| 06 اردیبهشت 1398

نهادهای مسئول آشنایی کافی با فناوری ژئوسنتتیک‌ها را ندارند

1397/10/20 | 23:21 | 212 | 0
نهادهای مسئول آشنایی کافی با فناوری ژئوسنتتیک‌ها را ندارند

برخلاف پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی ژئوسنتتيك‌ها در سال‌های اخیر، جایگاه کشور ما در سطح بین‌المللی مناسب نیست و علت اصلی این عقب‌ماندگی شناخت ناکافی جامعه دانشگاهی و مهندسی از این تکنولوژی است.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، نشست علمی تخصصی «بازنگري روش‌هاي به كارگيري ژئوسنتتيك‌ها در روسازي معابر شهر تهران» با مشاركت انجمن ژئوسنتتيك ايران در سالن جلسات معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست فریدون مقدس‌نژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و یکی از موسسین انجمن ژئوسنتتیک ضمن اشاره مختصر به تاریخچه شکل‌گیری این انجمن قدمت به کارگیری الیاف در سازه‌ها را مربوط به 2500 سال قبل از میلاد دانست و گفت: در آن زمان از پاپیروس برای به‌سازی خاک استفاده می‌کردند و این فناوری قدیمی در طول زمان دستخوش تغییرات شده و پیشرفت چشمگیری در بکارگیری آن حاصل شده است. با این وجود برخلاف پیشرفت‌های چشمگیر این تکنولوژی در سال‌های اخیر، کشور ما هنوز جایگاه مناسبی در جهان بدست نیاورده است و علت اصلی این عقب‌ماندگی نیز شناخت ناکافی جامعه دانشگاهی و مهندسی از آن است.

در ادامه این نشست یحیی رضایت، از متخصصین خبره سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران با بیان اینکه برخلاف سابقه 5 هزارساله ژئوسنتتیک‌ها در جهان هنوز وزارتخانه‌های مرتبط و شهرداری‌ها آشنایی لازم با این فناوری را ندارند گفت: عدم مونیتورینگ فعالیت‌های قبلی، عدم شناسایی تجربیات موفق و ناموفق، تنوع کم و قدرت انتخاب محدود از نقاط ضعف نهادهای مربوط در این بخش است.

وی گردآوری مطالب آموزشی برای مشاورین، کارفرمایان و پیمانکاران، الزام تولیدکنندگان به داشتن آزمایشگاه کنترل کیفی و الزام پیمانکاران به خرید مصالحی که مشخصات فنی روی آن درج شده باشد را از جمله راهکارهای خروج از موقعیت کنونی دانست.

علیرضا نوری، مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی امور فنی و عمرانی، استاندارد‌سازی و امور بحران مرکز مطالعات نیز با بیان اهمیت اندرکنش ژئوسنتتیک و روسازی از نظر فنی و نیاز به شناخت اهمیت طول مهاری ژئوسنتتیک در آسفالت و تشریح آزمایش‌های مورد استفاده در این خصوص گفت: متاسفانه آزمایش استانداردی برای ارزیابی مقاومت برشی بین لایه‌های روسازی وجود ندارد و این پارامتر تاثیرگذار در بسیاری از پروژه‌ها مغفول می‌ماند.

نوری همچنین با اشاره به دو عملکرد اصلی ژئوسنتتیک‌ها که شامل مسلح نمودن و کاهش تنش است، نقش این مصالح در تقویت روکش آسفالتی و پیشگیری از بروز ترک را تشریح کرد.

سخنران بعدی این نشست سعید طولابی عضو هیات علمی دانشگاه ایلام به تشریح «روش‌های به کارگیری ژئوسنتتیک‌ها در روسازی معابر» پرداخت و برای به کارگیری این تکنولوژی در خیابان‌ها و جاده‌ها، الزام شرکت‌های سازنده را بر استانداردها و آیین‌نامه‌ها ارجح دانست.

این متخصص روسازی ضمن تشریح مدل‌های رایج در آنالیز عددی و اجزاء محدود و مدل پاریس اردوگان افزود: نباید از ژئوسنتتیک به عنوان یک مصالح پشتیبان و بدون توجه به ملزومات مهندسی آن استفاده شود.

در ادامه این نشست حمید صباغ، مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور کیمیا فرازاندیش راسا به ارائه تجربیات اجرایی در به کارگیری ژئوسنتتیک‌ها در روسازی‌های آسفالت پرداخت و مهمترین مشکل پیش روی این دانش مهندسی در ایران را عدم آرشیوسازی و مستندسازی این علم خواند و گفت: ما به سختی توانستیم اطلاعات ناقصی از 90 پروژه به کارگیری ژئوسنتتیک در کشور جمع‌آوری کنیم و این در حالی که مستندسازی پروژه‌های پیشینی از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری می‌نماید.

وی با بیان تجاربی که عدم رعایت نکات ساده فنی و مدیریت نیروی انسانی به عدم توفیق پروژه منجر شده است افزود: نصب، اجرا و آموزش درست طراحی و اجرای ژئوسنتتیک‌ها امری ضروری است و لازم است حتی رانندگان دست اندرکار اجرا نیز از آموزش صحیح بهره‌مند شوند.

در انتهای این نشست محمدرضا معماریان رئیس مرکز مطالعات ژئوتکنیک و مقاومت مصالح شهرداری تهران به عنوان عضو پنل تخصصی به تبیین اهمیت شناخت مشخصات فنی روسازی‌های کشور و توجه به تفاوت‌های آن با ملزومات سایر کشورهای دنیا پرداخت و این جلسه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان به پایان رسید.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print