| 06 اردیبهشت 1398

کارگاه آموزشی زلزله در منطقه 17 برگزار شد

1397/9/10 | 09:46 | 115 | 0
کارگاه آموزشی زلزله در منطقه 17 برگزار شد

در راستای ارتقاء ایمنی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، بازدید از دستگاه زلزله آزما و کارگاه آموزشی آمادگی در برابر زلزله با حضور تعدادی از کارشناسان و مدیران مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران،  چهارشنبه -6 آذر- با هماهنگی معاونت زیرساخت و طرح جامع مرکز مطالعات و به میزبانی ستاد بحران منطقه 17 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، در ابتدای برگزاری این کارگاه، محسنی، شهردار منطقه 17 به همراه معاون برنامه ریزی و توسعه این منطقه با حضور در میان کارشناسان مرکز مطالعات به آنها خوشامد گفتند و اظهار امیدواری نمودند که این دوره امکان عکس العملهای دقیق تر و مناسب تر در هنگام بروز زلزله را برای پرسنل آموزش دیده فراهم کند.

از جمله مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی می توان به آموزش حرفه ای و تمرین مهارت مقابله با زلزله، فرماندهی حادثه ( ( ICS، مدیریت برنامه ریزی ،شبیه سازی زلزله های معروف بم، طبس، کرمانشاه، کوبه، انجام تمرین در خصوص اقدامات لازم حین زلزله، شبیه سازی امواج P و Sاشاره کرد.

آرش امین، مخترع دستگاه زلزله آزما هدف از اختراع این دستگاه را شبیه سازی شرایط زلزله از طریق این دستگاه و تصحیح نحوه عملكرد و بهبود آمادگی عملی افراد، هنگام وقوع زلزله دانست. این دستگاه شبیه ساز هوشمند پرتابل موفق به كسب مدال طلایی مسابقه جهانی اختراعات آلمان در سال 2012 شده است.  وزن این دستگاه 4 تن و قابلیت شبیه سازی شتاب زلزله های مختلف دنیا را دارد. از دیگر ویژگی های این دستگاه قابلیت جمع شدن و حمل آن در حجم كوچكتر(23 متر مكعب) است که امکان جابجایی و نصب آن در هر محلی را به آموزش دهندگان می دهد.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور فنی و عمرانی، استاندارد سازی و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز ، با ارائه توضیحاتی در خصوص موارد مورد توجه در آئین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ) به بیان برخی نکات فنی اقدام نمود.

نوری پس از پایان این جلسه اظهار داشت: یکی از عوامل تعیین کننده در حفظ یا از میان رفتن جان افراد در هنگام وقوع زلزله این مهم است که آیا فرد امکان تصمیم گیری صحیح و آنی در هنگام بروز مخاطره را دارد یا خیر. این دستگاه با فراهم ساختن آمادگی در افراد، امکان تصمیم گیری سریعتر را برای افراد فراهم می سازد. همچنین دغدغه مند نمودن همکاران در این خصوص که آیا محیط کار و زندگی ایشان امن است یا خیر، می تواند به ایمن سازی محیط توسط خود ایشان منجر شده یا این مطالبه را در ایشان به وجود آورد تا نسبت به ایمن شدن محیط اقدام مقتضی صورت پذیرد.

 

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print