| 06 اردیبهشت 1398

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با استفاده از تکنولوژی‌های نو

1397/10/17 | 13:19 | 153 | 0
کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با استفاده از تکنولوژی‌های نو

بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نو در ساختمان‌سازی به کاهش هزینه‌های ساخت و بهره‌برداری پروژه‌های عمرانی به ویژه ساختمان‌هایی با کاربری‌های خاص مانند بیمارستان و مراکز آموزشی کمک می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، صبح یکشنبه- 16 دی- سومين نشست از سلسله نشست‌هاي «آموزه‌ها و تجربيات بين‌المللي در حل مسائل شهري» با موضوع «مدل‌سازي اطلاعات ساختمان، ابزاري براي يكپارچه سازي تصميمات طراحي با تكنولوژي‌هاي نو در ساختمان: تجربيات شهر ژوهانسبورگ» در مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران برگزار شد.

در این نشست احسان سقط‌فروش عضو هيات علمي دانشگاه ويتز آفريقاي‌ جنوبي به معرفی یکی از راهکارهای مدل‌سازي اطلاعات ساختمان برای هماهنگی بین بخش‌های مختلف اعم از معماری، سازه، تاسیسات و غیره از طریق مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modelling) و چالش‌های عدم بهره‌مندی از این مدل‌سازی در فرآیند ساخت و بهره‌برداری از سازه‌ها به ویژه سازه‌هایی مانند بیمارستان، دانشگاه و سایر مراکز آموزشی پرداخت.

سقط فروش، BIM را حلقه مفقوده بین مهندسان معمار، عمران و بهره برداران معرفی کرد و گفت: این نحوه مدل‌سازی کمک می‌کند که برخوردهای زمانی و مکانی اقدامات و عملیات‌ در فرایند ساخت مشخص شود و از افزایش هزینه‌ها کاسته شود. از این فرایند در مراحل قبل از ساخت، حین ساخت و حتی بعد از ساخت می‌توان استفاده کرد و مشکلات پیش رو و رخ داده در بخش‌های مختلف ساختمان را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

وی در توضیح کارکرد نرم افزارهای نوین در ساختمان‌سازی به تجربه آتش‌سوزی پلاسکو اشاره کرد و گفت: اگر مدل چند بعدی پلاسکو در آن زمان موجود بود امکان واکنش بسیار سریع‌تر و مناسب‌تر نسبت آن شرایط وجود داشت و در نتیجه با فاجعه آنچنانی مواجه نمی‌شدیم.

از دیگر قابلیت های BIM می توان به آموزش نیروی انسانی برای آشنا شدن و کسب اطلاعات لازم با استفاده از قابلیت چند بعدی سازی بوسیله عینک‌های خاص اشاره کرد که به این طریق اطلاعات بسیار دقیق، کامل و جامعی از ساختمان و اجزای مختلف آن حتی قبل از هرگونه ساخت و ساز در اختیار افراد و کاربران قرار می‌دهد.

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print