بیاب
 • انتشارات

  مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منابع مطالعاتی گوناگونی در قالب کتاب، نشریه، گزارش و ... منتشر می کند

  بیشتر

 • فراخوان پژوهشی

  اطلاع رسانی فراخوان های پژوهشی و چگونگی شرکت در اجرای این طرحها و دریافت دستورالعمل و فرم های مربوطه

  بیشتر

 • همایش و نشست

  اطلاع رسانی و تقویم برگزاری نشست های تخصصی و همایش های داخلی و بین المللی در حوزه های مختلف مدیریت شهری .

  بیشتر

 • همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

  حمایت از پایان نامه ها، شبکه ملی مراکز پژوهشی، همکاری با انجمن ها و مراکز تحقیقاتی

  بیشتر

آخرین همایش ها، نشست ها و کارگاه های برگزار شده
آخرین گزارش‌ها
آخرین اخبار
نخستین جلسه کارگروه برنامه ریزی شهری تشکیل شد
1397/9/20
به همت مدیریت شهرسازی و معماری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

نخستین جلسه کارگروه برنامه ریزی شهری ذیل کمیته پژوهشی شهرسازی و معماری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران یکشنبه – 18 آذر- تشکیل شد .

ثبت 50 درخواست برای دریافت کتاب‌های مرکز مطالعات / ارائه 6 عنوان کتاب حوزه فناوری شهر
1397/9/20
حضور مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در دومین همایش و نمایشگاه بین المللی تهران هوشمند

در نخستین روز حضور مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی تهران هوشمند بیش از 50 درخواست برای دریافت کتاب‌های حوزه فناوری این مرکز ثبت شده است که فرآیند ارسال آن‌ها بلافاصله پس از پایان نمایشگاه آغاز می‌شود.

واکاوای فساد اداری همزمان با روزجهانی مبارزه با فساد
1397/9/18
عصر سه شنبه در شهرداری منطقه 12 برگزار می شود

مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق از برگزاری نشست تخصصی «واکاوی مساله فساد اداری؛ در ضرورت شفافیت» خبر داد.

سیاست گذاری‌های کلان، خانواده محور نیست/ شناسایی 21 نوع خانواده در تهران
1397/9/18
بر اساس نتایج یک پژوهش علمی در خصوص نهاد خانواده در تهران

در حالی که سیاست‌های و برنامه‌های حوزه اجتماعی شهرداری تهران خانواده‌گراست، سیاست‌گذاری کلان در کشور، خانواده‌محور نیست و فقط در برخی سیاست‌ها و اقدامات، به نهاد خانواده و مسائل مربوط به آن به طور محوری توجه می‌شود.

 تسلیت مرکز مطالعات به جامعه مهندسی ایران
1397/9/17
در پی درگذشت یکی از پیشکسوتان جامعه مهندسان معمار و شهرساز صورت گرفت

روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران درگذشت مهرداد هاشم‌زاده همایونی از پیشکسوتان حوزه نظام مهندسی را به جامعه مهندسان ایران تسلیت گفت.

تبلیغات
 • سابقـه تأسیس مـرکز مطالعـات به سال ۱۳۵۷، زمـانیکه دبیـرخانه شورای نظارت بـر گسترش شهر تهران در شهرداری تهـران مستقر گـردید، بـاز می گـردد. در آن دوره دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی در رابطه با مـوضوعـات پـرونده های شورای مـذکـور، بررسی های فنی، تخصصی و مطالعات کارشناسی مربوطه را به عهده داشت. در سال ۱۳۶۳ این دفتر از دبیرخانه شورا منفک و در ساختار معاونت هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران به کار ادامه داد. تحـولات اواخر دهه ۱۳۶۰ در مـديريت شهرداری تهران، نقطه عطف مهمی در تـاريخچه مـرکز به شمار می‌رود که بـازخورد آن را می‌توان در روند شکل‌‌گيری محورهای مطالعاتی شناخت شهر تهران و تهيه برنامه‌های عمرانی و راهبردی ۵ ساله مشاهده کرد. از ابتداي سال ۱۳۸۶، رویکرد فعاليت‌هاي مرکز مطـالعات و بـرنامه‌يـزي شهر تهـران بـر «مطالعات راهبـردي» و بـا هـدف دستيـابی بـه مـدیـریت و تـوسعه پايـدار شهري تهران مبتی بـر دانـایی محـوری و طراحـی و کـاربست مـدل های تـوسعه پایـدار شهری متـمرکز گـردید. بـه منظور ارتقـای بهره وری، رفـع تداخل های ساختاری و روشی، پیش بینی سازوکارهای مناسب برای طراحی راهبردها و تعمیق نظارت بر اجرای طـرح جامع شهر تهران، در آبان ۱۳۸۹ شهردار محتـرم تهران دستورالعمل اجرایی ادغام نهاد مطالعات وبرنامه‌ریزی شهر تهران با مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران را طـی مصوبـه شمـاره ۴۲۲۳۴/۲۰۰/۸۹ شورایعـالی شهرسازی و معماری اعـلام کرد. بنابـر این وظـایف نهاد مطالعات و برنامه‌ریزی توسعه شهری از مهر ماه ۱۳۸۹به شهردای تهران واگذار شد.

 • مأموریت

  ارتقاء بهره وری و پیشتازی در حل مسائل مدیریت شهری و برنامه‌ریزی توسعه شهری تهران از طریق مدیریت تمامی فرایندهای مطالعاتی شهرداری تهران اعم از تفکر، پژوهش، مطالعه، نوآوری و یافتن راه کارهای نوین و اقدامات مناسب برای انجام مأموریت ها و وظایف شهرداری تهران و نظارت، ارزیابی و بروز رسانی طرح جامع، با بهره گیری از نیروهای متخصص و فناوری های منطبق و به روز.