| 24 آبان 1398

نشست علمي-تخصصي «آشنايي با ابزارهاي نوين رصد فناوري»

1397/2/25 | 15:57 | 280 | 0
نشست علمي-تخصصي «آشنايي با ابزارهاي نوين رصد فناوري»

نشست علمي-تخصصي «آشنايي با ابزارهاي نوين رصد فناوري» با تاكيد بر تحليل پتنت، یازده اردیبهشت ماه با حضور دکتر برنایی (مدیر عامل شرکت دانش بنیان ایده سازان عصر آفتاب) به عنوان سخنران و جمعی از مدیران و نمایندگان سازمانها و معاونتهای شهرداری تهران در سالن همایش مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست دکتر نوری، مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور فنی و عمرانی، استاندارد سازی و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ضمن عرض خیر مقدم و تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه، با اشاره به نقش اختراعها در ارزیابی و درک سمت و سوی حرکت فناوری اظهار داشت: یکی از راههای مهمی که برای رصد مسیر فناوری به کار می رود بررسی اختراعهای ثبت شده در آن حوزه از فناوری است. در حقیقت همان طور که انعکاس علم را می توان در مقالات یافت، تازه های فناوری نیز در اختراعات و پتنتها منعکس می شوند. در اصل مرزهای فناوری از طریق ابزار پتنت قابل شناسایی است. بیش از 80 میلیون پتنت در دنیا منتشر شده است که برخی از آنها بیش از 200 صفحه هستند که بررسی حجم عظیم پتنتها نیازمند تحلیل تخصصی است که باید با رویکردی تخصصی مورد بررسی قرار گیرند.

ایشان در ادامه افزودند: تحلیل پتنت، مزایای بسیاری برای ارگانهایی همچون شهرداریها دارد. شمار بسیاری از عرضه کنندگان فناوری وجود دارند که بر اساس منافع تجاری تنها بخشی از حقایق مربوط به فناوری خود را به مشتری منتقل می سازند. به عنوان مثال زمانی که شهرداری تهران اقدام به خرید نوع خاصی از دوربین پلاک خوان می کند، ممکن است برخی نکات در خصوص فناوری پنهان بماند و چه بسا دوربینی با تکنولوژی رو به افول خریداری شود. در حالی که تکنولوزی جدیدی در حال ورود به بازار باشد که هزینه پایینتر و کیفیت بیشتری را فراهم سازد اما شهرداری تهران از آن بی اطلاع و در نتیجه محروم شود.

ایشان با طرح این سوال که چگونه به منبعی از داده دست پیدا کنیم که بفهمیم کدام فناوری از کدام شرکت است و آیا روند رو به رشد دارد یا خیر؟ ادامه داد: شرکتهای بزرگ دنیا نمی توانند بدون ثبت اختراع مربوط به محصولاتشان در دنیای امروز دوام آورند و لذا یکی از کلیدهای دستیابی به اطلاعات فنی صحیح شرکتها بررسی پتنتهای آنهاست.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، امیرحسین برنایی، از کارگزاران کانون پتنت و مدیر عامل شرکت دانش بنیان ایده سازان عصر آفتاب به عنوان سخنران این نشست، با ذکر جایگاه «پتنت» و سیستم ثبت اختراع در طول زمان، آن را یکی از اصلی ترین راه های حفاظت از دستاوردهای فنی در دنیای امروز دانست که قدمتی نزدیک به 250 سال در دنیا دارد و افزود: برخلاف قرون گذشته که روند تولید یک صنعت در قالب راز تجاری در میان خانواده ها و اقوام حفظ میشود و منجر به عدم پیشرفت و نابودی آن در طول زمان میشد، در دنیای امروز حفاظت فناوری از طرق سیستم ثبت اختراع این امکان را به صاحبان دستاوردها و اختراعات می دهد که در عین حفاظت از حقوق مادی خود دستاوردهای اختراعی خود را برای جامعه افشا کنند که این خود نیز موجب پیشرفت انفجار گونه جامعه بشری طی قرنهای اخیر شده است.

برنایی در بخش دیگری از سخنانش به معرفی ابزار تحلیل پتنت پرداخت و گفت: استخراج، دسته بندی و آنالیز اطلاعات پتنت ها یک حوزه‌ی مشخص فنی است. وی تصریح کرد ابزار تحلیل پتنت با توسعه فناوری اطلاعات طی چند دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته و ژاپنی ها مبدع آن بوده اند.

وی دستاوردهای تحلیل پتنت را به سه بخش علمی و فنآوری، اقتصادی و حقوقی تقسیم بندی و خاطر نشان کرد: همواره در کشور ما یکی از مشکلات سیاستگذاری، نبود ابزارهای مناسب برای در اختیار قرار دادن اطلاعات مناسب (به عنوان مواد خام تصمیم سازی) می باشد، که استفاده از ابزار تحلیل پتنت در این خصوص می‌تواند بسیار راه گشا باشد.

به گفته ی وی مراکز تحقیقاتی موجود در کشور باید از مشکل و راه حل، توامان با خبر باشند و از پیمانکاران علمی خود مسیرهای به روز را جویا شوند که متاسفانه در حال حاضر این روند حاکم نیست و به همین دلیل به پدیده هایی مانند داده سازی در مراکز علمی مواجه می شویم؛ نبود ابزار مناسب نیز یکی دیگر از مسائل در این مسیر عنوان شد..

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه متدولوژی تحلیل پتنت سفارشی کردن پروژه است بنابراین در این مسیر فعالیت ویژه ای انجام می شد که بعضا زمان بر و هزینه بر بوده، ولی ویژگی منحصر به فرد تحلیل پتنت پاسخ به سئوالاتی مشخص، بر گرفته از نیاز کارفرما است.

وی در خصوص مراحل انجام یک پروژه تحلیل پتنت گفت: تشخیص چالش و مساله نخستین و سخت ترین بخش تحلیل پتنت می باشد.

دومین مرحله جستجو و استخراج اطلاعات است.

و سومین مرحله نیز تدوین بانک اطلاعاتی و تحلیل اطلاعات می باشد.

دکتر برنایی افزود، برخلاف تصور عمومی در ایران، پتنت یک ابزار علمی و تولید دانش نیست؛ بلکه پتنت یک ابزار تجاری و شاخص قدرت فناوری شرکتهاست

وی با بیان این مطلب که در ایران «پتنت » به اندازه کافی شناخته شده نیست ، افزود: متاسفانه شناخت اندکی هم که از پتنت و مزایای ثبت و تحلیل آن وجود دارد شناخت دقیق و درستی نیست و از دلایل این امر هم می توان به گپ فناوری ایران با دنیای توسعه یافته، ریشه های تاریخی ایران، در حال توسعه بودن و تحریم بودن کشورمان اشاره کرد.

rating
به اشتراک گذاری

نشست‌های مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print