| 06 اردیبهشت 1398

نشست تخصصی روند تغییرات فرهنگی در تهران

1397/2/11 | 11:13 | 131 | 0
نشست تخصصی روند تغییرات فرهنگی در تهران

در سه دهه اخیر تهران شاهد رشد شاخص های فرهنگی به ویژه در میان قشر متوسط به بالای جامعه بوده است که افزایش درک هنری، آزادی انتخاب، تغییر سبک زندگی و برخوردهای زبانی از جمله مواردی است که اتفاقا شهرداری تهران در آنها نقش مهمی داشته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمد جواد غلامرضا کاشی، مدیر علمی پروژه «روند تغییرات فرهنگی در شهر تهران» در نشستی که صبح سه شنبه-18 اردیبهشت- در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد، از بررسی روندهای جزیی در این پروژه با نگاه کل نگر خبر داد.

کاشی نیاز شهرداری به عنوان کارفرما از انجام این پروزه مطالعاتی را ترسیم و درک کلیت فضای شهری تهران دانست و افزود: شهر در مجموع وضعیت نامتعینی دارد که پیچیدگی های آن هر روز هم بیشتر می شود با این حال باید تصویر کلی از شهر داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی مناسبی نیز داشته باشیم.

وی به رنج و تنهایی و غربت فردی در شهرهای بزرگ اشاره کرد و گفت: این همه ناشی از عدم درک انسان از کلیت زندگی ، فضای زندگی است و در صورتی که این شناخت و درک صورت بگیرد آرامش و تشخص به فرد داده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی مسجد، دولت، دانشگاه و بازار را 4 نهاد کلان شهری در تهران نام برد و گفت: علیرغم اینکه پیش از این ائتلاف رقابتی بین این 4 نهاد وجود داشته، در 60 سال اخیر موازنه چهارگانه در تهران شکل گرفته است و در کنار آنها 5 عرصه لذت، توسعه و پیشرفت، دین، سیاست و کسب و کار نیز شکل گرفته است.

به گفته ی وی از سال 80 به بعد تهران شاهد قدرت نمایی عرصه کسب سود فردی و لذت به طور مشخص تر بوده است.

وی با بیان اینکه نهادهای مدیریتی نسبت به گذشته بسیار ناتوان تر در حل مسایل شهر هستند، گفت: مشکلات هر روز خود را بیشتر نمایان می کنند و احساس بین مردم و نهادها این است که چیزی حل نمی شود و این تصویر تهران را مشکوک، مخاطره آمیز و مبهم در نزد شهروندان می کند.

در ادامه این جلسه مرتضی مردیها، عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ پژوهی با انتقاد از سوگیری محقق در پروژه «روند تغییرا فرهنگی در شهر تهران» گفت: البته که نمی توان در پژوهش ها سوگیری نداشت ولی موضع محقق در این تحقیق آشکارگی فراوانی دارد. سوگیری عدالت محور، نگاه به فرودستان و نگاه ویژه به جلوه های منفی نوعی غمگساری رمانتیک است.

این جامعه شناس افزایش طلاق را نشانه ای از فروپاشی اجتماعی ندانست و تصریح کرد: برخلاف اینکه از طلاق به عنوان یکی از شاخص های از بین رفتن همبسگی اجتماعی در جامعه یاد شده است اما در دنیای مدرن این آفت نیست و تمامی جوامع نیز به آن دچارند.

وی جنبش زنان را یکی از موفق ترین جنبش های 4 دهه اخیر در ایران دانست و افزود: تنها نباید به بعد منفی و مضرات طلاق نگاه کرد، طلاق برخی خانم ها را از یوغ بردگی و اجبار رها می کند که به این قسمت کمتر توجه شده است.

این استاد دانشگاه با انتقاد جدی از تراکم فروشی های شهر گفت: منطق سوداگری که در تهران وجود داشته در تمامی شهرها حاکم است و درصورتی می توان از آن ایراد گرفت که بدیلی برای آن در دسترس باشد که متاسفانه در تهران با آن شرایط مواجه نیستیم.

مردیها همچنین با اشاره به منفی انگاشتن رشد مال ها در تهران تصرح کرد: بزرگراهی شدن تهران و گسترش مال ها به تنهایی به از بین رفتن خاطرات جمعی می انجامد؛ به طوری که شهرهایی مانند نیویورک و پاریس هم همین روند گسترش و توسعه را طی کردند ولی برای حفظ معماری و هویت در ان شهرها تلاش شد و باید در تهران نیز این اتفاق بیافتد.

به گفته ی وی در سه دهه اخیر تهران شاهد رشد شاخص های فرهنگی به ویژه در میان قشر متوسط به بالای جامعه بوده است که افزایش درک هنری، آزادی انتخاب، تغییر سبک زندگی و برخوردهای زبانی از جمله مواردی است که اتفاقا شهرداری تهران در آنها نقش مهمی داشته است.

rating
به اشتراک گذاری

نشست‌های مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print