بیاب
 • انتشارات

  مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منابع مطالعاتی گوناگونی در قالب کتاب، نشریه، گزارش و ... منتشر می کند

  بیشتر

 • فراخوان پژوهشی

  اطلاع رسانی فراخوان های پژوهشی و چگونگی شرکت در اجرای این طرحها و دریافت دستورالعمل و فرم های مربوطه

  بیشتر

 • همایش و نشست

  اطلاع رسانی و تقویم برگزاری نشست های تخصصی و همایش های داخلی و بین المللی در حوزه های مختلف مدیریت شهری .

  بیشتر

 • همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

  حمایت از پایان نامه ها، شبکه ملی مراکز پژوهشی، همکاری با انجمن ها و مراکز تحقیقاتی

  بیشتر

آخرین گزارش‌ها
آخرین اخبار
راهبردهای کاهش فقر شهری منتشر شد
1397/8/21

کتاب «راهبردهای کاهش فقر شهری ؛ بررسی شش شهر در هند» با ترجمه زریر نگین تاجی و احمد امامی میبدی از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شد.

«راهنمای تعیین ظرفیت معابر شهری» منتشر شد
1397/8/12

مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران ترجمه روان و قابل استفاده از راهنمای ظرفیت راه‌های کشور ایالات متحده آمریکا  (HCM 2010) را در قالب 3 مجلد در دستور کار دارد که جلد نخست آن منتشر شده است.

روایت جامعه شناسانه از پیاده روی اربعین
1397/8/12
مرکز مطالعات با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات منتشر کرد

«روایت مردم شناسانه و جامعه شناسانه از پیاده روی اربعین و جاماندگان 1396» از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

«بازارسازی فرهنگی» و «توسعه بدون خودرو» به چاپ دوم رسید
1397/7/29

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران دومین چاپ کتاب «نگاهی بر بازار محصولات جانبی انیمیشن و سایر محصولات فرهنگی پرطرفدار در ایران» نوشته ی محمد مهدی ایزدخواه و «توسعه بدون خودرو» نوشته ی لوید رایت و ترجمه جلیل شاهی منتشر شد. شمارگان چاپ دوم هر دو کتاب یک هزار نسخه است.

معاون شهردار: از طرح تفصیلی انحراف داشتیم
1397/7/29
در نشست تخصصی بازنگری برنامه ریزی توسعه شهری تهران مطرح شد

انتقاد از نقش دوگانه دولت در برابر مدیریت شهری، ابتلای شهرداری به سندروم تهیه طرح های جدید و فاصله طرح تفصیلی از واقعیت کنونی شهر تهران از جمله مهمترین مسائلی بود که عصر سه شنبه-24 مهر- در جامعه مهندسان مشاور ایران در نشست تخصصی «آسیب شناسی برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری تهران؛ بازنگری طرح تفصیلی» مطرح شد.

تبلیغات
 • سابقـه تأسیس مـرکز مطالعـات به سال ۱۳۵۷، زمـانیکه دبیـرخانه شورای نظارت بـر گسترش شهر تهران در شهرداری تهـران مستقر گـردید، بـاز می گـردد. در آن دوره دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی در رابطه با مـوضوعـات پـرونده های شورای مـذکـور، بررسی های فنی، تخصصی و مطالعات کارشناسی مربوطه را به عهده داشت. در سال ۱۳۶۳ این دفتر از دبیرخانه شورا منفک و در ساختار معاونت هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران به کار ادامه داد. تحـولات اواخر دهه ۱۳۶۰ در مـديريت شهرداری تهران، نقطه عطف مهمی در تـاريخچه مـرکز به شمار می‌رود که بـازخورد آن را می‌توان در روند شکل‌‌گيری محورهای مطالعاتی شناخت شهر تهران و تهيه برنامه‌های عمرانی و راهبردی ۵ ساله مشاهده کرد. از ابتداي سال ۱۳۸۶، رویکرد فعاليت‌هاي مرکز مطـالعات و بـرنامه‌يـزي شهر تهـران بـر «مطالعات راهبـردي» و بـا هـدف دستيـابی بـه مـدیـریت و تـوسعه پايـدار شهري تهران مبتی بـر دانـایی محـوری و طراحـی و کـاربست مـدل های تـوسعه پایـدار شهری متـمرکز گـردید. بـه منظور ارتقـای بهره وری، رفـع تداخل های ساختاری و روشی، پیش بینی سازوکارهای مناسب برای طراحی راهبردها و تعمیق نظارت بر اجرای طـرح جامع شهر تهران، در آبان ۱۳۸۹ شهردار محتـرم تهران دستورالعمل اجرایی ادغام نهاد مطالعات وبرنامه‌ریزی شهر تهران با مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران را طـی مصوبـه شمـاره ۴۲۲۳۴/۲۰۰/۸۹ شورایعـالی شهرسازی و معماری اعـلام کرد. بنابـر این وظـایف نهاد مطالعات و برنامه‌ریزی توسعه شهری از مهر ماه ۱۳۸۹به شهردای تهران واگذار شد.

 • مأموریت

  ارتقاء بهره وری و پیشتازی در حل مسائل مدیریت شهری و برنامه‌ریزی توسعه شهری تهران از طریق مدیریت تمامی فرایندهای مطالعاتی شهرداری تهران اعم از تفکر، پژوهش، مطالعه، نوآوری و یافتن راه کارهای نوین و اقدامات مناسب برای انجام مأموریت ها و وظایف شهرداری تهران و نظارت، ارزیابی و بروز رسانی طرح جامع، با بهره گیری از نیروهای متخصص و فناوری های منطبق و به روز.