بیاب
 • انتشارات

  مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منابع مطالعاتی گوناگونی در قالب کتاب، نشریه، گزارش و ... منتشر می کند

  بیشتر

 • فراخوان پژوهشی

  اطلاع رسانی فراخوان های پژوهشی و چگونگی شرکت در اجرای این طرحها و دریافت دستورالعمل و فرم های مربوطه

  بیشتر

 • همایش و نشست

  اطلاع رسانی و تقویم برگزاری شست های تخصصی و همایش های داخلی و بین المللی در حوزه های مختلف مدیریت شهری .

  بیشتر

 • همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

  حمایت از پایان نامه ها، شبکه ملی مراکز پژوهشی، همکاری با انجمن ها و مراکز تحقیقاتی

  بیشتر

آخرین گزارش‌ها
آخرین اخبار
بحران های اخیرتهران حباب نیست، برنامه ریزیست
1397/5/24
در نشست آسیب های اجتماعی و مدیریت شهری مطرح شد/6

آن چیزی که در تهران و ایران در حال رخ دادن است، اصلا از سر بی برنامگی نیست، اتفاقا برنامه مدون برای آن تنظیم شده است. مثلا در برنامۀ سوم پیش از انقلاب سیاستی وجود داشت مبنی بر این که چون سرعت انتقال امکانات به مناطق مختلف کند است، بهتر است بخشی از جمعیت به شهرها منتقل شوند. چنین تمرکزگرایی از دهه ۶۰ میلادی در ایران شروع شد.

هشدار یک پژوهشگر برای برهم خوردگی جنسیتی پایتخت / تهران در مرز زنانگی
1397/5/24
در نشست آسیب های اجتماعی و مدیریت شهری مطرح شد/5

براساس آمار امروز تعداد زنان در استان تهران از مرد‌ها بیشتر بوده و تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است.

تهیه اسناد پشتیبان مرتبط با طرح جدید اخذ عوارض طرح ترافیک
1397/5/23
پیرو دستور دفتر شهردار تهران کلید خورد

پروژه «امکان‌سنجی توسعه طرح جدید اخذ عوارض محدوده طرح ترافیک به محدوده تردد زوج یا فرد فعلی از طریق ارزیابی اثرات اجرای طرح جدید » با نظارت مدیریت حمل و نقل و ترافیک مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به مرحله اجرا رسید.

شجاع پوریان: سیاست شهرداری تسهیل گری و نه تصدی گری در آسیب هاست
1397/5/23
در نشست آسیب های اجتماعی و مدیریت شهری مطرح شد/4

معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در عین حالی که مواجه با آسیب های اجتماعی را از اولویت های شهردار جدید شهر تهران عنوان می کند از تغییر سیاست مدیریت شهری در این حوزه از تصدی گری به تسهیل گری خبر می دهد.

آسیب های اجتماعی در مرحله انفجار است
1397/5/23
در نشست آسیب های اجتماعی و مدیریت شهری مطرح شد/3

پول هایی که در حوزه نهادی آسیب های اجتماعی رد وبدل می شود این حوزه را به فضایی تبدیل کرده است که در کنار سوء مدیریت عده ای غیر متخصص منفعت گرا با هدف جذب منابع وارد این حوزه شوند و کاری هم از پیش نبرند؛ همین روند امروز آسیب های اجتماعی در تهران را به مرحله انفجار رسانده است.

تبلیغات
 • سابقـه تأسیس مـرکز مطالعـات به سال ۱۳۵۷، زمـانیکه دبیـرخانه شورای نظارت بـر گسترش شهر تهران در شهرداری تهـران مستقر گـردید، بـاز می گـردد. در آن دوره دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی در رابطه با مـوضوعـات پـرونده های شورای مـذکـور، بررسی های فنی، تخصصی و مطالعات کارشناسی مربوطه را به عهده داشت. در سال ۱۳۶۳ این دفتر از دبیرخانه شورا منفک و در ساختار معاونت هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران به کار ادامه داد. تحـولات اواخر دهه ۱۳۶۰ در مـديريت شهرداری تهران، نقطه عطف مهمی در تـاريخچه مـرکز به شمار می‌رود که بـازخورد آن را می‌توان در روند شکل‌‌گيری محورهای مطالعاتی شناخت شهر تهران و تهيه برنامه‌های عمرانی و راهبردی ۵ ساله مشاهده کرد. از ابتداي سال ۱۳۸۶، رویکرد فعاليت‌هاي مرکز مطـالعات و بـرنامه‌يـزي شهر تهـران بـر «مطالعات راهبـردي» و بـا هـدف دستيـابی بـه مـدیـریت و تـوسعه پايـدار شهري تهران مبتی بـر دانـایی محـوری و طراحـی و کـاربست مـدل های تـوسعه پایـدار شهری متـمرکز گـردید. بـه منظور ارتقـای بهره وری، رفـع تداخل های ساختاری و روشی، پیش بینی سازوکارهای مناسب برای طراحی راهبردها و تعمیق نظارت بر اجرای طـرح جامع شهر تهران، در آبان ۱۳۸۹ شهردار محتـرم تهران دستورالعمل اجرایی ادغام نهاد مطالعات وبرنامه‌ریزی شهر تهران با مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران را طـی مصوبـه شمـاره ۴۲۲۳۴/۲۰۰/۸۹ شورایعـالی شهرسازی و معماری اعـلام کرد. بنابـر این وظـایف نهاد مطالعات و برنامه‌ریزی توسعه شهری از مهر ماه ۱۳۸۹به شهردای تهران واگذار شد.

 • مأموریت

  ارتقاء بهره وری و پیشتازی در حل مسائل مدیریت شهری و برنامه‌ریزی توسعه شهری تهران از طریق مدیریت تمامی فرایندهای مطالعاتی شهرداری تهران اعم از تفکر، پژوهش، مطالعه، نوآوری و یافتن راه کارهای نوین و اقدامات مناسب برای انجام مأموریت ها و وظایف شهرداری تهران و نظارت، ارزیابی و بروز رسانی طرح جامع، با بهره گیری از نیروهای متخصص و فناوری های منطبق و به روز.