| 23 مهر 1398

آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است/ بازدید اعضای شورای شهر همدان از مرکز

1398/7/13 | 14:09 | 162 | 0
آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است/ بازدید اعضای شورای شهر همدان از مرکز

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران آینده پژوهی را پاشنه آشیل تصمیم گیری دانست و تصریح کرد: ضرورت دارد رویکرد دانش بنیانی و علم محوری در تمامی سطوح تصمیم گیری دیده شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمدحسین بوچانی رییس این مرکز صبح شنبه-13 مهر- در جلسه ای که میزبان اعضای شورای اسلامی شهر همدان بود، تاریخچه شکل گیری مرکز مطالعات در تهران را بیان و وظایف این مرکز را معرفی کرد.

بوچانی با اشاره به وجود نظام نامه پژوهشی مصوب در مرکز و ابلاغ آن از سوی شهردار تهران گفت: ذیل این نظام نامه، 13 کمیته پژوهشی وجود که آخرین آن با عنوان کمیته نوآوری و هوشمندسازی به تازگی و پیرو رویکردهای نوین مدیریت شهری در تهران شکل گرفته است. به گفته ی وی در چارچوب این نظام نامه و تشکیل کمیته ها ، ارتباط مستمر مرکز با معاونت های مختلف شهرداری شکل می گیرد.

وی مرکز مطالعات را همراه شورا در مراحل مختلف تصمیم سازی، نظارت و اجرا دانست و افزود: ارتباط مرکز با شورا در چارچوب مشخصی تعریف شده است که اعلام نظر درباره لوایح مختلف یکی از آنهاست.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران آینده پژوهی را پاشنه آشیل تصمیم گیری دانست و تصریح کرد: ضرورت دارد رویکرد دانش بنیانی و علم محوری در تمامی سطوح تصمیم گیری دیده شود.

بوچانی همچنین بر لزوم توجه به نوآوری و خلاقیت در اداره شهر تاکید کرد و گفت:  به کارگیری خلاقیت تنها به معنای بهره مندی از تکنولوژی نیست بلکه معنای گسترده تر دارد ؛ در حال حاضر کشورهای پشرفته و شهرهای الگو در جهان از روش های خلاقانه در مدیریت شهر بهره می برند.

بوچانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تجاری سازی پژوهشهای مرکز گفت: با توجه به اینکه تمامی پروژه هایی که در شهرداری کلید می خورد دارای بهره بردار مشخصی است و همچنین پروژه های بسیار تخصصی و جزیی است و اغلب موارد مصرف دیگری ندارد امکان تجاری سازی آنها وجود دارد.

در ادامه این جلسه حمید بادامی نجات نائب رییس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ساختار مرکز مطالعات و پژوهش های همدان گفت: برخلاف تهران این مرکز زیرمجموعه شورای شهر همدان است .

بادامی ضمن ابراز علاقه مندی برای انتقال تجربیات تهران به همدان در قالب های گوناگون از جمله امضای تفام نامه گفت: پیش نویسی تنظیم شده است که امیدواریم از این طریق بتوانیم ظرفیت های موجود در همدان را گسترش دهیم و به سمت پیشرفت بیشتر حرکت کنیم.

وی مرکز مطالعات و پژوهش های همدان را جزو مراکز پیشتاز علمی در مدیریت شهری کشور معرفی کرد و افزود: این مرکز می تواند با همکاری با کلان شهرهایی که سابق بیشتری در پژوهش دارند مانند تهران و مشهد به یکی از الگوهای موفقیت تبدیل شود.

 در ادامه این جلسه هاشم آرام مدیر طرح و برنامه با ارائه پاورپوینتی ساختار مرکز را به تفصیل ارائه کرد. همچنین اعضای شورای اسلامی شهر همدان ضمن ارائه نکاتی درباره روند فعالیت ها در شورا و شهرداری همدان سوالاتی را از معاونان و مدیران مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مطرح کردند.

عمده این سوالات حول در آمدهای پایدار، گردشگری، مشارکت های مدنی ، عوارض و... بود.

در انتهای این جلسه نیز نائب رییس به همراه اعضای شورای اسلامی شهر همدان از بخش های مختلف مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران دیدن کردند و  با کارکنان این مرکز و فعالیت هایشان آشنا شدند.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print