مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران
ورود به سایت
        عضویت
مهمترین پروژه های معماری دنیا در سال 2012

» مهمترین پروژه های معماری دنیا در سال 2012
مهمترین پروژه های معماری دنیا در سال 2012
انجمن معماران آمریکا شش پروژه مهم معماری دنیا را در پایان سال 2012 معرفی کرده است. معیارهای مهم برای این انتخاب شامل اهمیت بنا، مقیاس استفاده و نوآوری در طراحی بوده است.

انجمن معماران آمریکا شش پروژه مهم معماری دنیا را در پایان سال 2012 معرفی کرده است. معیارهای مهم برای این انتخاب شامل اهمیت بنا، مقیاس استفاده و نوآوری در طراحی بوده است.


1دفتر مرکزی گروه مالی DNB در اسلو

شرکت هلندی MVRDV برای نزدیک به 20 سال است که اغلب در پروژه‌های خود از اشکال هندسی استفاده کرده است. دفتر مرکزی گروه مالی نروژی DNB که در محلهrvika  در شهر اسلو در دست احداث است اما از این قاعده مستثنی است. این ساختمان اساساً یک جعبه بزرگ از لوگوهای کوچکتر است. مدیر پروژه Winy Maas معتقد است اجزای منحصر به فرد بلوک به نور طبیعی اجازه وارد شدن به ساختمان را می‌دهد. خارج کردن برخی از این لوگوها و اضافه کردن آنها در بخش‌های دیگر ساختمان جهت ایجاد فضاهای فوق‌العاده زیبای خارجی برای ساختمان است. این بازی سبب ایجاد یک ساختار پیچیده و غیر منتظره برای ساختمان شده است.2. هتل Pazhou در شهر گوانژو

هتل Pazhou که توسط شرکت بین المللی Aedas طراحی شده است، فضاهای مربوط به اقامت و اتاق‌های هتل را بر روی دو پایه عظیم‌الجثه خود که نزدیک به 200 متر ارتفاع دارند قرار داده است. این پایه‌ها که به شکل آتریوم طراحی شده‌اند، در طبقه همکف فضاهای جانبی هتل نظیر نمایشگاه، لابی و فضاهای تجاری را در بر می‌گیرند. این ساختمان جدید که در منطقه به سرعت در حال گسترش Pazhou گوانگژو قرار دارد تلاش می‌کند تا در میان طرح‌های عظیم در حال احداث منحصر بفرد جلوه کند.


3. مرکز هنری آذربایجان در باکو

منحنی‌های معروف و منحصربفرد زاها حدید در مرکز فرهنگی حیدر علی اف، جلوه دیگری از کارهای این معمار معروف را به نمایش می‌گذارند. این خطوط که فرم سیال و منعطف ساختمان را تشکیل می‌دهند بخشی از لایه‌های توپوگرافی طبیعی و چشم‌انداز سایت هستند که به همراه بتن تقویت شده و شیشه شکل کلی بنا را نمایان می‌کنند. این مکان جدید که قرار است نقش محوری در توسعه مجدد پایتخت آذربایجان ایفا کند، شامل بخش‌های مسکونی، بخش کنفرانس با سه سالن مجزا، یک کتابخانه و یک موزه ملی نیز خواهد بود.

4. مرکز رسانه ای ققنوس در پکن

مرکز رسانه‌ای بین‌المللی پکن با نام ققنوسکه توسط معماران هرزوگ و مارون طراحی شده است، ویژگی‌های پیچیده مجموعه‌ای از ساختمان‌ها با دفاتر کار و امکانات پخش تلویزیونی را به نمایش می‌گذارد که در لفافی از فولاد مخصوص به شکل یک شیرینی دونات به طرز ماهرانه‌ای پیچیده شده‌اند.

5. برج پل در لندن

از میان تمام ساختمان‌هایی که برای المپیک 2012 به خط آسمان شهر لندن اضافه شده است، بدون شک پل برج لندن، واقع در ساحل جنوبی رودخانه تایمز و در کنار مرکز حمل و نقل پل لندن نمونه‌ا‌ی منحصر بفرد و استثنایی است. این برج که توسط معمار معروف رنزو پیانو طراحی شده است در 72 طبقه و 300 متر ارتفاع، و در میان ساختمان‌های عمدتاً کم ارتفاع اطراف به عنوان بلندترین ساختمان در اتحادیه اروپا شناخته خواهد شد. نمای آن از پانل‌های شیشه‌ای ساخته شده و با افزابیش ارتفاع از حجم آن کاسته خواهد شد. این برج شامل، ادارات، آپارتمان، هتل و آبگرم، رستوران‌ها، مغازه ها، و... خواهد بود.


6. مرکز کنفرانس در چین

مرکز بین‌المللی کنفرانس در شهر دالیان چین با حدود 120هزار مربع مساحت که شامل فضاهای نمایشگاهی و سالن‌های متعدد یکی از بزرگترین پروژه‌های انجام شده تا به امروز است که توسط معمار دیکانستراکتیویست معروف کوب‌هیمل‌بلاو طراحی شده است. ساختمان شناورگونه که توسط یک ساختار عظیم و منحصر بفرد نگهداشته می‌شود به همراه ناهمواری نمای بیرون ساختمان که نمادی از نیروی امواج دریاست، پیشینه و تاریخچه دالیان به عنوان یک بندر مهم را به تصویر می‌کشد. 


  نظرات


تاریخ انتشار مطلب:  1391/9/7 تعداد مشاهده: 2591  | چاپ مطلب : print