| 06 اردیبهشت 1398

اصول مدیریت در شرایط اضطراری

1396/8/7 | 09:56 | 558 | 1
اصول مدیریت در شرایط اضطراری

قرارگیری اکثر سکونتگاه‌های انسانی کشور و ازجمله کلان‌شهر تهران در پهنه خطر حوادث غیرمترقبه طبیعی ازجمله زلزله، سیلاب و مانند آن، وضعیتی را فراهم آورده که پرداختن به مباحث مدیریت در شرایط اضطراری و بحران را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. ازاین‌رو مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به‌عنوان بازوی فکری مدیریت شهری تهران، همواره اهتمام خود را بر این مبنا قرار داده تا با انجام پژوهش‌ها و مطالعات شهری شرایطی را فراهم آورد که از طریق بهره‌گیری از تجربیات جهانی در زمینه مدیریت شرایط اضطرار، به ارتقای سطح دانش مدیران ودست‌اندرکاران حوزه مدیریت بحران شهر تهران منجر شود. به همین دلیل در راستای دستیابی به اهداف مورد نظر در راستای ارتقای ایمنی شهر تهران در کنار بیش از ده عنوان مجموعه دانش شهر که در این حوزه نگاشته و منتشرشده، مرکز مطالعات ترجمه کتاب حاضر را در دستور کار خود قرار داد.

کتاب «اصول مدیریت در شرایط اضطراری؛ مسائل و مباحث ویژه مخاطرات و راهبردهای کاهش خطر» نتیجه هم‌افزایی و تلاش گروهی از متخصصین حرفه‌ای مدیریت بحران با برخورداری از وسعت و عمق لازم از دانش و تجربه، ازجمله کتاب‌هایی است که می‌کوشد تا با ارزیابی و درس گرفتن از گذشته و ارائه بهترین و تأثیرگذارترین اقدامات و از طریق ادغام و یکپارچه‌سازی از علم، تخصص مدیریتی و تجربه، گام نهایی را در گسترش «علم» مدیریت شرایط اضطراری بردارد. کتاب بر اساس تخصص مدیران بحران حرفه‌ای که تجربه خود را در این زمینه با علوم و درکشان از اجتماعاتی که در آن کار می‌کنند، بر روی فرایند «همه نوع ریسک و همه نوع مخاطره» با به اشتراک‌گذاری تعدادی از عناصر کلیدی و مهم در خصوص چگونگی واکنش به مخاطرات و ترمیم و بازیابی مجدد در مورد موضوعات ویژه مخاطرات مشخص، بسط داده‌شده ‌است. مطالب این کتاب به افزایش درک خوانندگان از برخی حوادث جاری و آنچه روزانه در اطراف هر یک از سکونتگاه‌های انسانی روی می‌دهد، کمک می‌کند. با صرف زمان و با استفاده از اطلاعات موجود، مدیران شهری آمادگی بهتری خواهند داشت تا بخشی از راه‌حل مسائل روزمره شهر باشند.

امید است مطالعۀ این کتاب بتواند دیدی عملی و درعین‌حال راهبردی از حوزه مدیریت بحران را در اختیار تمامی دست‌اندرکاران مدیریت شهری قرار دهد و در ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان دستگاه‌های متولی مدیریت بحران تأثیرگذار باشد.

rating
به اشتراک گذاری

انتشارات مرکز کتاب ها

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print