| 23 مهر 1398

تدوین شاخص آمادگی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران

1398/2/25 | 12:44 | 182 | 0
تدوین شاخص آمادگی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران

معیارها، شاخص ها و مدل سنجش میزان آمادگی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران تدوین گردید.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، در حاشیه برگزاری کمیته تخصصی خاتمه پروژه " طراحی و تدوین معیارها، شاخص ها و مدل سنجش میزان آمادگی ستاد مدیریت بحران شهر تهران" که با حضور جمعی از معاونین و مدیران مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مجری و ناظر پروژه برگزار شد، این پروژه به عنوان یکی از پروژه های کلیدی مورد نیاز برای شهر تهران مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه علی اردلان، مجری پروژه، متخصص همکار سازمان بهداشت جهانی و کاندیدای جایزه ساسکاوای سازمان ملل متحد، به بیان اقدامات و دست آوردهای پروژه پرداخت. به گفته وی در این کار پژوهشی با بررسی نظریه های مختلف مدیریتی و بیان نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام از آنها و همچنین بررسی مدلهای مدیریت بحران در برخی کشورها، مدل مدیریتی مناسبی برای کلانشهر تهران ارائه شد.  سپس با همکاری سازمان های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران وظایف اختصاصی و عمومی اعضاء شناسایی گردید که نهایتا مدل و نرم افزاری برای سنجش میزان آمادگی هر بخش تهیه و ارائه شد.

به گفته اردلان این پروژه امکانی را برای سازمان بوجود می آورد تا بر اساس یک چک لیست مشخص به شناخت نسبی از وضعیت موجود رسیده و بتواند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی نموده و بر اساس آن برنامه ارتقای عملکرد خود را  تدوین نماید. نکته قابل توجه اینکه این سنجه­ها به ­صورت خود ارزیابی توسط کارشناسان سازمان­ها سالانه تکمیل شده و روند نتایج بصورت مقایسه ای هرساله قابل پیگیری خواهد بود.

مهدی زارع عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله و ناظر پروژه نیز با تاکید بر مزایای این نوع سیستم ارزیابی، به مخاطرات پیش روی شهر تهران اشاره نمود و این سیستم ارزیابی را راهی برای افزایش آمادگی در برابر مخاطرات بر شمرد.

در این جلسه بصیری مژدهی، سرپرست معاونت زیرساخت و طرح جامع، روزبهانی معاون آمادگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، آرام مدیر طرح و برنامه مرکز و نوری مدیر مطالعات فنی و عمرانی، استاندارد سازی و امور بحران مرکز مطالعات نیز حضور داشته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است خروجی این پروژه در قالب یک سامانه متریکس (سنجش کمی و عینی) مبنایی برای تصمیم­گیری سازمانی برای پیشبرد اهداف، تدوین برنامه های عملیاتی و اختصاص بودجه است و به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران کمک خواهد نمود تا در راستای قوانین بالادستی به صورت دوره ای میزان آمادگي سازمان   های مسئول را  بر اساس  فعاليت تخصص مربوطهآنها بسنجد وبرای رسیدن به سطح آمادگی مطلوب اقدامات لازم را انجام دهد.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print