| 24 آبان 1398

نشست تخصصی «نسبت میان اندیشه‌ها و مکاتب اقتصادی با مدیریت شهری»

1396/12/16 | 14:53 | 313 | 0
نشست تخصصی «نسبت میان اندیشه‌ها و مکاتب اقتصادی با مدیریت شهری»

در ابتدای این نشست که به همت معاونت مطالعات و برنامه ریزی مدیریت، امور اجتماعی و اقتصادی مرکز و با حضور جناب آقای دکتر یگانه برگزار شد، مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی مالی و اقتصاد شهری، آقای عسکری هدف از برگزاری این نشست را همسان‌سازی تئوریک در مبانی نظری به منظور سرعت بخشی در سیاستگذاری برنامه 5 ساله سوم شهرداری و تدوین برنامه‌ها و لوایح خواند. وی افزود: به همین منظور برنامه‌ریزی لازم برای استفاده از صاحب‌نظران علمی و متخصصین دانشگاهی در قالب برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی صورت گرفته است.

در ادامه این نشست علی دینی ترکمانی اقتصاددان برجسته و عضو هیأت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با اشاره به نسبت میان اندیشه‌ها و مکاتب اقتصادی با مدیریت شهری گفت: ایران دچار بحران فراگیر توسعه می‌باشد و تهران به عنوان نماد این بحران درگیر چالش‌ها و مشکلاتی نظیر ترافیک شدید، اتلاف انرژی، فرسایش روحی و روانی ناشی از تردد خودروها، دستفروشی، حاشیه نشینی و بحران انباشت سرمایه شده است.

وی به مصلی و مترو تهران به عنوان مصادیق بحران انباشت سرمایه در تهران اشاره کرد و افزود: پروژه متروی تهران بر مبنای نیاز دهه 60 طراحی و شروع شده است و امروز با چند خط محدود کارایی لازم را همانند خطوط متروی سایر کلان‌شهرهای توسعه یافته نداشته و در حل معضل حمل و نقل زمینی، تک سرنشینی و آلودگی هوای تهران ناکام مانده است.

دینی ترکمانی ادامه داد: ظرفیت جذب سرمایه در همه سطوح از کلان تا بنگاه داری در کشور پایین است و این سطح از ظرفیت جذب، توانایی انباشت سرمایه بدون ایجاد فشارهای تورمی و انتقال دانش علمی و فنی رایج در دنیا را ندارد و پیامدهای خاص این موضوع در مدیریت شهری نمایان شده است.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اضافه کرد: از دیگر مصادیق برجسته ضعف مدیریتی در کشور سیاست توسعه مسکن شهری است که بعد از انقلاب تحت آرمان‌های عدالت گرایانه با تقسیم زمین آغاز شد و با بوجود آمدن مشکل کمبود زمین به برج سازی از دهه 80 رسید و در ادامه این سیاست غلط به مسکن مهر در بیابان‌ها انجامید و امروز به یک کلاف سردرگم در این خصوص مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: اگر سیاست اکباتان‌سازی را ادامه میدادیم، مساحت شهر تهران با جمعیت 8 میلیونی 20 در صد کمتر از مساحت امروز بود و شهر تهران اینگونه با کمبود زمین و افزایش قیمت مواجه نبود.

دینی ترکمانی در پایان سخنان خود خواستار استقرار سنت شنیدن نقد در نظام کارشناسی و فضا سازی برای شکل‌گیری چیزی که هابرماس از آن به نام سپهر عمومی یاد می‌کند شد و گفت: در صورت ایجاد این فضا با هدف گفتگوی عمومی برای طرح چالش‌های مدیریت شهری می‌توان به آینده امیدوار بود.

rating
به اشتراک گذاری

نشست‌های مرکز

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print