| 23 مهر 1398

معاون مالی شهرداری تهران: برای اداره شهر باید به پژوهش‌های راهبردی و مطالعات تطبیقی اتکا کرد

1398/2/25 | 13:42 | 223 | 0
معاون مالی شهرداری تهران: برای اداره شهر باید به پژوهش‌های راهبردی و مطالعات تطبیقی اتکا کرد

رییس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران از کمیته پژوهشی اقتصاد خواست با جدیت به سمت درآمدزایی از منابع پایدار حرکت کند و مسیری را باز کند که تراکم فروشی، قانون فروشی، باغ فروشی و بی عدالتی از بین برود.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، در جلسه کمیته پژوهشی اقتصاد شهری شهرداری تهران که صبح سه شنبه -24 اردیبهشت- در این مرکز برگزار شد، میثم بصیرت سرپرست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در ابتدای جلسه با اشاره به فعالیت 12 کمیته پژوهشی گفت: شاید بتوان گفت در شرایط کنونی اقتصادی کشور و شهرداری کمیته پژوهشی مالی و اقتصاد شهری دارای اهمیت خاص و در عین حال نیازمند توجه بیشتری است؛ از این رو تلاش شده، از ترکیب خوبی از متخصصان اجرایی، شهری و دانشگاهی تشکیل شود.

به گفته‌ی بصیرت به منظور مدیریت بهتر وضعیت مالی در شهرداری تهران تصمیم بر این است که هیچ پروژه اقتصادی بدون مطالعه صورتد نگیرد و هیچ مطالعه ای بدون تصویب و نظر این کمیته اتفاق نیافتد.

محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصاد شورای شهر تهران نیز با اشاره به التهاب و جابه جایی هایی که در شهرداری تهران وجود دارد گفت: اعلام سیاست ها و برنامه ها از سوی شورای پنجم در کوتاهترین زمان ممکن یک موفقیت به حساب می‌آید . ضمن اینکه تصمیم وعزم شورا بر ایجاد منابع پایدار در اقتصاد شهری است.

همچنین، عبدالحمیدامامی معاون شهردار تهران در حوزه اقتصاد شهری یکی از دلایل کاهش تحقق درآمد پایدار را تغییر رویکرد در مدیریت شهری دانست و افزود: سال 97 تنها سالی بود که برای تحقق درآمدها فشار و استرس کمتری بر شورا و شهرداری وجود داشت و علت آن هم همین تغییر رویکرد از شهریور سال 96 است.

وی ظرفیت های تهران در حوزه منابع پایدار را فراوان برشمرد و گفت: من از این کمیته خواهش می کنم با جدیت به سمت درآمدزایی از منابع پایدار حرکت کند و مسیری را باز کند که تراکم فروشی، قانون فروشی، باغ فروشی و بی عدالتی از بین برود.

امامی بر اداره جامعه متناسب با شان ایرانی اسلامی تاکید و خاطر نشان کرد: در دنیایی که فوتبال هم علمی اداره می شود بدیهی است که اقتصاد یک کلانشهر بدون مطالعه و بهره گیری از تجارب دنیا و مطالعه تطبیقی کشورهای مختلف اداره نمی شود.

وی با بیان اینکه ما می توانستیم با امکاناتی که در اختیار داریم آلمان آسیا بودیم، تصریح کرد: اما متاسفانه از بسیاری جهات از کشورهای منطقه عقبیم و برای جبران آن باید رد دوبخش نحوه هزینه کرد و درآمد تغییراتی به وجود بیاوریم به گونه ای که در بخش نخست به مطلوب بودن این هزینه ها و در بخش دوم به حفظ منابع فعلی و تولید منابع جدید درآمدی توجه کنیم.

وی با انتقاد از وضعیت نامطلوب هزینه کرد درآمد در شهرداری تهران گفت: 20 هزار نیروی مازاد وجود دارد، بهتر است تعدادی دورکاری کنند و این زمینه سازی برای عملیاتی شدن کاهش نیروها باشد چرا که امکان اخراج آنها وجود ندارد.

در ادامه این جلسه حجت الله میرزایی اقتصاددان، تهران را مبتلا به مشکلات متعددی دانست که یکی از مهمترین آنها نداشتن رژیم مالی بلند مدت است. وی با اشاره به بدهی 60 هزار میلیارد تومانی این نهاد عمومی و میزان پروژه های ناتمام فراوان آن گفت: 60 درصد بدهی های کل شهرداری های کشور مربوط به تهران است.

وی با بیان اینکه اقتصاد شهری مساله ای فراتر از مالیه شهرداری است، گفت: هوشمندسازی شهری می تواند به توسعه کسب و کار در تهران کمک کند در حالی که دستکم ارتزاق اصلی تهران در حال حاضر از ساخت و سازها است که باید فرآیند کنونی آن که بین 5 تا 9 ماه است کوتاه شود و از قفل شدن اقتصاد شهری که وابسته به این پدیده است جلوگیری کرد.

وی همچنین بر ضرورت تنوع بخشی به مالیه شهری تاکید کرد و گفت: شهرداری باید به فکر تعریف منابع جدید با کمک از مطالعات تطبیفی و شیوه های کاهش هزینه ها باشد.

جعفر قادری اقتصاددان و شهردرا اسبق شیراز نیز در این جلسه تهران را نه فقط یک کلان شهر که یک کشور توصیف کرد که تصمیماتی که برای آن گرفته می شود مورد اقتباس در سایر شهرهای کشور نیز قرار می گیرد. به گفته ی وی فعالیت های آکادمیک در شهرداری تهرا آن قدر زمان بر است که عملا موضوع از حیز انتفاع ساقط می شود.

وی همچنین نبود هم فهمی میان مرکز مطالعات و مدیران اجرایی بهره بردار مطالعات پژوهشی را مساله دیگری نام برد که کار را با چالش مواجه می کند و ابراز امیدورای کرد که با راه اندازی این کمیته گفت و گوی علمی در فضای مدیران شهری به نتیجه برسد.

وی بر ضرورت پیداکردن راهکارها برای مواجه با این مسائل تاکید و خاطرنشان کرد: این راه کارهای اجرایی باید با رعایت اصول علمی و تحقیقاتی باشد.

همچنین نبی الله اوهانی پیوند ناصحیح مدیران با دانشگاه را آسیب زننده دانست و گفت: احصا مطالعات گذشته اولین کاری است که باید در مرکز مطالعات صورت بگیرد و از دوباره کاری ها جلوگیری شود. همچنین چالش های موجود در حوزه اقتصاد بررسی شود.

وی همچنین اصلاح روشهای سرمایه گذاری را یکی از ضروریات دانست و افزود: در شهردای کشور 114 کد تعریف شده است در حالی که در تهران تنها 20 کد فعال است که باید علت از بین رفتن آنها بررسی و اصلاح و منابع پایدار برای شهر تعریف شود.

 

در ابتدای این نشست، امین عسگری دبیر کمیته پژوهشی اقتصادی ضمن ارائه توضیح مختصری از روند فعالیت های این کمیته در ادوار گذشته گفت: برگزرای اتاق های فکر به مظور پاسخگویی سریع به پرسشهای بخش مالی شهردرای و نیز شورای محترم شهر تهران از جمله مهمترین اقدامات آن در آینده خواهد بود.

 

عسگری با اشاره به وجود چندین شورای عالی سیاست گذاری اقتصادی در دولت و مجلس تصریح کرد: متاسفانه در شهرداری تهران نهادی که بتواند به طور متمرکز پیامدهای تحولات اقتصادی کلان در تهران را صیانت کند و سیاستگذاری اقتصادی داشته باشد وجود ندارد.

در ادامه این جلسه وحید عرب مدیر کل تشخیص و وصول درآمدهای شهردرای به ارائه گزارشی درباره میزان درآمدهای پایدار و ناپایدار شهرداری ظرف 4 سال گذشته و نیز میزان تحقق آنها پرداخت و حاضران به بحث و تبادل نظر پیرامون آن پرداختند.

 

گفتنی است اقتصاددانانی همچون دکتر ستاری فر، دکتر راغفر، دکتر زنوز و دکتر اسلامی بیدگلی از جمله اعضای این کمیته به شمار می روند که برخی از آنان در این جلسه به بیان راهکارهای تخصصی برای اداره بهتر اقتصاد شهر پرداختند

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print