| 24 آبان 1398

پیش بینی صف چندمیلیونی برای 5 هزار مسکن اجتماعی

1398/8/13 | 14:53 | 96 | 0
پیش بینی صف چندمیلیونی برای 5 هزار مسکن اجتماعی

عبده تبریزی اقتصاددان ورود شهرداری به مساله مسکن اجتماعی را به طور کلی مثبت ارزیابی کرد و حتی از قابلیت تبدیل آن به یکی از منابع درآمدی پایدار نام برد با این حال پیش بینی کرد از  هم اکنون صف های میلیونی برای دریافت آن تشکیل شود بنابراین برای واگذاری آن باید ساز و کار مناسبی دیده شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، حسین عبده تبریزی اقتصاددان عصر یکشنبه -12 آبان- در نشست تخصصی «بررسی و نقد برنامه شهرداری تهران در خصوص مسکن قابل استطاعت» در ایوان شمس، با اشاره به اینکه طرح مسکن قابل استطاعت، اتفاق خوب و مثبتی است، اظهار کرد: خوشبختانه جوانب مختلف بحث در آن دیده و تاریخچه آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در ایران هنوز مسکن اجتماعی اجرا نشده است و این امر می‌تواند اتفاق خوبی را رقم بزند که امیدواریم این امر پایدار شده و به فرهنگ تبدیل شود و همچنین مفاهیم آن جا افتاده و شهرداری ها آن را بپذیرند.

این کارشناس در ادامه با بیان اینکه چنانچه شهرداری تهران طرح مسکن قابل استطاعت را اجرایی کند، این موضوع به مرور زمان به سایر شهرداری‌ها و شهرها منتقل می شود، گفت: باید تعریف مسکن قابل استطاعت با مسکن اجتماعی و حمایتی از یکدیگر مشخص شود. در مسکن قابل استطاعت از مالکیت صحبت می شود ولی در مسکن اجتماعی این موضوع مطرح نیست؛ به طور کلی مسکن اجتماعی برای افرادی است که توان پرداخت کل اجاره را ندارند.

عبده تبریزی در ادامه با اشاره به اینکه در ایران مسکن اجتماعی به عنوان مسکن خریدنی برای اقشار ضعیف تعریف شده است، افزود: در کشوری که ۴۰ درصد آن زیر خط فقر و ۱۵ درصد دربافت فرسوده قرار دارند بنابراین طبیعی است که  با اعلام این طرح صف طولانی شکل ‌گیرد که باید برای این موضوع فکر اساسی کرد.

تبریزی بیان کرد: باید دید این ۵ هزار واحد به چه کسی ارائه می شود که بررسی این موضوع خود مشکل است. درواقع بررسی دهک ۱ تا ۵ که تشخیص آن و تفکیک آن سخت است خود از جمله مشکلات محسوب می شود.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print