| 24 آبان 1398

شورای پژوهش، کلینیک تخصصی مسائل شهری است/ تهران فرصت مدیریت آزمون و خطا ندارد

1398/8/13 | 13:03 | 53 | 0

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران معتقد است در دوره جدید مدیریت شهری نگاه علمی و پژوهشی به همه عرصه های شهر باید رسوخ کند از جمله در مناطق و حتی در پروژه های کوچک مقیاس با بهره مندی از مراکز علمی مانند دانشکده ها و دانشگاه ها باید به عنوان کلینیک های تخصصی مسائل شهری استفاده و با تکیه یه این ذخایر و امکانات از مدیریت آزمون و خطایی برای شهر جلوگیری کرد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمدحسین بوچانی صبح دوشنبه-13 آبان- در نخستین شورای پژوهش و نوآوری در منطقه 14 که بیستمین شورا در مناطق 22 گانه است بر ضرورت چرایی تشکیل شورای پژوهش و نوآوری تاکید کردو گفت:  توجه به مقوله اندیشه و روش های علمی برای اداره شهر در شرایط کنونی یک ضرورت است البته این به معنای بی توجهی به پژوهش در دوره های قبلی نیست.

بوچانی با بیان اینکه در دوره کنونی دیدگاه مدیریت شهری برای اداره شهر حول دو محور به طور جدی می گردد، افزود: نخستین محور آنست که اگر کاری شروع می شود با بهره مندی از روش های علمی، بهترین فرآیند ساری و جاری در اختیار مدیریت اجرایی قرا گیرد و این مهم به این دلیل است که کلان شهری مثل تهران فرصتی برای آزمون و خطا ندارد.

وی اضافه کرد: بارها دیده شده که پروژه های کلان با هزینه های سنگینی افتتاح می شد ولی در زمان بهره برداری می گوییم کاش به این نکات هم توجه می شد. وی در این زمینه به تجربه مخازن زباله در شهر اشاره کرد که همزمان با آن پسماند در دنیا با سیاست کاهش از مبدا و تفکیک از منزل اجرا می شد ولی در تهران با رویکرد خدمت رسانی و انقلابی طرح غیرقابل دفاعی اجرا شد و امروز برای جبران و جلوگیری از خسارت های ناشی از مدیریت نامناسب پسماند 4 میلیارد و 200 تومان برای طرح جامع پسماند هزینه شده است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تصریح کرد: توجه به علم و اندیشه فقط برای نهاد و سازمان مشخصی نیست؛ امروز آسیب های فراروی مدیریت شهری به عنوان ابرمسائل صف کشیده اند و این محصول بی توجهی به اندیشه و پژوهش بوده است؛ ما به همان اندازه به حوزه اندیشه شانه بالا می اندازیم به همان اندازه نسبت به نسل آینده و آینده شهر ظلم مضاعف می کنیم.

بوچانی افزود: دلیل دوم برای گره خوردن حوزه علم و اندیشه به اجرا در این دوره از مدیریت شهری ریشه در آن دارد که باوری در ستاد و صف شکل گرفته است که کارها باید به بهترین روش های علمی شروع شود. به گفته ی وی در تعریف مدیریتی باید ابتدا کارهایی که نباید انجام دهیم را لیست کنیم و اساسا روش علمی انتخاب بین بد و خوب نیست بلکه باید از بین مناسب ترین گزینه ها، بهترین را انتخاب کرد.

وی با تصریح این مطلب که حتی در مناطق و در پروژه های کوچک مقیاس نیز امکان آزمون و خطا وجود ندارد، گفت: یکی از آفت هایی که سرمایه های شهری را مدام از دست می دهیم این است که مدیران تنها در فرصت های کوتاه پروژه هایی را شروع می کنند و سرانجام پروژه خیلی برایشان اهمیت ندارد.

وی در ادامه به احساس تعلق کم شهروندان تهرانی به شهر اشاره کرد و گفت: این عدم احساس تعلق در بین کارکنان شهرداری هم هست

در حالی که تعداد نیروهای انسانی کم نظیر در مدیریت شهری وجود دارد که می توانند در حل مساله شهر به یاری مدیریت شهری بیایند و تاکنون از این منبع کم ترین بهره برداری شده است و شورای پژوهش به دنبال این است که نگاه به درون داشته باشد؛ تیم درون منطقه راه حل برای مسائل ارائه دهند و شهر و شهرداری را دگرگون کنند.

وی شناخت حلقه مفقوده حل مسائل شهر معرفی کرد و گفت: شناخت منجر به علاقه و شکل گیری هویت می شود؛ کارکنان و نیروهای شهرداری در تمامی مناطق نیز می توانند با بهره مندی از امکاناتی که در هر منطقه وجود دارد مانند دانشکده، دانشگاه و گروه های علمی مختلف به عنوان کلینیک تخصصی حل مسائل شهری به شناخت و ارائه راهکار برای مسائلی که در محیط اطرافشان وجود دارند اقدام کنند.

به گفته ی بوچانی این نگاه سبب می شود که مطالعات پژوهشی دانشگاه کاربردی تر و اجرایی تر شود و فرصت های بی نظیر در تهران هدر نرود.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print