| 24 آبان 1398

اصلاح اقتصاد بازار تنها چاره ساز مساله مسکن است/ افزایش 16 درصدی اجاره نشینی در 30 سال اخیر

1398/8/13 | 14:11 | 59 | 0
اصلاح اقتصاد بازار تنها چاره ساز مساله مسکن است/ افزایش 16 درصدی اجاره نشینی در 30 سال اخیر

صداقت؛ پژوهشگر اقتصاد سیاسی طرح هایی مانند مسکن اجتماعی و مسکن مهر را نه تنها راه حل مشکل مسکن در ایران ندانست بلکه مجرایی جدید برای افزایش رانت و فساد خواند. او بر این باور است که برای حل بحران مسکن در تهران باید اقتصاد بازار را اصلاح کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، پرویز صداقت؛ پژوهشگر اقتصاد سیاسی عصر یکشنبه -12 آبان- در نشست تخصصی «بررسی و نقد برنامه شهرداری تهران در خصوص مسکن قابل استطاعت» با انتقاد از رویکرد برنامه ریزان در حوزه مسکن گفت: شرایط امروز ما بسیار بحرانی تر از روزهای قبل از اجرایی شدن برنامه مسکن مهر است؛ اینگونه برنامه ها نه تنها مساله را حل نکرده بلکه شرایط را بحرانی کرده است؛ برای برون رفت از این شرایط باید مساله جامع ارائه و بررسی شود.

صداقت با اشاره به وجود 2و نیم میلیون واحد مسکونی خالی در کشور گفت: علاوه بر این 2میلیون و 100 هزار واحد دومی نیز داریم، اگر این داده ها را زیر ذره بین بگذاریم حتما راه حل قابل ارائه برای حل مسکن خواهیم داشت. به گفته ی این پزوهشگر 25 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در کشور وجود دارد در حالی که تعداد خانوادها 24 میلیون است.

وی تنها راه حل کنونی مسکن را اصلاح اقتصاد بازار مسکن دانست و تصریح کرد: راه حل کنونی ساخت واحد مسکونی با قیمت کم است که به غیر از رانت و فساد نتیجه قابل توجه دیگری نخواهد داشت و در دراز مدت نابرابری ها تشدید و بحران اصلی پابرجا می ماند.

این پژوهشگر ارائه راهکارهایی مانند مسکن اجتماعی را تنها سرکوب بحران دانست و افزود: این روش ها تقاضای سوداگرانه برای مسکن را مهار نمی کند.

وی خواستار کالایی زدایی از بازار مسکن شد و گفت: الگوهای موفق جهان الگوهای توسعه گرا و سوسیال است که حوزه زمین را از تعدی بازار دور نگه می دارد.

صداقت با انتقاد از پروژه مسکن مهر گفت: این گونه پروژه ها با هدف حامی پروری اجرا می شود نه حل مساله مسکن! به گفته ی وی تا زمانی که قوانین تنظیم کننده در بازار وجود ندارد نگاه دولت ها تنها مروج نگاه سوداگرانه است.

این پژوهشگر بازار اجاره مسکن در تهران را رها شده توصیف کرد و گفت: عدم مسئولیت پذیری مقامات عمومی در ایران به این مساله دامن زده است در حالی که تنها در مناطق آزاد شاهد چنین رفتاری از مسئولان هستیم و در هیچ یک از کشورهای پیشرفته این رفتار مرسوم نیست.

به گفته وی از سال 65 تا کنون درصد اجاره نشینی در تهران از 14 درصد به 35 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار مسکن خالی در کشور وجود دارد. همچنین ارزش تخریب های زودرس در کشور به یکصد و 12 میلیارد تومان در سال می رسد.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print