شفافیت اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه این مطالعات از محل بودجه عمومی انجام شده در معرض دید عموم نیز گذاشته شد تا برای همگان قابل دسترس باشد.

 

بوچانی در انتها درباره انجام مطالعات طرح جامع پسماند شهر تهران بیان کرد: تصور می‌کنیم ظرف هشت ماه آینده کل نتایج مطالعات در این حوزه تکمیل شود اما در مطالعات این طرح بر خلاف آنچه که تا کنون در خصوص سرانه تولید پسماند در تهران عنوان می‌شد که رقم‌هایی بین 800 گرم تا 1.5 کیلو بود باید عنوان کنیم که در فاز اول مطالعات این طرح نشان داد که سرانه تولید پسماند در تهران نزدیک به 500 گرم است. همچنین سهم پسماند خشک و تر در هنگام جمع‌آوری درب منازل 64 درصد پسماند تر و 28 درصد پسماند خشک بوده، این جابجایی اعداد نشان از لزوم مطالعات در حوزه‌های مختلف از جمله پسماند دارد. همچنین این مطالعات نشان می‌دهد غریب به 1000 میلیارد تومان فیش پسماند صادر شده که مردم آن را پرداخت نکرده‌اند و برای وصول آن باید ساز و کاری تدبیر شود.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

| print