مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران
ورود به سایت
        عضویت
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران

» سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران
وظیفه اصلی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نجات جان انسان‌ها، مهار و اطفاء حريق و حفاظت از ثروت هاي ملي در مقابل آتش‌سوزي و عوارض و سوانح ناشي از آن؛ آموزش هاي لازم در امور آتش‌نشاني و خدمات ايمني در سطوح مختلف براي كاركنان و افراد خارج از سازمان طي برنامه‌هاي زمان‌بندي شده؛ ايجاد و توسعه ايستگاه هاي مورد نياز و بهره‌برداري از آن‌ها؛ انجام تمهيدات لازم جهت مقابله و تمهيدات لازم براي كاهش آثار سوء ناشي از حوادث و سوانح و نظارت و كنترل بر تحقق شرايط ايمني ساختمان ها و استانداردهاي تجهيزاتي ساختمان ها درمقابل سوانح گوناگون در سطح شهر تهران می‌باشد. این سازمان با بهره‌گیری از تجهیزات به روز و نیروی انسانی آموزش دیده در چند سال اخیر عملکرد مناسبی را از خود در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته و روندی روبه جلو را برای خود ترسیم کرده است.

سابقه آتش‌سوزي در دنيا، چيزي كم از تاريخ كشف آتش توسط انسان ندارد و بدون آن كه نيازي به ارائه مدارك و اسناد تاريخي باشد، مي‌توان حدس زد و باور داشت كه انسان از وقتي آتش را شناخت، ‌پيوسته درمعرض خطرات ناشي از آن بوده است. براساس ‌اسناد و مدارك موجود، واضح است که افزون بر آتش‌سوزي‌هاي مهيبي كه در ايران اتفاق افتاده، مردمان كشورهاي ديگر نيز بارها صدمات سنگين ناشي از حريق‌هاي عمدي يا اتفاقي را تجربه كرده‌اند. به همين دليل، ‌از ديرباز يافتن راه‌هايي براي مقابله با آتش‌سوزي مورد توجه مردم بسياري از نقاط جهان بوده است.
با‌اين حال، تا حوالي قرن هفدهم ميلادي، ‌مطالعات و اقدامات ملت‌ها براي مبارزه با آتش‌سوزي، ‌حالتي منطقه‌اي، ‌پراكنده و غير منسجم داشت و مردمان هركشوري براساس امكانات و يافته‌هاي خودشان عمل مي‌كردند. اما از آن زمان به بعد، با پيشرفت علم و صنعت و رشد ناگهاني اطلاعات جوامع بشري درزمينه موضوعات مختلف كه زمينه ساز بسياري از اختراعات و ابتكارات بود، ‌دستگاه‌هاي آتش‌نشاني متعددي توسط ملل مختلف ابداع و درسطح دنيا پراكنده شد و درطول زمان تكامل يافت و چون معمولاً تمام ابداعات و اختراعات بشري زاييده احتياج است، ‌آتش‌سوزي مهيب و گسترده‌اي كه درشهرهاي بزرگي مثل توكيو، ‌لندن، نيويورك و... به وقوع پيوست، باعث شد تا مردم جوامع مختلف، براي مقابله با حوادث مشابه آن‌ها، ‌مراكزي تأسيس كنند و تجارب خود را دراختيار همديگر قراردهند و نتيجه آن همكاري، ‌تأسيس سازمان‌هاي متعدد آتش‌نشاني بود كه امروزه درسطح دنيا داير است و مدرن ترين تجهيزات اطفاء‌ حريق را دراختيار دارند
براي ارايه خدمات استاندارد و مطابق با معيارهاي روز، مقايسه وضعيت فعلي سازمان‌هاي آتش‌نشاني كشور با وضعيت اين سازمان‌ها در ديگر نقاط دنيا لازم مي‌باشد. برآورد فاصله سازمان‌هاي آتش‌نشاني كشور با استانداردهاي جهاني، اولين گام در اين رابطه مي‌باشد. نحوه مديريت بحران در شرايط خاص مي‌تواند راهگشايي براي بهبود وضعيت سازمان‌هاي آتش‌نشاني كشور و همچنين ارايه دهنده راه‌حل و الگويي مناسب براي ارتقاي سطح خدمات آنها باشد.
تلاش براي تدوين ضوابط و مقررات در اين كشورها يك روند بي­پايان است و همپاي توسعه زندگي و مخاطرات وابسته به آن، به پيش مي‌رود. مجموعه قوانين و مقررات ايمني و آتش‌نشاني كشور انگلستان، بالغ بر هجده جلد است. در امريكا، انجمن حفاظت از حريق160 كميته تخصصي كاري دارد كه از سال 1896 تاكنون ده جلد كتاب در زمينه ضوابط و مقررات پيشگيري از حريق منتشر كرده و اين ضوابط مورد استفاده بيش از هشتاد كشور عضو اين اتحاديه قرار گرفته است.
این گزارش به بررسی امکانات، توانمندی‌ها و شیوه‌های خدمات‌رسانی این سازمان پرداخته و سعی دارد روند تغییرات در وضعیت تجهیزات، نیروی انسانی و عملکردهای سازمان را در طی چند سال اخیر مورد بررسی قرار دهد. 

برای دریافت فایل گزارش مذکور  اینجا  کلیک کنید


  نظرات


تاریخ انتشار مطلب:  1391/9/7 تعداد مشاهده: 792  | چاپ مطلب : print