| 06 اردیبهشت 1398

روایت جامعه شناسانه از پیاده روی اربعین

1397/8/12 | 11:39 | 118 | 0
روایت جامعه شناسانه از پیاده روی اربعین

«روایت مردم شناسانه و جامعه شناسانه از پیاده روی اربعین و جاماندگان 1396» از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، این کتاب را گروهی از نویسندگان و مشاوران با ویراستاری محمدرضا جوادی یگانه و محمد روزخوش تهیه کرده اند. با توجه به اینکه راهپیمایی اربعین و وجوه مختلف آن کمتر مورد بررسی علمی قرار گرفته است این کتاب تلاش می کند تا گزارش دست اولی در اختیار جامعه علمی قرار دهد.

رویکرد اصلی در این روایت ها، توصیف راه پیمایی و جنبه های متنوع آن است. گزارش های دقیق مبتنی بر «توصیف غنی» از این مناسک مهم و موثر نه فقط یافته های بی بدیل و غیرقابل جایگزینی از معناها و تفسیرهای کنشگران آن به دست خواهد داد بلکه در سطح تحلیل کلان اجتماعی و فرهنگی نیز می تواند مفید و راهگشا باشد.

در این کتاب آمده است: «راهپیمایی اربعین به ویژه در مسیر نجف به کربلا در روزهای منتهی به اربعین، به بزرگ تریبن مراسم جمعی شیعیان بدل شده است که گذشته از سویه های کلان اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و اثرات آن در جهان اسلام، در سطح فردی تجربه ای بی بدیل برای مشارکت کنندگان، اعم از زائر و موکب داران و خادمان به شمار می آید.

مناسک اربعین از یک سو میدان تازه ای برای تبادل اجتماعی و فرهنگی شیعیان جهان و به ویژه منطقه به وجود آورده است و از جانب دیگر به تدریج در آیین های عزاداری و زیست اجتماعی دینداران در ایران نیز بازتولید شده است.

یکی از تاثیرهای اخیر آن آیین جاماندگان است که در روز اربعین در تهران و به شکل پیاده روی از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی برگزار می شود.»

rating
به اشتراک گذاری

اخبار مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print