| 24 آبان 1398

کارگاه تخصصی مسئله شناسی در تحقیقات کاربست محور شهری

1397/1/18 | 10:16 | 380 | 0
کارگاه تخصصی مسئله شناسی در تحقیقات کاربست محور شهری

مجتبی بیات برگزاری کارگاه تخصصی مسئله شناسی در تحقیقات کاربست محور شهری را آغاز مسیری برای مهارت افزایی مدیران مناطق و کارشناسان دخیل در حوزه پژوهش‌ خواند و از برنامه‌ریزی برای برگزاری منظم این کارگاه‌های علمی در سال 97 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران آرش نصر اصفهانی معاون‌ مطالعات‌ و برنامه‌ريزی‌ مديريت، اموراجتماعی و اقتصادی مرکز مطالعات با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی و تبیین نسبت تحقیق و پژوهش با فرآیند سیاست‌گذاری در شهرداری تهران دارای اهمیت بسزایی است گفت: در حال حاضر اولویت مرکز مطالعات اثر بخش نمودن نتایج تحقیقات در اقدامات شهرداری است و این موضوع از طریق کاربست‌محور کردن پژوهش‌ها در معاونت‌های تخصصی در حال پیگیری است.

در ادامه این جلسه مجتبی بیات مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی امور مناطق در تکمیل سخنان نصر اصفهانی یکی از راهبردهای مرکز مطالعات در خصوص راهبری پژوهش‌‌های کاربست‌محور را مهارت افزایی افراد دخیل در تحقیق و پژوهش دانست و گفت: اگر بتوانیم با انجام ولو یک پژوهش کوچک مقیاس و برنامه‌ریزی برای کاربست نتایج آن باری از دوش شهرداری و شهروندان برداریم قدمی بزرگ در راستای کارآمدی مدیریت شهری و افزایش رضایت شهروندان برداشته‌ایم.

حسین ایمانی‌جاجرمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس موسسه تحقیقات اجتماعی این دانشگاه به عنوان سخنران اصلی این کارگاه آموزشی با اشاره به اهمیت مسأله‌شناسی، آن را بخش مهمی از فرآیند پژوهش دانست و گفت: بیان مسأله و تعریف دقیق آن بیش از نیمی از یک پژوهش کاربست‌محور است.

رئیس موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران کارشناسان توانمند را موتور توسعه یک سازمان موفق خواند و افزود: ضعف ارتباطی میان فرآیند تحقیق و پژوهش با اجرای پروژه‌های شهری از مهم‌ترین آسیب‌های شهرداری تهران است و عدم توجه به این رکن اساسی منجر به تداوم مشکلات درسطوح خرد و کلان شهری و درنهایت نارضایتی شهروندان خواهد شد.

وی افزود: مهم‌ترین قدم در اثربخشی و مطلوبیت کاربست نتایج مواجه‌ی روشمند با مشکلات شهر و مشارکت همه ذی‌نفعان از جمله شهروندان در تحقیقات است.

گفتنی است این نشست با حضور روسای ادارات کل تشکیلات و بهبود روش‌ها و کارشناسان تحقیق و توسعه شهرداری‌های مناطق 22 گانه در سالن اجتماعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران برگزار شد

rating
به اشتراک گذاری

نشست‌های مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print